Հայաստանում ՌԴ ռազմաբազայում ՌՈ ստորաբաժանման գործառույթը ներքին ծառայության խնդիրների կանոնակարգումն է. ՀՀ ՊՆ պարզաբանումը 04/03/2018   14:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանում է ներկայացրել Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայում ՌԴ ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանման տեղակայման մասին:
ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան նշում են, որ օտարերկրյա պետություններում տեղակայված ռազմակայաններում կամ ստորաբաժանումների կազմում ռազմական ոստիկանության ներկայացուցիչներ ունենալը ծառայողական անհրաժեշտություն է և միջազգային ընդունված պրակտիկա: Հայաստանի Հանրապետությունը նույնպես ձևավորում է ռազմական ոստիկանության հատուկ պատրաստություն անցած ստորաբաժանումներ, որոնք առաջիկայում կընդգրկվեն միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մեկնող զորախմբերի, ինչպես նաև ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի կազմում:
Նշվում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում իրականացնում են բացառապես միջազգային պայմանագրերով և համաձայնագրերով նախատեսված գործառույթներ:
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի կազմում ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանում ունենալու հարցը Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունների միջև փոխհամաձայնեցվել է դեռևս 2014 թվականին: Ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանման գործառույթն է ռազմակայանի ներքին ծառայության խնդիրների կանոնակարգումը և դրա ներառումը ռազմակայանի կառուցվածքում ոչ մի կերպ չի խախտում ոչ ռազմաբազայի կառուցվածքի, ոչ առավելագույն թվաքանակի մասին առկա պայմանավորվածությունները»,- ասված է պարզաբանման մեջ:
Միաժամանակ, զուտ ռազմակայանի հրամանատարության իրավասության շրջանակներում իրականացվող ներքին ծառայության խնդիրներից զատ, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ՌԴ ԶՈՒ զինծառայողների նկատմամբ ռազմական ոստիկանությանը հատուկ գործառույթներ իրականացնելու, ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության հետ համագործակցելու համար անհրաժեշտ իրավական կարգավիճակ և իրավասություններ սահմանելու նպատակով երկու պետությունների պաշտպանության նախարարությունները ձեռնամուխ են եղել “Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի ռազմական ոստիկանության մարմինների մասին” միջպետական համաձայնագրի նախագծի մշակմանը. այն ՀՀ և ՌԴ օրենսդրություններով սահմանված կարգով երկու երկրներում պետք է անցնի կնքման նախապատրաստման, ստորագրման, վավերացման և հաստատման ընթացակարգերը:

Минобороны Армении выступило с пояснением по поводу размещения подразделения Военной полиции РФ на территории республики 04/03/2018   14:45  |  Лента новостей
Министерство обороны РА выступило с пояснением по поводу размещения подразделения Военной полиции РФ на российской военной базе в Армении.Подразделения военной полиции формируются на российской военной базе в АрменииВ ответ на запрос «Арменпресс», в управлении по информации и связям с общественностью МО Армении сообщили, что размещение подразделений Военной полиции на военных базах является предметом служебной необходимости, и в Армении также формируются подобные подразделения военной полиции, которые будут командироваться в составе миротворческих сил миссий, в которых принимает участие Армения, а также в составе ОДКБ.
Кроме того, в сообщении сказано, что российские ВС находятся на территории Армении исключительно в рамках международных договоров.
«Вопрос дислокации подразделения Военной полиции РФ на 102-й российской военной базе в Армении был согласован между Министерствами обороны обеих стран еще в 2014 году: функции Военной полиции РФ на российской военной базе – регулирование вопросов внутренней службы и включение ее в структуру военной базы никоим образом не нарушает ни структуру военной базы, ни тем более договоренности о числе контингента»,- говорится в пояснении.
В то же время, кроме указанных внутренних дисциплинарных вопросов, для установления правовой базы в вопросах сотрудничества с военной полицией Армении, МО обеих стран инициировали разработку проекта соответствующего соглашения между обеими странами.
Указанное соглашение будет утверждаться в рамках предусмотренного законодательством регламента.
10:17 02/04/2018Свыше тысячи российских военных в Армении подняты по тревоге в рамках учений
14:28 29/03/2018  |  Лента новостейВоеннослужащие РЭБ российской военной базы в Армении приступили к полевым занятиям
18:14 27/03/2018  |  Лента новостейВ Армении инженеры российской военной базы завершают подготовку к командно-штабному учению
15:35 26/03/2018  |  Лента новостейПодразделения военной полиции формируются на российской военной базе в Армении
14:22 22/03/2018  |  Лента новостейВ Армении разведчики ЮВО совершенствуют профессиональные навыки на горном полигоне Памбак
15:39 17/03/2018  |  Лента новостейРоссийские "Стрижи" продемонстрировали фигуры высшего пилотажа на авиапразднике в Ереване
16:11 16/02/2018  |  Лента новостейВ Армении мотострелки ЮВО приступили к изучению КРУС «Стрелец»
10:39 15/02/2018  |  Лента новостейКомандующий войсками ЮВО проверил организацию боевой подготовки и повседневной жизнедеятельности российской военной базы в Армении
16:00 14/02/2018  |  Лента новостейВ Армении разведчики ЮВО начали подготовку к конкурсу «Отличники войсковой разведки»
10:54 14/02/2018  |  Лента новостейКомандующий войсками ЮВО посетил реабилитационный центр защитников Отечества в Ереване