ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Ժնեւում հանդիպել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի հետ 03/28/2018   12:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Ժնեւում՝ Միջխորհրդարանական միության 138-րդ վեհաժողովի աշխատանքի շրջանակում, մարտի 27-ին հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել հայ-կիպրական եղբայրական հարաբերությունները՝ ընդգծելով, որ երկու ժողովուրդներին կապում են պատմամշակութային, հոգեւոր եւ արժեհամակարգային ընդհանրություններ, որի վառ վկայությունը դեռեւս 1975 թ-ին Կիպրոսի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ դատապարտելու փաստն է: ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է արտահայտել 2015թ. ապրիլի 2-ին Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձեւի միաձայն ընդունման համար: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը շարունակելու է ջանքեր գործադրել ցեղասպանությունների ճանաչման, դատապարտման եւ կանխարգելման գործում:
Նշելով, որ Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունները վերջին տարիներին համատեղ ջանքերի շնորհիվ որակական նոր մակարդակի են հասել՝ Արա Բաբլոյանն ընդգծել է երկու օրենսդիր մարմիններում գործող հանձնաժողովների աշխատանքների աշխուժացման եւ պատվիրակությունների փոխայցերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում բարձր է գնահատել Կիպրոսի իշխանությունների հաստատակամ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը վերահաստատել է, որ Հայաստանի իշխանությունները միջազգային տարբեր հարթակներում Կիպրական հիմնախնդրում մշտապես աջակցել եւ աջակցելու են Կիպրոսին:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է նաեւ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանը՝ հույս հայտնելով, որ Կիպրոսն արագ ավարտին կհասցնի Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերը:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը խոսել է նաեւ միջազգային կառույցներում երկու երկրների խորհրդարանների արդյունավետ համագործակցության, ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության եւ այն առավել ամուր դարձնող Կիպրոսի հայ համայնքի մասին:
Դեմետրիս Սիլուրիսն առաջարկել է զարգացնել ռազմավարական համագործակցությունը՝ հիմնված տարբեր ոլորտներում կոնկրետ ծրագրերի իրականացման վրա: Կողմերը պայմանավորվել են Կիպրոսի պատվիրակության՝ առաջիկայում կայանալիք Հայաստան այցի ընթացքում անդրադառնալ այս հարցին եւ առավել գործնական ու կոնկրետ քայլեր իրագործել:
14:29 27/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը միացել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիային
16:35 26/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանը Ժնեւում հանդիպել է Բուլղարիայի խորհրդարանի նախագահ Ցվետա Կարայանչեւայի հետ
12:33 26/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՑավալի է, երբ միգրացիայի պատճառ է դառնում պետության վարած քսենոֆոբ բնույթի քաղաքականությունը. ԱԺ նախագահ
10:39 26/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնեւում մասնակցում է Միջխորհրդարանական միության 138-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին
14:46 23/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանը կմասնակցի Միջխորհրդարանական միության 138-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին
17:08 08/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՊատգամավոր Կարինե Աճեմյանը ներկայացրել է Միջխորհրդարանական միության 132-րդ լիագումար նիստի արդյունքները
11:48 17/02/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պատվիրակությունը ժամանել է Երևան՝ աշխարհի հնագույն քաղաքներից մեկը»,- Թվիթերի էջում գրել են բրիտանացի խորհրդարանականները

Ара Баблоян: парламентские отношения между Арменией и Кипром вышли на качественно новый уровень 03/28/2018 14:59 | Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян в рамках работы 138-й Ассамблеи МПС в Женеве 27 марта встретился с Председателем Палаты представителей Кипра Деметрисом Силурисом. Подробности встречи передает пресс-служба парламента Армении.
Ара Баблоян высоко оценил армяно-кипрские братские отношения, подчеркнув, что оба народа связывают историко-культурные, духовные и ценностные общности, ярким свидетельством чего является факт признания и осуждения Кипром Геноцида армян еще в 1975 г.
Председатель НС выразил признательность за единогласное принятие 2 апреля 2015 г. Палатой представителей Кипра резолюции о криминализации отрицания Геноцида армян. Он выразил уверенность, что Армения будет и впредь прилагать усилия к признанию, осуждению и предупреждению геноцидов.
Отметив, что парламентские отношения между Арменией и Кипром благодаря совместным усилиям вышли на качественно новый уровень, А.Баблоян подчеркнул необходимость оживления работы в комиссиях и активизации взаимных поездок делегаций двух законодательных органов.
Председатель НС в вопросе урегулирования нагорно-карабахской проблемы высоко оценил твердую поддержку кипрскими властями усилий сопредседателей МГ ОБСЕ. Глава парламента подтвердил, что власти Армении всегда содействовали и будут содействовать Кипру на различных международных площадках по Кипрской проблеме.
А.Баблоян обратился также к подписанию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, выразив надежду, что Кипр в приемлемые сроки проведет необходимые внутригосударственные процедуры для вступления документа в силу.
Глава НС коснулся также эффективного сотрудничества парламентов двух стран в международных структурах, многовековой дружбы народов и еще более укрепляющей ее армянской общины Кипра.
Деметрис Силурис предложил развивать стратегическое сотрудничество, основанное на реализации конкретных программ в различных сферах. Стороны договорились в ходе предстоящего визита делегации Кипра в Армению обратиться к данному вопросу и предпринять более практические и конкретные шаги.