Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է ՀՀ ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողովին 03/28/2018   15:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նիստերի դահլիճում մասնակցել է ակադեմիայի 2017 թվականի գիտական և գիտակազմակերպական գործունեության հիմնական արդյունքներին նվիրված տարեկան ընդհանուր ժողովին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը ներկայացրել է ակադեմիայի գիտական գործունեության կարևորագույն և կիրառական արդյունքները, անդրադարձել հաշվետու տարում միջազգային համագործակցության ուղղությամբ ակադեմիայի կողմից իրականացված աշխատանքներին, այդ թվում՝ միջազգային գիտական կառույցներում ակադեմիայի ներգրավվածությանը և միջազգային գիտաժողովներին մասնակցությանը, գիտահետազոտական աշխատանքներին:
Ռադիկ Մարտիրոսյանը ներկայացրել է նաև գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտական աշխատանքների տարեկան ֆինանսավորման վերաբերյալ ցուցանիշները, խոսել նաև ԳԱԱ կողմից երիտասարդ գիտական կադրերի պատրաստման ու գիտությունների ազգային ակադեմիայի և բուհական համակարգի համագործակցության արդյունքների մասին: Գիտությունների ազգային ակադեմիայի 2017թ. գիտակազմակերպական գործունեության մասին զեկուցել է ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար, թղթակից անդամ Հրանտ Մաթևոսյանը: Տարեկան ժողովում ԳԱԱ թղթակից անդամ Պավել Ավետիսյանը ներկայացրել է «Քաղաքակրթությունների և ժամանակների խաչմերուկում. Հայաստանն ըստ նորահայտ հնագիտական տվյալների» գիտական զեկուցումը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է ակադեմիայի տարեկան ընդհանուր ժողովի մասնակիցներին և ընդգծել, որ գիտնականների հետ իր հանդիպումներն ու ակադեմիայի տարեկան ժողովներին ավանդաբար մասնակցությունը ոչ միայն հարգանքի դրսևորում է գիտնականների նկատմամբ, այլև գիտական հանրույթի խնդիրներին, գործունեությանը, գիտության վիճակին ծանոթանալու ևս մեկ և շատ լավ հնարավորություն: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ գիտնականների հետ պարբերաբար տեղի ունեցող հանդիպումները, իր կարծիքով, նույնկերպ շարունակվելու են, որովհետև պետության պահանջներն ու ակնկալիքները հայ գիտնականներից շատ մեծ են:
Հանրապետության Նախագահը ուրախությամբ է փաստել, որ Հայաստանում գիտության զարգացման նոր մոտեցում է տեսնում: Ըստ նրա՝ ի տարբերություն տարիներ առաջ և հատկապես 2008-2009թթ. գիտնականների ելույթների, որոնք բոլորը հանգում էին ընդամենը մեկ խնդրի՝ ֆինանսների բացակայությանը, այսօր գիտնականներն իրենք են իրենց աշխատանքի գնահատման արդյունքում եկել այն եզրակացության, որ անհրաժեշտ է օպտիմալացնել և եղած միջոցներն արդյունավետ օգտագործել, ինչի մասին խոսվում էր դեռևս 6-7 տարի առաջ:
«Այս մոտեցումն ուղղակի հրամայական է մեր գիտության զարգացման համար»,-նշել է Նախագահ Սարգսյանը և ընդգծել, որ պետությունը շարունակում է մնալ նույն համոզման՝ եղած միջոցներով պետք է կարողանալ հասնել առավելագույն արդյունքի: Ցանկալի արդյունքին հասնելուց հետո, պետական եկամուտների մեծացմանը զուգահեռ, ըստ Նախագահի, կտրամադրվեն հավելյալ միջոցներ: Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ ցանկացած իրատեսական, հիմնավորված ծրագրի համար պետությունը մշտապես պատրաստ է եղել և այժմ էլ պատրաստ է միջոցներ գտնելու: Հանրապետության Նախագահի խոսքով՝ պետության ներկայիս հնարավորությունների պայմաններում եղած միջոցների արդյունավետ օգտագործմամբ առավելագույն արդյունքի հասնելու մոտեցումը վերաբերում է անխտիր բոլոր ոլորտներին, այդ թվում՝ բանակին, անվտանգությանը:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ պարբերաբար արծարծվող՝ տեսական և կիրառական նշանակություն ունեցող գիտության հարցերը միայն Հայաստանին չէ, որ մտահոգում են: Դա հավերժական հարց է, որը քննարկվում է բոլոր երկրներում, և դրա համար, ըստ Հանրապետության Նախագահի, պետք է գտնել հավասարակշռված մի մոտեցում, որը թույլ կտա արդարացնել պետության և հասարակության ակնկալիքները: Սերժ Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել գիտության զարգացման և հեռանկարային ծրագրերի հետ կապված խնդիրներով մտահոգ գիտնականների հետ առանձին հանդիպել և քննարկել հնարավոր լուծումները:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է նաև գիտության ասպարեզում սերնդափոխության խնդրի լուծումը:
Հանրապետության Նախագահը գիտնականներին մաղթել է հաջողություն՝ նշելով, որ մեկ բան ակնհայտ է՝ մեր ժողովուրդը միշտ ակնածանք է ունեցել գիտության նկատմամբ, և գիտությունը Հայաստանում մշտապես պահանջված է: «Ուրեմն և՛ դուք, և՛ ձեզնից հետո եկողները շատ մեծ գործ ունեն անելու: Փոքր հնարավորություններով մենք լուրջ խնդիրներ պետք է լուծենք»,-ընդգծել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении указал на важность смены поколений в науке 03/28/2018   18:43  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в зале заседаний Национальной Академии наук РА принял участие в Общем ежегодном собрании Академии, посвящённом основным результатам научной и научно-организаторской деятельности в 2017 году. Подробности передает пресс-служба главы государства.
Президент НАН РА, академик Радик Мартиросян представил важнейшие и прикладные итоги научной деятельности Академии, коснулся выполненной Академией работы в направлении международного сотрудничества за отчётный год, в том числе, участия Академии в международных научных структурах и международных конференциях, научно-исследовательской работы. Радик Мартиросян представил также показатели годового финансирования научных работ Национальной Академии наук, сказал также о подготовке молодых специалистов со стороны НАН РА и результатах сотрудничества Национальной Академии наук с вузовской системой. О научно-организаторской деятельности Национальной Академии наук в 2017 году доложил академик-секретарь НАН, член-корреспондент Грант Матевосян. На ежегодном собрании член-корреспондент НАН Павел Аветисян представил научный доклад «На перекрёстке цивилизаций и времён: Армения в свете новейших археологических данных».
Президент РА приветствовал участников общего ежегодного собрания Академии и подчеркнул, что его встречи с учёными и традиционное участие в ежегодных общих собраниях Академии – это не только проявление уважения по отношению к учёным, но и ещё одна и очень хорошая возможность ознакомиться с проблемами и деятельностью учёного сообщества, ситуацией в науке. Серж Саргсян отметил, что регулярные встречи с учёными, по его мнению, будут также продолжаться, потому что требования государства и ожидания от армянских учёных очень велики.
Президент с радостью констатировал, что видит в Армении новый подход к развитию науки. По его словам, в отличие от выступлений учёных в прежние годы, особенно в 2008-2009 гг., которые все сводились всего лишь к одной проблеме – отсутствию финансирования, сегодня учёные сами в результате оценки своей работы пришли к тому выводу, что необходимо оптимизировать и эффективно использовать имеющиеся средства, о чём говорилось ещё 6-7 лет назад.
«Этот подход просто обязателен для развития нашей науки», - отметил президент Саргсян и подчеркнул, что государство продолжает оставаться при прежнем убеждении, что имеющимися средствами нужно суметь достигнуть максимального результата. После достижения желаемого результата, параллельно с увеличением государственных доходов, по словам президента, будут предоставляться дополнительные средства. Серж Саргсян заверил, что для любой обоснованной реалистичной программы государство всегда было готово и сейчас тоже готово находить средства. По словам президента, в условиях нынешних возможностей государства подход, при котором нужно достигать максимальных результатов при эффективном использовании имеющихся средств, касается без исключения всех отраслей, в том числе, армии и безопасности.
Серж Саргсян отметил, что регулярно поднимаемые вопросы о теоретической и прикладной науке стоят везде, а не только в Армении. Это извечный вопрос, который обсуждается во всех странах, и поэтому, согласно президенту РА, нужно найти взвешенных подход, который позволит оправдать ожидания государства и общества. Серж Саргсян выразил готовность по связанным с развитием науки и перспективными программами проблемам провести отдельную встречу с озабоченными учёными и обсудить возможные решения.
Президент Саргсян также подчеркнул важность смены поколений в науке. Глава государства пожелал учёным успеха, отметив, что очевидно одно: наш народ всегда с почтением относится к науке, и наука в Армении всегда имеет спрос.
«Значит, и вы, и те, кто придёт после вас, очень многое должны сделать. Мы должны решить серьёзные зачади малыми возможностями», - сказал президент Серж Саргсян.