Նոր տեղեկություններ՝ «Բուրգեր Քինգ» արագ սննդի կետում տեղի է ունեցած պայթյունի դեպքից 04/03/2018   10:20  |  Արտակարգ պատահարներ
Ապրիլի 2-ին՝ ժամը 20:44-ին, ԱԻՆ-ում ահազանգ է ստացվել, որ Երևան քաղաքի Հյուսիսային պողոտայի թիվ 5 հասցեում գտնվող «Բուրգեր Քինգ» արագ սննդի կետում տեղի է ունեցել պայթյուն, կան տուժածներ. անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը:
Դեպքի վայր են մեկնել չորս մարտական հաշվարկ, Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի արտակարգ իրավիճակների արձագանքման և օպերատիվ խմբերն ու հոգեբանական խորհրդատվության գծով ՀԱԲ հրահանգիչը:
Պարզվել է, որ Հյուսիսային պողոտայի թիվ 5 հասցեում գտնվող «Բուրգեր Քինգ» սահմանափակ պատասխանատվության ընկերության արագ սննդի կետի խոհանոցում տեղի է ունեցել ածխաթթու գազի (CO2) 20 կգ-անոց բալոնի պայթյուն:
Կա 8 տուժած՝ Ռուդոլֆ Մարկոսյան (2012 թ.), Ռուբինա Մարկոսյան (2010 թ.), Զարուհի Մելիքյան (1999 թ.), Էրիկ Աշուղյան (2002 թ., ԻԻՀ քաղաքացի), Ալյոնա Ագապովա (2003 թ., ՌԴ քաղաքացի), Լիզա Աբրամովա (2004 թ., ՌԴ քաղաքացի), Յարոսլավ Լյուբենկո (2003 թ., ՌԴ քաղաքացի), Զեյնաբ Հուսեինի (1994 թ., ԻԻՀ քաղաքացի):
Մինչ փրկարարների` կանչի վայր հասնելը տուժածները հոսպիտալացվել են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ, որտեղ Ռուբինա Մարկոսյանի առողջական վիճակը գնահատվել է ծայրահեղ ծանր, իսկ մյուսներինը՝ կայուն ծանր:
Պայթյունի հետևանքով վնասվել են խոհանոցը (60 քմ), սպասարկման տաղավարը՝ մոտ 2 քմ, սրահի կախովի առաստաղը՝ մոտ 8 քմ, 2 գարեջրի տարա (40 լ) և սպասքի պարագաներ:
Փրկարարներն, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, փակել են խոհանոցում առկա գազի բալոնների փականները, հոսանքազրկել էլ.սարքավորումները և սահմանազատել տարածքը:
Ժամը 21:26-ին տուժածների առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու համար «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ է մեկնել Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի օպերատիվ խումբը:
Պարզվել է, որ Ռուբինա Մարկոսյանի առողջական վիճակը գնահատվել է ծայրահեղ ծանր, իսկ մյուսներինը՝ կայուն ծանր:
Հոգեբանական խորհրդատվության գծով հրահանգիչը 6 քաղաքացիների հետ անցկացրել է հոգեբանական զրույց:
Ապրիլի 3-ին, ժամը 07:45-ին «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ հերթապահ բժշկից ճշտվել է, որ տուժածներից Զեյնաբ Հուսեինին դուրս է գրվել, Ռուբինա Մարկոսյանի առողջական վիճակը գնահատվել է ծանր, իսկ մյուսներինը` բավարար:

Состояние пострадавшей при взрыве в центре Еревана 8-летней девочки остается тяжелым – МЧС 04/03/2018   10:27  |  Чрезвычайное просшествие
Состояние 8-летней Рубины Маркосян, пострадавшей в результате взрыва в кафе на Северном проспекте в центре Еревана, оценивается как тяжелое.
2-го апреля в 20:44 в МЧС поступил сигнал о том, что в ресторане  быстрого питания "Burger King", расположенном по адресу Северный проспект, 5 в центре Еревана, произошел взрыв. По данным МЧС на кухне в кафе взорвался 20-килограммовый баллон с углекислым газом.
В результате взрыва пострадали 8 человек: Рудольф Маркосян(6 лет),Рубина Маркосян(8 лет), Заруи Меликян(19 лет), Эрик Ашугян(24 года,гражданин Ирана), Алена Агапова(15 лет,гражданка РФ ), Лиза Абрамова(15 лет,гражданка РФ), Ярослав Любенко(15 лет, гражданин РФ), Зейнаб Хусеини(24 года, гражданка Ирана). Все они госпитализированы в медцентр "Св. Григоря Просветителя".
Как сообщает во вторник пресс-служба МЧС Армении, по состоянию на 07:45 дежурный врач медцентра "СВ. Григорий Просветитель" сообщил, что Зейнаб Хусеини выписана, состояние остальных оценивается как удовлетворительное.
По факту взрыва возбуждено уголовное дело по пункту 2 части 2 статьи 279("Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, причинившие по неосторожности вред здоровью двух или более лиц") УК РА.