Լրանում է ապրիլյան պատերազմի 2-րդ տարին 04/02/2018 10:45 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
2016-ի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը ձեռնարկեց հարձակողական գործողություններ:
Ապրիլի 2-5-ը մարտեր ընթացան շփման գծի ողջ երկայնքով, առավել թեժ մարտերը եղան առաջնային գծի հարավային (Հադրութ) և հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) ուղղություններով, հաղորդում է tert.am-ը։
Ապրիլյան պատերազմի ռազմական գործողություններն Ադրբեջանը սկսում է ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը՝ ժամը 03:00-ի սահմաններում, իսկ ապրիլի 2-ի առավոտյան՝ ժամը 08:18-ին:
Պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերն ադրբեջանական բանակը հարձակողական գործողություններ է ծավալել առաջնագծի ողջ երկայնքով՝ հրետանու, զրահատեխնիկայի և ավիացիայի ներգրավմամբ:
Հակառակորդը հարվածներ է հասցնում նաև խաղաղ բնակավայրերին և մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերին։ Արցախի ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները պաշտպանական մարտեր են մղում՝ հակառակորդին հասցնելով ինչպես տեխնիկայի, այնպես էլ կենդանի ուժի լուրջ կորուստներ:
Հակառակորդի հարվածներից ապրիլի 2-ին զոհվեցին և վիրավորվեցին նաև երեխաներ: Արցախի պաշտոնական աղբյուրները հայտնեցին, որ ադրբեջանցիների կողմից խաղաղ բնակավայրերի հրթիռակոծության հետևանքով Արցախի Մարտունու շրջանի Զորավան գյուղում զոհվել է 12-ամյա Վաղինակ Թաթուլի Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են և տեղափոխվել հիվանդանոց:
Ապրիլի 3-ին՝ ժամը 06։00-ից սկսած, առաջնային գծի հարավային ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերը հրթիռահրետանային միջոցների և զրահատեխնիկայի կիրառմամբ շարունակել են ագրեսիվ ռազմական գործողությունները։
Ապրիլի 3-ին Ադրբեջանը հայտարարություն է տարածում, թե իբր միակողմանի դադարեցնում է կրակը, սակայն շարունակում է մարտական գործողությունները և Մարտակերտի խաղաղ բնակիչների հրետակոծումը: Այդ օրը նաև հայկական ստորաբաժանումներին հաջողվում է Թալիշի ուղղությամբ հետ վերցնել նախորդ օրը կորցրած կարևոր հենակետերից մեկը:
Ապրիլի 4-ին ադրբեջանական զինուժը կիրառում է ծանր տեխնիկա, այդ թվում նաև ՀԿՌՀ հրանետներ և մարտական անօդաչու թռչող սարքեր։ Մարտակերտի ճանապարհին անօդաչու սարքը ռմբակոծում է Սիսիանի ջոկատի ավտոբուսը, որի հետևանքով զոհվում է 5 կամավորական:
Ապրիլի 4-ի լույս 5-ի գիշերը առաջնային գծի հարավային ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերը կիրառում են «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ, իսկ ապրիլի 5-ին կրակը դադարեցնելու բանավոր համաձայնություն է ձեռք բերվում: Ժամը 12:00-ի դրությամբ դադարեցվում են ռազմական գործողությունները:
Ապրիլ ամսվա ընթացքում հայկական զինված ուժերից մարտական գործողությունների հետևանքով զոհվել է 110 և վիրավորվել 121 զինծառայող և կամավորական:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական զինուժի կորուստներին՝ այս մասին հստակ տվյալներ չկան: Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությունը մարտական գործողությունների օրերին հայտարարել է միայն 31 զինծառայողի կորստի մասին, սակայն տարբեր աղբյուրների տվյալներով՝ ադրբեջանական կողմը մոտ 300 զոհ է ունեցել:
Հայ զինծառայողներն ադրբեջանական բացահայտ ու լայնածավալ հարձակման ժամանակ չեն նահանջել դիրքերից ու մինչև իրենց կյանքի վերջին րոպեները պայքարել են հակառակորդի դեմ:
Նրանցից Ռոբերտ Աբաջյանը հակառակորդի կողմից շրջապատվելուց հետո նռնակով պայթեցրել է ինքն իրեն՝ ոչնչացնելով նաև հարձակվող հակառակորդի մի քանի զինծառայողի: Այս քայլի համար զինծառայողը հետմահու արժանացել է Արցախի հերոսի կոչման:
Զինտեխնիկայի կորուստների մասով նույնպես հակառակորդն ապրիլյան ռազմական գործողությունների ժամանակ ավելի մեծ թվով և տեսակի կորուստներ է ունեցել:
Հայկական կողմը կարողացել է խոցել Ադրբեջանի 24 տանկ, 1 ՏՕՍ-1Ա հրանետ, 1 ՀՄՄ (ԲՄՊ), 6 զրահապատ մեքենա, 1 ինժեներական մեքենա, 1 «Գրադ» ՀԿՌՀ, 2 ուղղաթիռ, 14 անօդաչու թռչող սարք: Հայկական կողմը կորցրել է 14 տանկ, 4 ՀՄՄ (ԲՄՊ), 1 «Շիլկա» ինքնագնաց զենիթային կայան:

Сегодня вторая годовщина Апрельской войны - Tert.am 04/02/2018   11:00  |  Карабахский конфликт
В ночь с 1 апреля на утро 2 апреля 2016 года ВС Азербайджана вдоль всей линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск предприняли масштабные наступательные действия.2-5 апреля бои шли вдоль всей линии соприкосновения, самые ожесточенные бои проходили в южном (Гадрут) и северо-восточном (Мартакерт) направлениях линии соприкосновения.Военные действия Азербайджан начал в ночь с 1 на 2 апреля примерно в 3:00. Подробности в материале Tert.am.
Как  сообщила пресс-службы Армии обороны,  в ночь с 1 на утро 2 апреля азербайджанская армия развернула наступательные действия вдоль всей передовой линии с задействованием артиллерии, бронетехники и авиации.
Противник обстреливал также мирное население и места постоянной дислокации ряда воинских частей. Передовые подразделения Армии обороны Арцаха вели бои, нанося противнику серьезный урон как в плане техники, так и живой силы.
2 апреля в результате ударов, нанесенных противником, погибли и получили ранения дети.
Официальные источники Арцаха сообщили, что в результате ракетного обстрела азербайджанцев по мирным поселениям в деревне Зораван Мартунинского района Арцаха погиб 12-летний Григорян Вагинак, еще двое детей получили ранения и были госпитализированы.
3 апреля, начиная с 06։00, в южном направлении передовой ВС Азербайджана продолжили агрессивные военные действия с применением  ракетно-артиллерийских средств и бронетехники.
3 апреля Азербайджан распространил заявление, якобы, об одностороннем прекращении огня, но в то же время продолжил боевые действия и обстрел мирных жителей Мартакерта. В этот же день армянским подразделениям также удается вернуть один из важных опорных пунктов в направлении Талиша, который они потеряли накануне.
4 апреля азербайджанская армия применила тяжелую технику, в том числе ракеты ТОС-1А «Солнцепек» и беспилотники. На дороге Мартакерта беспилотник обстрелял автобус сисианского отряда, в результате чего погибли 5 добровольцев.
В ночь с 4 на утро 5 апреля в южном направлении передовой ВС Азербайджана применяют реактивную систему залпового огня «Смерч», а 5 апреля заключается устное соглашение о прекращении огня. В 12:00 прекращаются военные действия.
В результате военных действий за апрель погибли 110 и получили ранения 121 военнослужащий ВС Армении.
Что касается потерь азербайджанских ВС, то об этом нет точных и достоверных данных. Пресс-служба Минобороны Азербайджана сообщила, что во время боевых действий погиб 31 военнослужащий, однако, по данным разных источников, количество погибших в азербайджанской армии составило 300 солдат.
Армянские военнослужащие не отступали во время открытой и широкомасштабной атаки ВС Азербайджана, и до последней минуты своей жизни сражались с противником.
Так Роберт Абаджян, окруженный  противником, подорвал себя гранатой и нескольких солдат противника.  За этот поступок военнослужащему посмертно присвоено звание «Герой Арцаха».