ՀՀ Նախագահը սկզբունքային քաղաքականության արդյունք է համարում միաժամանակ ԵԱՏՄ և ԵՄ հետ համագործակցությունը 04/06/2018   12:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի հասարակության շրջանում կա ընդհանուր կոնսենսուս երկրի իշխանությունների վարած արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Արաբական Միացյալ Էմիրություններում հրատարակվող, Միջին Արևելքի և Ծոցի երկրներում տարածվող անգլալեզու Gulf News օրաթերթի և «Global FDI reports» գործակալության համատեղ հատուկ՝ Հայաստանին նվիրված համարում թողարկված հարցազրույցում ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով իր նախագահության տարիների ընթացքում արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին:
«Նախ պետք է ասեմ, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը հիմնված է չորս հիմնական ուղղությունների վրա՝ լինել պրոակտիվ, ներգրավված, հաստատուն և ապահովել ամուր ներկայություն այնտեղ, որտեղ պահանջում են մեր շահերը: Նախորդող 10 տարիների ընթացքում մենք շարունակել են ջանքերը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ու Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության ապահովմանը: Չնայած մեր բոլոր ջանքերին և բարի կամքի դրսևորմանը, որին աջակցում էին այս հարցում հիմնական միջնորդական ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները՝ Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան ու Ռուսաստանը, դեռ երկար ճանապարհ ունենք գնալու: Մեր ջանքերը հետագայում վտանգի ենթարկվեցին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումների պատճառով, որոնք շարունակվում են մինչ օրս և գագաթնակետին հասան 2014 թվականի օգոստոսին ու 2016 թվականի ապրիլի քառօրյա պատերազմի ժամանակ»,- նշել է ՀՀ Նախագահը: Նա ցավով է արձանագրել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը վաղուց ի վեր թյուրըմբռնման մեջ է իր նավթային գումարների պատճառով և խնդրի կարգավորման հարցում շարունակում է պահպանել առավելապաշտական տեսակետները:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ իր նախագահության օրոք նախաձեռնել էր հարևան Թուրքիայի հետ հարաբերություններում նոր գլուխ բացել: Այդ նախաձեռնության արդյունքում էր, որ 2009 թվականի հոկտեմբերին Ցյուրիխում ստորագրվեցին երկու արձանագրություններ, որոնք նպատակ ունեին բացել սահմանն ու կարգավորել հայ-թուրքական հարաբերությունները:
«Ցավոք Թուրքիայի ղեկավարությունը հետ կանգնեց փաստաթղթերի ստորագրման ոգուց և բարիդրացիական հարաբերություններից՝ առաջ քաշելով որևէ կապ չունեցող նախապայմաններ արձանագրությունների վավերացման և կյանքի կոչման համար: Այս դիրքորոշման պատճառով էր, որ 2017 թվականի սեպտեմբերին ստիպված էի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ամբիոնից հայտարարել, իսկ վերջերս կայացած Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ժամանակ վերահաստատել այն, որ նմանօրինակ ոչ բարեկամական պայմաններում մենք չունենք այլընտրանք, քան այդ փաստաթղթերը պատմության արխիվին հանձնելը»,- նշել է ՀՀ Նախագահը՝ ընդգծելով, որ Թուրքիայի ղեկավարության հասունացման պարագայում հայկական կողմը պատրաստ է ապագայում հետամուտ լինել այլ հնարավորությունների:
«Ներկա անկայուն միջազգային իրադրության պայմաններում մենք հավատարիմ մնացինք մեր վաղեմի և սկզբունքային դիրքորոշմանը՝ ձգտելով օգուտ բերել մեր գործընկերների համընդհանուր շահերին ու հետաքրքրություններին: Խորապես համոզված ենք, որ մեր պարտավորությունն է հնարավորության դեպքում կամրջել մեր գործընկերների և դաշնակիցների տարբերությունները և չստեղծել հավելյալ լարվածություններ: Դա անպատասխանատու կլինի: Այս առումով պետք է ասեմ, որ մեր հասարակության մեջ կա ընդհանուր կոնսենսուս մեր արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ: Այդ համբերատար և սկզբունքային քաղաքականության արդյունքն էր այն, որ մենք ընտրեցինք մասնակցությունը թե Եվրասիական տնտեսական միությանը, որի փաստացի համահիմնադիրն ենք, և 2017 թվականի նոյեմբերին ԵՄ հետ ստորագրեցին Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը: Ուրախ ենք տեսնելու, որ մեր գործընկերները համագործակցում են, ինչից շահում ենք բոլորս: Մենք մեր պատմության ընթացքում արդեն բավական հակասությունների ու պատերազմների ականատես եղել են»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
09:59 15/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք պետք է կարողանանք պայմաններ ստեղծել ներգաղթի համար. ՀՀ Նախագահ
17:36 24/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Նախագահը խոսել է ՀԱՊԿ-ի և Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների մասին
16:50 24/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿարող ենք ավելի ակտիվորեն օգնել Ռուսաստանին. ՀՀ Նախագահը պատասխանել է ԻՊ-ի դեմ պայքարում ՀԱՊԿ երկրների դերի մասին հարցին
20:45 14/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյան. Հավանականությունը շատ մեծ չէ, որ մոտ ապագայում լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ սկսվեն
12:19 14/03/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԺխտումը հանցագործության շարունակությունն է. Հայաստանը պայքարում է ցեղասպանությունների դեմ. Նախագահ Սարգսյան

Серж Саргсян коснулся приоритетов внешней политики в годы своего пребывания на посту президента Армении 04/06/2018   14:06  |  Интервью
В армянском нашем обществе есть консенсус относительно внешней политики. Об этом, как передает "Арменпресс", Серж Саргсян заявил в интервью издаваемой в ОАЭ англоязычной газете Gulf News и напечатанном в специальном номере агентству "Global FDI reports", коснувшись приоритетов внешней политики в годы своего пребывания на посту президента Армении.
"Во-первых, должен сказать, что внешнее политика Армении основана на четырех основных направлениях: быть проактивными, вовлеченными, стабильными и обеспечить твердое присутствие там, где того требуют наши интересы. За прошедшие 10 лет мы продолжали прилагать усилия, направленные на мирное урегулирование карабахского конфликта и обеспечение устойчивого мира между Арменией, Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджаном. Несмотря на все наши усилия и проявление доброй воли, которые поддерживали страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ – США, Франция и Россия, нам еще предстоит пройти долгий путь. Наши усилия впоследствии были подорваны из-за постоянных нарушений Азербайджаном режима прекращения огня, которые имеют место и по сей день и достигли своего апогея в августе 2014 года и во время четырехдневной войны в апреле 2016 года”, - напомнил президент Армении.
Он с сожалением констатировал, что руководство Азербайджана давно пребывает в недоразумении из-за своих нефтедолларов и в вопросе урегулирования конфликта продолжает придерживаться максималистской позиции.
Серж Саргсян также коснулся подписанных в Цюрихе двух протоколов, которые были нацелены на открытие границы и нормализацию отношений армяно-турецких отношений.
“К сожалению, руководство Турции отступило от духа подписания документа и установления добрососедских отношений, выдвинув предусловия, не имеющие какого-либо  отношения к ратификации протоколов и их претворению в жизнь. Из-за этой позиции в сентябре 2017 года я был вынужден заявить с трибуны Генеральной ассамблеи ООН и подтвердить во время недавно состоявшейся Мюнхенской конференции по безопасности, что в подобных условиях у нас нет иной альтернативы, как сдать эти документы в архив”, - отметил президент РА.Президент Армении поручил главе МИД уведомить Турцию об аннулировании цюрихских протоколовПрезидент Армении коснулся также одновременного сотрудничества с  ЕАЭС и ЕС, назвав его результатом принципиальной политики.
“Я глубоко убежден в том, что наша обязанность заключается в том, что преодолеть различие партнеров и союзников, стать между ними мостом и не создавать дополнительной напряженности”, -заявил он.
“Принципом этой толерантной и принципиальной политики является то, что мы выбрали участие в Евразийском экономическом союзе, сооснователем которого фактически являемся и в ноябре 2017 года подписали с ЕС Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Рад видеть, что наши партнеры сотрудничают, от чего выигрываем мы все ”, - добавил президент Армении Серж Саргсян.