Բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության դեպք. առաջադրվել են մեղադրանքներ, հայտարարվել՝ հետախուզում 03/28/2018 16:57 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության դեպք. 4 անձի առաջադրվել է մեղադրանք, ևս մեկի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2017թ. Երևանի բնակչից հաղորդում է ստացվել առ այն, որ բնակարան գնելու հարցում աջակցելու պատճառաբանությամբ իրենից խարդախությամբ հափշտակել են գումար՝ պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի վնաս:
Դեպքի առթիվ 2017թ. հունիսի 7-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, Երևանի բնակիչը ճանաչվել է տուժող:
Ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը, որոնցից 4-ը Երևանի բնակիչներ են, 1-ը՝ Էջմիածնի, հստակեցվել նրանցից յուրաքանչյուրի գործողությունները, մեխանիզմը:
Մասնավորապես՝ նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Երևանի 47-ամյա բնակիչը, տեղեկանալով տուժողի՝ բնակարան գնելու մտադրության մասին, ներկայացել է որպես անշարժ գույքի գործակալ, ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյայի ընկեր և խոստացել աջակցել ՊՆ-ից 2 բնակարան ձեռք բերելու հարցում։ Հանցավոր մտադրությունն իրականացնելու նպատակով՝ 47-ամյա տղամարդը բնակարանի պոտենցիալ գնորդին ծանոթացրել է իր տարբեր ընկերների հետ, որոնցից ոմանք ներկայացել են որպես Երևանի քաղաքապետարանի և պաշտպանության նախարարության պաշտոնյաներ և պատրաստակամություն հայտնել աջակցել բնակարանի ձեռք բերման հարցում։ Համապատասխան փաստաթղթային ձևակերպումներն իրականացնելու, կաշառք տալու պատրվակով գնորդից պահանջել և ստացել են ընդհանուր առմամբ 16.800 ԱՄՆ դոլար գումար: Քննության տվյալներով՝ խարդախությամբ գումար հափշտակելուն առնչություն է ունեցել 5 անձ:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի. նրանցից մեկին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 38-34-312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, երկրորդին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, երրորդին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, չորրորդին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Եվս մեկի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Քրեական գործը 4 մեղադրյալների մասով անջատվել է առանձին վարույթ, հայտարարվել նախաքննության ավարտի մասին և քրեական գործն ուղարկվել դատարան։ Անջատված մասով նախաքննությունը շարունակվում է և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ հետախուզվողին հայտնաբերելու ուղղությամբ։

Житель Еревана стал жертвой мошенничества при покупке квартиры 03/28/2018   18:18  |  Криминальная хроника
В результате масштабных следственных и иных процессуальных действий, предпринятых по уголовному делу, расследуемому следственным отделом по административному району Малатия-Себастия следственного управления Следственного комитета РА по Еревану, раскрыт случай мошенничества в особо крупном размере. Четверым лицам предъявлено обвинение, еще один человек объявлен в розыск.
Какс ообщает пресс-служба СК Армении, в 2017-ом году от жителя Еревана поступило сообщение о хищении у него денежной суммы под предлогом оказания содействия в приобретении квартиры, в результате которого ему был причинен ущерб в особо крупном размере.
По данному факту 7-го июля 2017-ого года было возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 3 статьи 178 Уголовного кодекса РА. Житель Еревана был признан потерпевшим.
В результате предпринятых масштабных следственных и иных процессуальных действий установлены ряд имеющих существенное значение обстоятельств инцидента, в том числе личности предполагаемых преступников, четверо из которых – жители Еревана, а один – Эчмиадзина. Также индивидуализированы действия каждого из них, установлен механизм совершения преступления.
В частности, в ходе предварительного следствия добыты фактические данные о том, что 47-летний житель Еревана, узнав о намерении потерпевшего приобрести квартиру, представился агентом по недвижимости, другом высокопоставленного чиновника Министерства обороны и пообещал посодействовать в вопросе приобретения двух квартир у МО. Для реализации своего преступного замысла 47-летний мужчина познакомил потенциального покупателя квартиры  со своими друзьями,  некоторые из которых представились чиновниками мэрии Еревана и Минобороны и выразили готовность оказать содействие в приобретении квартиры. Под предлогом оформления соответствующих документов идачи взятки они потребовали и получили от покупателя в общей сложности 16.800 долларов США. По данным следствия, к хищению суммы путем мошенничества были причастны 5 лиц.
На основе достаточной совокупности добытых в ходе досудебного производства доказательств обвинение предъявлено 4 лицам: одному из них - по пункту 1 части 3 статьи  178 и пункту 1 части 3 статьи 38-34-312 Уголовного кодекса РА, второму - по пункту 1 части 2 статьи 178 УК РА, третьему - по пункту 1 части 3 статьи 178 УК РА, четвертому - по пункту 1 части 3 статьи 178 УК РА. Еще один человек объявлен в розыск.
Уголовное дело в части, касающейся четверых обвиняемых, выделено в отдельное производство. Объявлено о завершении предварительного следствия, уголовное дело направлено в суд.  Предварительное следствие по выделенному в отдельное производство уголовному делу продолжается. Предпринимаются необходимые мероприятия, направленные на обнаружение разыскиваемого.