Ձերբակալվել են համայնքի ղեկավարներ` գյուղացիներին աշնանացան ցորենի բաշխման գործընթացում չարաշահումներ թույլ տալու և յուրացումներ կատարելու կասկածանքով 03/30/2018   16:08  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործերով ձերբակալվել են Շիրակի մարզի Իսահակյան և Մեղրաշատ համայնքների նախկին ղեկավարները՝ գյուղացիներին աշնանացան ցորենի բաշխման գործընթացում չարաշահումներ թույլ տալու և յուրացումներ կատարելու կասկածանքով։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2018թ. մարտի 27-ին ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչության վարույթ է ընդունվել Իսահակյան և Մեղրաշատ համայնքներում պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված չարաշահումների դեպքի առթիվ հարուցված՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածով քրեական գործը:
Ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են յուրացումների մեխանիզմը և դեպքի մի շարք հանգամանքներ:
Մասնավորապես՝ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ չարաշահումներ են թույլ տրվել  Իսահակյան և Մեղրաշատ համայնքների բնակիչներին պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում տրամադրվող աշնանացան ցորենի սերմացուի բաշխման գործընթացում։
Մի շարք գյուղացիներ ընդգրկվել են աշնանացան ցորենի սերմացուի բաշխման ցուցակում, սակայն  նրանց անվամբ դուրս գրված սերմացուն վերջիններիս չեն հատկացվել կամ հատկացվել են շատ ավելի քիչ ծավալով և յուրացվել համայնքների ղեկավարների կողմից։
Սերմացու ցորենի հափշտակության հանգամանքը թաքցնելու շահադիտական դրդումներից ելնելով` համայնքի ղեկավարները կազմել և իրենց ստորագրությամբ ու համայնքապետարանի կնիքով հաստատել են պաշտոնեական փաստաթուղթ հանդիսացող՝ աշնանացան ցորենի առաջին վերարտադրության սերմացուի բովանդակությամբ կեղծ բաշխացուցակներ և դրանք հանձնել Շիրակի մարզպետարանին:
Բացի այդ, իրականացված օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննության արդյունքում պարզվել է, որ սերմացու ցորենն ստացած Իսահակյան և Մեղրաշատ համայնքների որոշ բնակիչներ հետագայում կատարել են նախատեսված վճարումները, սակայն դրանք չեն մուտքագրվել համայնքի բյուջե, չեն փոխանցվել համապատասխան կազմակերպության հաշվեհամարին, այլ յուրացվել  են՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու եղանակով: Իսկ բնակիչների անվամբ կուտակված պարտքերը ներվել են պետության կողմից թիվ 1585-Ն որոշմամբ։
Քննության տվյալներով՝ չարաշահումները տեղի են ունեցել 2012-2016 թթ.: Այդ տարիներին  Իսահակյան համայնքի ղեկավարն է եղել  Արտավազդ Արսենյանը, իսկ Մեղրաշատ համայնքի ղեկավարը՝ Վահրամ Սաղաթելյանը։ Ներկայումս նրանք համապատասխանաբար Անի և Ամասիա համայնքների ներկայացուցիչներն են Իսահակյանում և Մեղրաշատում։
Շիրակի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործերով Ա.Արսենյանը և Վ.Սաղաթելյանը մարտի 29-ին ձերբակալվել են և հարցաքննվել։ Պետությանը պատճառված վնասը մասամբ վերականգնվել է։

СК Армении сообщил подробности задержания глав двух сельских общин 03/30/2018   16:45  |  Криминальная хроника
По уголовным делам, расследуемым следственным управлением Следственного комитета РА по Ширакской области, задержаны бывшие руководители сельских общин Исаакян и Меграшат по подозрению в допущении злоупотреблений при раздаче жителям сел семян озимой пшеницы посева и присвоениях.
Как сообщает рресс-служба СК Армении, 27 марта 2018 года следственным управлением СК РА по Ширакской области принятт к производству возбужденные по факту допущенных должностными лицами злоупотреблений уголовные дела по пункту 1 части 3 статьи 179 и статьи 314 Уголовного кодекса РА.
В результате предпринятых следственных и процессуальных действий были установлены ряд обстоятельств, личности двух предполагаемых преступников, механизм совершения преступления. В частности, согласно добытым фактическим данным, злоупотребления были допущены в процессе распределения семян озимой пшеницы, который осуществлялся в рамках программы государственной поддержки жителей сельских общин Исаакян и Меграшат. Ряд жителей сел были включены в список распределения семян озимой пшеницы, однако выписанные на их имена семена не были предоставлены последним или были предоставлены в значительно меньшем объеме и были присвоены главами общин.
Для сокрытия факта хищения семенной пшеницы, исходя из корыстных побуждений, главы сельских общин составили и утвердили своими подписями и печатью сельской администрации являющиеся официальным документом списки с ложными данными распределения семян озимой пшеницы первой репродукции и передали их в сельскую администрацию Ширакской области.
Кроме того, в результате проведенного объективного и всестороннего расследования было установлено, что некоторые жители общин Исаакян и Меграшат, получившие семенную пшеницу, впоследствии произвели предусмотренные платежи, которые, однако, не были внесены в бюджет общины, не были перечислены на номер счета соответствующей организации, а были присвоены путем совершения служебного подлога. А накопленные на имена жителей долги были прощены государством решением № 1585-Ն.
По данным следствия, злоупотребления имели место в 2012-2016гг. В эти годы пост главы общины Исаакян занимал Артавазд Арсенян, а должность главы общины Меграшат – Ваграм Сагателян. В настоящее время они являются представителями общин Ани и Амасия в общинах Исаакян и Меграшат соответственно.
"По расследуемым в производстве следственного управления по Ширакской области уголовным делам А. Арсенян и В. Сагателян 29 марта были задержаны и допрошены. Причиненный государству ущерб частично восстановлен.Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение объективного, полного и всестороннего расследования", - отмечается в сообщении.