Նախագահի մոտ կայացած խորհրդակցությանը քննարկվել է «Հայաստանի զարգացման ռազմավարություն 2030» փաստաթղթի նախագիծը 04/04/2018   18:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որտեղ քննարկվել է «Հայաստանի զարգացման ռազմավարություն 2030» փաստաթղթի նախագծի լրամշակված տարբերակը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Փաստաթղթի մշակման աշխատանքներում ներգրավված են եղել հանրապետական գործադիր մարմինները, որոնք մինչ այժմ ոլորտային թեմատիկ բազմաթիվ քննարկումներ են անցկացրել ձևավորված աշխատանքային խմբերի միջոցով: Աշխատանքային խմբերի քարտուղարության գործառույթներն իրականացրել է Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնը:
Խորհրդակցության սկզբում Հանրապետության Նախագահն անդրադարձել է Հայաստանի զարգացման հեռանկարային թիրախներին հասնելու համար վճռորոշ նշանակություն ունեցող սկզբունքային մի շարք հարցերի, որոնց շուրջ քննարկման մասնակիցների հետ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել նույն ձևաչափով նախորդ հանդիպման ժամանակ: «Մասնավորապես, ցանկանում եմ ընդգծել կայուն և բարձր ներառական տնտեսական աճի ապահովումը, որը զգալի պետք է լինի Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար, ինչպես նաև մեր համազգային նպատակներին հասնելու համար՝ մինչև 2040 թվականը չորս միլիոնանոց Հայաստան ունենալու համար հստակ և չափելի միջոցառումների մշակումը և մինչև 2030 թվականը միջանկյալ թիրախային ցուցանիշի սահմանումը:
Մենք պայմանավորվեցինք, որ մինչև 2030 թվականը ջանքեր ենք գործադրելու մարդկային կապիտալի զարգացման համար, այսինքն՝ զգալիորեն պետք է ավելացնենք կրթությանն ու առողջապահությանը հատկացվող գումարները: Մենք մեզ վրա պարտավորություն ենք վերցրել, և ծրագրում պետք է ներառված լինի մինչև 2030 թվականը մի քանի հարյուր հազար աշխատատեղերի ստեղծում, որոնք կապահովեն բարձր աշխատավարձ: Ծրագրում հատկապես պետք է ներառված լինի երիտասարդների շրջանում գործազրկությունը, եթե չասեմ զրոյի հասցնելու, համենայնդեպս, զգալիորեն կրճատելու հարցը:
Նոր աշխատատեղերի ստեղծմամբ և եղած աշխատավարձը բարձրացնելու միջոցով մենք պիտի հասնենք աղքատության էական նվազման: Սա չափազանց կարևոր խնդիր է: Մենք այստեղ նաև պետք է նկատի ունենանք զգալի աշխատանք մեր հարկային դաշտում գործերը բարելավելու, հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը բարձրացնելու ուղղությամբ: Մենք շատ ավելի կարճ ժամկետում և ոչ մինչև 2030 թվականը, պետք է հասնենք ստվերի էական կրճատման և փաստաթղթաշրջանառության ներդրման, առանց որի մենք չենք կարողանալու մեր հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը բարելավել, ինչն ուղղակի պարտադիր է բյուջետային ծախսեր կատարելու համար:
Մենք խոսեցինք նաև, որ մեր հարկային քաղաքականության հիմնական ուղղությունը պետք է լինի հարկային բեռի ուղղակի հարկերից դեպի անուղղակի հարկերին անցնելը: Կարծում եմ, որ սա ևս շատ կարևոր է, որովհետև եթե մենք ենթադրում ենք կամ կանխատեսում ենք հինգ կամ ավելի տոկոսի աճ, ապա մեր տնտեսությունը պետք է լինի մրցունակ: Եթե մենք մեր հիմնական ուղղություններից մեկը համարում ենք արտահանման խթանումը և արտահանման հաշվին նաև աշխատատեղերի ստեղծումը, բնականաբար, պետք է լինենք մրցունակ: Եվ այս առումով ևս մենք պետք է մտածենք, թե երբ ենք սկիզբ դնելու հարկային այս քաղաքականությանը, այսինքն՝ հարկային բեռն ուղղակիից անուղղակի տեղափոխելուն:
Եվ ես կարծում եմ, որ երբ մենք ունենանք վերջնական փաստաթուղթ, դրանում պետք է նաև մեզ համար որոշակի ժամանակային թիրախներ սահմանենք»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ փաստաթուղթը պետք է տեսանելի, հասկանալի և ընկալելի լինի ինչպես կառավարության բոլոր անդամների, այնպես էլ մեր քաղաքացիների համար: Նախագահի համոզմամբ՝ քաղաքացիների սատարման պարագայում գործադրվող ջանքերը շատ ավելի արդյունավետ կլինեն:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հակիրճ ներկայացրել է իրականացված աշխատանքների ընթացքը և արդյունքները՝ նշելով, որ մշակվել է հավակնոտ ու իրատեսական ծրագիր, որում արտացոլված են երկրում տնտեսության և կյանքի որակի փոփոխությունների ուղղությամբ թիրախները և նախատեսվող քայլերը:
Փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը և տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը խորհրդակցության ընթացքում զեկուցել են մինչև 2030 թվականը Հայաստանի ռազմավարության նպատակային ցուցանիշներն ու հիմնական մոտեցումները:

Президент Армении назвал эффективные способы борьбы с бедностью 04/05/2018   00:07  |  Лента новостей
У президента Армении в среду, 4 апреля, состоялось совещание, на котором обсуждался переработанный и дополненный вариант проекта документа «Стратегия развития Армении 2030». Подробности передает пресс-служба главы государства.
К работе по разработке документа были привлечены республиканские исполнительные органы, которые до нынешнего времени провели многочисленные отраслевые тематические обсуждения посредством сформировавшихся рабочих групп. Функции секретариата рабочих групп осуществлял Центр стратегических инициатив.
В начале совещания президент РА коснулся ряда принципиальных вопросов, имеющих решающее значение для достижения перспективных целей развития Армении, по которым с участниками обсуждения было достигнуто согласие во времени предыдущей встречи в том же формате.
«В частности, хочу подчеркнуть необходимость обеспечения устойчивого и высоко инклюзивного экономического роста, который должен быть ощутимым для каждого гражданина Армении, а также для достижения наших общенациональных целей – разработку чётких и измеряемых мер для того, чтобы до 2040 года мы имели четырёхмиллионную Армению, и определение промежуточных целевых показателей до 2030 года. Мы договорились, что до 2030 года будем прилагать усилия для развития человеческого капитала, то есть мы должны значительно увеличить выделяемые на образование и здравоохранение суммы. Мы взяли на себя обязательство, и должны включить в программу создание до 2030 года нескольких сотен тысяч рабочих мест, которые обеспечат высокие заработные платы.
В программу, в особенности, должен быть включён вопрос сокращения безработицы среди молодёжи: если не сказать, что она будет доведена до нуля, то во всяком случае – значительно сокращена. Посредством создания новых рабочих мест и повышения существующих ставок заработной платы мы должны достигнуть существенного снижения бедности. Это чрезвычайно важная задача. Мы здесь также должны иметь в виду значительную работу по улучшению дел в нашей налоговой сфере, в направлении повышения соотношения налоги/ВВП. Мы за намного более короткий срок, а не до 2030 года, должны достигнуть существенного сокращения тени и внедрения документооборота, без чего мы не сможем улучшить наше соотношение налоги/ВВП, что просто обязательно для исполнения бюджетных расходов.
Мы говорили также, что основным направлением нашей налоговой политики должен быть переход налогового бремени от прямых налогов к косвенным налогам. Думаю, что это очень важно, потому что если мы предполагаем или прогнозируем рост в пять или более процентов, то наша экономика должна быть конкурентоспособной. Если мы одним из наших основных направлений считаем стимулирование экспорта и также создание рабочих мест за счёт экспорта, естественно, она должна быть конкурентоспособной. И в этом плане также мы должны думать, когда мы положим начало этой налоговой политике, то есть переводу налогового бремени с прямого на косвенное. И я считаю, что когда мы будем иметь окончательный документ, в нём мы должны также определить для себя конкретные цели во временном плане», - сказал президент Саргсян, подчеркнув, что документ должен быть видимым, понятным и понимаемым как для всех членов правительства, так и для наших граждан. По убеждению президента, в случае поддержки граждан предпринимаемые шаги будут намного более плодотворными.
Премьер-министр Карен Карапетян вкратце представил ход выполненных работ и их результаты, отметив, что разработана амбициозная и реалистичная программа, в которой отображены цели в направлении качественных изменений экономики и качества жизни в стране, а также намеченные шаги.
Вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян и заместитель министра экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян в ходе совещания доложили о целевых показателях и основных подходах стратегии Армении до 2030 года.
16:57 07/11/2017  |  Лента новостейПарламентская комиссия одобрила законопроект, позволяющий работающим мамам в Армении нанять няню за счет государства
14:20 06/11/2017  |  Лента новостейВсе оказываемые в рамках соцпакета услуги будут сохранены и в будущем году - министр
13:30 06/11/2017  |  Лента новостейВ Армении трудоустроенные мамы смогут нанять няню за счет государства
13:18 28/09/2017  |  Лента новостейПремьер Армении заявил о необходимости реализации программы по обеспечению активной и здоровой старости