Վարչապետի մոտ քննարկվել է սոցիալական պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների ու ծրագրերի ընթացքը 04/06/2018 13:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են սոցիալական պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների ու ծրագրերի ընթացքը: Այս մասին հայտնում է ԿԱռավարության լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը, մասնավորապես, անդրադառնալով հաշմանդամության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին՝ նշել է, որ դրանց շրջանակում անցում է կատարվում էլեկտրոնային համակարգի: Ըստ նախարարի՝ նախատեսվում է շահառուների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալ առողջապահական էլեկտրոնային համակարգից, իրականացնել բժշկասոցիալական փորձաքննություն իրականացնող հանձնաժողովների ամբողջական վերակազմակերպում: Նախարարն ավելացրել է, որ բարեփոխումների ողջ փաթեթը նախատեսվում է ներդնել այս տարվա նոյեմբերից:
Վարչապետը կարևորել է այս ուղղությամբ իրականացվող քայլերը և ընդգծել, որ դրանք առաջին հերթին պետք է նպաստեն հասցեականության բարձրացմանը: Միաժամանակ, Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է վերանայել համակարգի ներդրման ժամկետները:
Անդրադառնալով երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումներին՝ պատասխանատուները զեկուցել են, որ դրանց նպատակն է երեխայի ընտանիքում ապրելու իրավունքի ապահովումը՝ խնամքի այլընտրանքային ծառայությունների ստեղծման և զարգացման, ինչպես նաև խնամքի շուրջօրյա հաստատություններ երեխաների մուտքի կանխարգելման ծրագրերի իրականացման միջոցով: Բացի այդ, երեխայի խնամքի այլընտրանքային միջոցների զարգացման նպատակով 2018 թվականի ընթացքում նախատեսվում է նաև երեխայի խնամքի ու դաստիարակության այլ ձևերի՝ որդեգրման, խնամակալության գործընթացի խթանում, խնամատար ընտանիքների ընդլայնում, փոքր տների ստեղծում:
Տեղեկացվել է նաև, որ զբաղվածության ոլորտում կիրառվում են ռազմավարական նոր մոտեցումներ: Ըստ ոլորտի պատասխանատուների՝ զբաղվածության ցուցանիշների բարելավմանը կնպաստի նաև միջազգային մի շարք կազմակերպությունների հետ սերտ համագործակցության արդյունքում զբաղվածության կարգավորման նպատակային փորձնական ծրագրերի իրականացումը, զբաղվածության պետական գործակալության մասնագետների վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպումը: Նշվել է, որ 2014-2017 թվականների ընթացքում աշխատանքով ապահովվել է զբաղվածության պետական գործակալությունում գրանցված քաղաքացիների 68,5 տոկոսը:
Վարչապետն անհրաժեշտ է համարել գործակալությունում գրանցվածների զբաղվածության խթանումը և նշել, որ այդ նպատակով պետք է ներդնել այնպիսի գործիքակազմ, որը գործատուներին կշահագրգռի աշխատանքի ընդունել գործակալությունում գրանցված քաղաքացիներին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև աշխատանքային օրենսդրության ոլորտում նախատեսվող բարեփոխումներին, ինչպես նաև մի շարք ծառայությունների թվայնացման ընթացքին:

В сфере занятости Армении применяются новые стратегические подходы 04/06/2018 15:41 | Лента новостей
У премьер-министра Карена Карапетяна состоялось совещание, на котором был обсужден ход осуществляемых в сфере социальной защиты реформ и программ.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, министр труда и социальных вопросов РА Артем Асатрян, в частности, коснувшись осуществляемых реформ в сфере социальной защиты инвалидов, отметил, что в их рамках идет переход к электронной системе.
По словам министра, планируется получать информацию о бенефициарах из системы электронного здравоохранения, осуществить полную реорганизацию комиссий, проводящих медико-социальную экспертизу. Министр добавил, что весь пакет реформ планируется внедрить с ноября этого года.
Премьер-министр отметил важность осуществляемых в этом направлении шагов и подчеркнул, что они в первую очередь должны способствовать повышению адресности. Карен Карапетян одновременно поручил пересмотреть сроки внедрения системы.
Коснувшись реформ сферы защиты прав детей, ответственные доложили, что их целью является обеспечение права ребенка жить в семье путем создания и развития альтернативных служб опеки, а также реализации программ по предотвращению поступления детей в учреждения круглосуточной опеки. Кроме этого, с целью развития альтернативных средств опеки за детьми в течение 2018 года планируется также стимулирование других форм опеки и воспитания детей: усыновления, опекунства, расширения опекунских семей, создания малых домов.
Было также сообщено, что в сфере занятости применяются новые стратегические подходы. По словам ответственных сферы, улучшению показателей занятости будет также способствовать осуществление целевых экспериментальных программ регулирования занятости в результате тесного сотрудничества с рядом международных организаций, организация переподготовки специалистов Государственного агентства занятости. Было отмечено, что в течение 2014-2017 гг. были обеспечены работой 68,5% граждан, зарегистрированных в Государственном агентстве занятости.
Премьер-министр счел необходимым стимулирование занятости зарегистрированных в агентстве лиц и отметил, что с этой целью нужно внедрить такой инструментарий, который обеспечит заинтересованность работодателей принимать на работу зарегистрированных в агентстве граждан.
Были также обсуждены реформы, предусматриваемые в сфере трудового законодательства, а также ход цифровизации ряда услуг.