Արմեն Սարգսյանը պատմել է Հայաստանում զինվորական ծառայությունը գրավիչ դարձնելու քայլերի մասին 04/10/2018   11:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայկական հասարակության առաջնահերթ խնդիրներից մեկն է համարում երիտասարդության տրամադրվածությունը:
Մասնավորապես նա կարևորում է այն, թե որքանով են երիտասարդ քաղաքացիները մոտիվացված, տրամադրված երկրի զարգացումներին մասնակցությանը, որքանով են նրանք պահանջված: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նախագահը խոսել է ռուսական ՏԱՍՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Չէ որ բնակչության, նախ և առաջ երիտասարդության արտագաղթը կանգնեցնել կարող ենք միայն ստեղծելով երիտասարդների համար ինքնաիրացման, պետականաշինությանը, հասարակության կյանքում նրանց լիիրավ մասնակցության համար պայմաններ, տալով հնարավորություն ասել իրենց խոսքը գիտության, կրթության, բիզնեսի, սպորտի մեջ՝ ամենուր, որտեղ նրանք հնարավոր են և ցանկանում են ունենալ իրենց լուման»,- նշել է Սարգսյանը:
Նա ուրախալի փաստ է համարել այն, որ Հայաստանում կան երիտասարդների՝ նորարարական ոլորտում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներում,  կրթության ինովացիոն ձևերում ակտիվ ներգրավման մի քանի շատ հաջողված օրինակներ: Որպես այդպիսին նա նշել է «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը, «Սինոփսիս Արմենիա» ՏՏ ընկերությունը, նոր, ժամանակակից դպրոցները և համալսարանները:
«Համոզված եմ, որ այդ միտումը պետք է հետևողականորեն զարգացնել:
Ի դեպ, մենք Հայաստանում ձգտում ենք գրավիչ դարձնել անգամ զինվորական ծառայությունը: Պաշտպանության նախարարությունն աշխատում է կրեատիվ ծրագրերի իրականացման վրա, որոնք կխթանեն ծառայությունը բանակում՝ զուգակցված համալսարանական կրթությամբ և  հիմնավոր սոցիալական երաշխիքներով»,- հայտարարել է Արմեն Սարգսյանը:

Армен Саркисян: мы в Армении стремимся сделать привлекательной даже армейскую службу 04/10/2018   12:05  |  Интервью
Мы в Армении стремимся сделать привлекательной даже армейскую службу, заявил новый президент Армении Армен Саркисян в специальном интервью ТАСС.
“Министерство обороны республики работает над реализацией креативных программ, которые стимулируют службу в армии, сопряженную с получением университетского образования и солидными социальными гарантиями”, - заявил президент Армении.
Среди первоочередных проблем армянского общества Армен Саркисян назвал настроения молодежи.
“Говоря о молодежи, я имею в виду не столько возраст, состояние души, при этом, имея в виду и себя (улыбается), — а то, насколько молодые граждане мотивированы, настроены на участие в прогрессе страны, насколько они востребованы. Ведь остановить эмиграцию населения и, в первую очередь, молодежи, мы можем лишь создав условия для самореализации, самоутверждения молодых, их полноправного участия в построении государства, в жизни общества, возможности сказать свое слово в науке, в образовании, в бизнесе, в спорте — всюду, где они способны и желают внести свою лепту”, - сказал президент Армении.
По его словам, отрадно, что в Армении есть несколько очень удачных примеров активного привлечения молодежи к инновационной сфере, к информационным технологиям, к новаторским формам образования.
“Это центр креативных технологий "ТУМО", ИТ-компания "Синопсис Армения", новые, современные школы и университеты. Убежден, что эту тенденцию следует последовательно развивать”, - напомнил Армен Саркисян.