Կեմերովոյում «հարյուրավոր զոհվածների» մասին հայտարարած պրանկերի դեմ գործ է հարուցվել 03/28/2018 14:34 | Քրեական խրոնիկոն
Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել ուկրաինացի պրանկերի դեմ, ով ստահոդ տեղեկատվություն էր տարածում «Զիմնյայա վիշնյա» առևտրի կենտրոնում հրդեհի զոհերի թվի մասին, ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, ասվում է գերատեսչության Telegram-ալիքում:
Գործը հարուցվել է Ատելություն ու թշնամանք բորբոքելու հոդվածով:
Քննության տվյալներով, Նիկիտա Կուվիկովն, ով Ցանցում հայտնի է որպես պրանկեր Եվգենի Վոլնով, «հրապարակավ տարածում էր ոչ հավաստի տեղեկություններ Կեմերովոյում հրդեհի զոհերի թվի մասին, մոլորության մեջ գցելով զոհերի ու տուժածների հարազատներին»:
Նշվում է, որ այդպիսով Կուվիկովը «փորձում էր ապակայունացնել իրավիճակը»: Քննությունը ծրագրում է հասնել պրանկերի հեռակա կալանավորմանն ու նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելուն:
Նախօրեին Վոլնովի յութուբ-ալիքում հայտնվել է մարտի 25-ի ձայնագրությունը, որում նա զանգահարում է կեմերովյան դիահերձարաններ, ներկայանալով որպես ԱԻՆ աշխատակից և հետաքրքրվելով, թե որքան «ազատ տեղ» է մնացել հաստատություններում:
Այսպես, իմանալով, որ առաջին դիահերձարանում պատրաստ են ընդունել 100 զոհվածներից ոչ ավելի, նա հայտարարել է, որ շուտով նրանց մոտ կբերեն «300-ից ավելի դիակ»: Աշխատակիցները ցնցվել են ու պատասխանել, որ իրենց տվյալներով զոհերի թիվը կազմում է 60-70 մարդ:
Կեմերովոյում «Զիմնյայա վիշնյա» առևտրի կենտրոնի չորսհարկանի շենքում հրդեհը տեղի է ունեցել կիրակի օրը: Զոհվել է 64 մարդ, որոնց մեծամասնությունը երեխաներ են: Հրդեհի գործով արդեն մի քանի մարդ է ձերբակալվել:

Уголовное дело возбуждено против пранкера, заявлявшего о "сотнях погибших" в Кемерово 03/28/2018   14:45  |  Криминальная хроника
Следственный комитет возбудил уголовное дело против украинского пранкера, который распространял ложную информацию о числе жертв пожара в ТЦ "Зимняя вишня", сообщает РИА Новости со ссылкой на Telegram-канал ведомства.
Дело открыто по статье "Возбуждение ненависти или вражды".
По данным следствия, Никита Кувиков, известный в Сети как пранкер Евгений Вольнов, "публично распространял недостоверные сведения о количестве жертв пожара в Кемерово, вводя в заблуждение родственников погибших и пострадавших".
Отмечается, что таким образом Кувиков "пытался дестабилизировать ситуацию". Следствие планирует добиваться заочного ареста пранкера и объявления его в розыск.
Накануне на ютьюб-канале Вольнова появилась запись от 25 марта, в которой он обзванивает кемеровские морги, выдавая себя за сотрудника МЧС, и интересуется, сколько "свободных мест" осталось в учреждениях.
Так, узнав, что в первом морге готовы принять не больше 100 погибших, он заявил, что скоро к ним подвезут "более 300 трупов". Сотрудники были шокированы и ответили, что, по их данным, число жертв составляет от 60 до 70 человек.
Пожар в четырехэтажном торговом центре "Зимняя вишня" в Кемерово произошел в воскресенье. Погибли 64 человека, большинство из них — дети. По делу о пожаре уже задержали несколько человек.
14:26 28/03/2018  |  Чрезвычайное просшествиеФотограф спас 30 детей из горящего ТЦ в Кемерово при помощи игрового реквизита
10:36 28/03/2018  |  Чрезвычайное просшествиеМЧС России назвало окончательное число погибших при пожаре в Кемерове
09:59 28/03/2018  |  Чрезвычайное просшествиеЗадержанные по делу о пожаре в Кемерово считают, что это был поджог
17:30 27/03/2018  |  Чрезвычайное просшествиеГендиректор «Зимней вишну» заявила о возможном поджоге ТЦ и рассказала о людях цыганской наружности
17:06 27/03/2018  |  Чрезвычайное просшествиеСК РФ требует ареста пятерых фигурантов дела о пожаре в Кемерове