Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր կստանձնի իր լիազորությունները 04/09/2018 09:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն, Հայաստանի Հանրապետության նախագահը պաշտոնն ստանձնում է Ազգային ժողովի հատուկ նիստում, ժողովրդին տրված երդմամբ:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնն ստանձնելու հանդիսավոր արարողության համար Ազգային ժողովն ապրիլի 9-ին հատուկ նիստ է հրավիրել Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Արդեն իսկ ձևավորված ավանդույթի համաձայն, մինչ երդմնակալությունը հանդիսավոր կերպով պատվո պահակախմբի ուղեկցությամբ դահլիճ են բերվում պետական և հոգևոր խորհրդանիշները:
Այսօր առավոտյան ՀՀ սահմանադրական դատարանից՝ Սահմանադրության մայր օրինակը, Մատենադարանից` 7-րդ դարի Վեհամոր Ավետարանը բերվել են ՀՀ նախագահի նստավայր:
ՀՀ պետական դրոշը և Նախագահական իշխանության խորհրդանշանը Հանրապետության նախագահի համհարզները հանձնել են պատվո պահակախմբի զինվորներին: ՀՀ Սահմանադրության մայր օրինակը ՍԴ անդամ Արևիկ Պետրոսյանին է հանձնել ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը, իսկ Վեհամոր Ավետարանը Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանին է հանձնել Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանը:
Այնուհետև ՀՀ պետական դրոշի և Նախագահական իշխանության խորհրդանշանի հետ միասին ՀՀ Սահմանադրության մայր օրինակը և Վեհամոր Ավետարանը տեղափոխվել են երդմնակալության արարողության վայր:
Նորընտիր նախագահը երդվում է` աջ ձեռքը դնելով Վեհամոր Ավետարանի և ՀՀ Սահմանադրության վրա՝ հնչեցնելով հետևյալ տեքստը. «Ստանձնելով Հանրապետության նախագահի պաշտոնը՝ երդվում եմ. հավատարիմ լինել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը, իմ լիազորություններն իրականացնելիս լինել անաչառ, առաջնորդվել միայն համապետական ու համազգային շահերով և իմ ողջ ուժը ներդնել ազգային միասնության ամրապնդման գործում»:

В Армении идет подготовка к инаугурации четвертого президента Армена Саркисяна 04/09/2018   10:18  |  Лента новостей
В Армении идет подготовка к инаугурации четвертого президента РА Армена Саркисяна.
Согласно Конституции Республики Армения, президент вступает в должность на специальном заседании Национального собрания с принесением народу присяги.
Как сообщает пресс-служба главы государства, для торжественной церемонии вступления в должность Президента Республики Армения 9 апреля созвано специальное заседание Национального Собрания в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна.
Согласно уже сформированной традиции, до принятия присяги торжественным образом в сопровождении почётного караула в зал вносятся государственные и духовные символы.
Сегодня утром в резиденцию Президента РА из Конституционного суда РА перевезён специальный экземпляр Конституции, из Матенадарана - манускрипт «Вехамор Аветаран» (Евангелие Богоматери) VII века.
Государственный флаг РА и эмблему Президентской власти адъютанты президента Республики передали солдатам почётного караула. Специальный экземпляр Конституции РА члену КС Аревик Петросян вручил председатель КС Грайр Товмасян, а Евангелие «Вехамор Аветаран» епископу Овнану Акобяну вручил директор Матенадарана Ваган Тер-Гевондян.
Затем вместе с государственным флагом РА и эмблемой Президентской власти специальный экземпляр Конституции РА и Евангелие «Вехамор Аветаран» перемещены в место проведения церемонии инаугурации.
Избранный президент приносит присягу, положив правую руку на Евангелие и Конституцию РА, произнося следующий текст: “Вступая в должность Президента Республики, клянусь: быть верным Конституции Республики Армения, при осуществлении своих полномочий быть беспристрастным, руководствоваться только общегосударственными и общенациональными интересами и вложить все свои силы в дело укрепления национального единства”.