Կեմերովոյում հրդեհից զոհվածների թվում 41 երեխա կա 03/27/2018 12:48 | Արտակարգ պատահարներ
Կեմերովոյի «Զիմնյայա վիշնյա» առեւտրաժամանցային կենտրոնում տեղի ունեցած հրդեհից զոհվել Է 41 երեխա: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը, վկայում են զոհվածների ցուցակները, որոնք փակցված են ողբերգության զոհերի ազգականների կողմից ստեղծված շտաբում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ընդամենը ցուցակներում 64 զոհվածների ազգանուններն են, որոնցից 41-ն անչափահասներ են:
Զոհվածների ազգականների նախաձեռնող խմբի անդամները, որոնք այցելել են Կեմերովոյի դիարան, հաստատել են առեւտրի կենտրոնում բռնկած հրդեհից 64 մարդու զոհվելու վերաբերյալ պաշտոնական տվյալների հավաստիությունը:
37 մարդու ինքնություն պարզելու համրա կնշանակվի գենետիկական փորձաքննություն։
«Մենք ունենք 37 մարդու մարմին, որոնց գենետիկական փորձաքննություն պետք Է կատարել: Դա կտեւի մինչեւ երկու շաբաթ»,- ասել Է Բաստրիկինը հրդեհի հետեւանքների վերացմանը նվիրված խորհրդակցության ընթացքում, որը Կեմերովոյում անցկացրել Է ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Մարտի 27-ի առավոտվա դրությամբ՝ Կեմերովոյի առեւտրական կենտրոնի հրդեհից հետո ճանաչվել են 64 զոհվածներից 25-ը, լրագրողներին հայտնել Է ՌԴ-ի առողջապահության նախարար Վերոնիկա Սկվորցովան:
«25 ճանաչված մարմիններից 13-ը երեխաներ են: Տարբեր հասակի՝ չորսից մինչեւ 12 – 13 տարեկան»,- ասել Է Սկվորցովան: Փրկարարները հայտնում են, որ պլանավորում են մարտի 27-ին ավարտել այրված շենքի մաքրումը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

При пожаре в торговом центре в Кемерове погиб 41 ребенок 03/27/2018   13:08  |  Чрезвычайное просшествие
При пожаре в торговом центре "Зимняя вишня" в Кемерове погиб 41 ребенок, свидетельствуют списки погибших, вывешенных в созданном родственниками жертв трагедии штабе, передает “Интерфакс”.
Всего в списках значатся фамилии 64 погибших, среди которых 41 несовершеннолетний.
Члены инициативной группы родственников, которая проинспектировала кемеровский морг, также подтвердили достоверность официальных данных о гибели 64 человек на пожаре в ТРЦ "Зимняя вишня".
"Мы осмотрели морг, в списке 64 погибших. Мы осмотрели тела, если судить по размерам, то там около 20 взрослых, остальные дети. Тела не прятали - мы осмотрели каждый кабинет, подвал, чердак, гаражи. Некоторые тела просто в коробках", - сказал один из членов инициативной группы, выступая на митинге на площади Советов в Кемерове.
Еще один активист заявил о недостоверности распространяемой в сети информации о том, что тела прячут на местном хладокомбинате.
"Была информация, что трупы повезли на хладокомбинат, но ничего кроме продуктов там нет. Мы посмотрели все фуры, не дали выехать ни одной машине. Если пропали сто трупов, то где люди, которые их ищут?" - сказал активист.
Пожар в ТРЦ "Зимняя вишня" в Кемерове произошел 25 марта. Возгорание возникло на последнем этаже, где находились кинозалы и в воскресенье было много детей. По последним данным, погибли 64 человека. Госпитализированы 15 человек. Есть также информация о пропавших без вести, но их число разнится.
Во вторник на площади Советов проходит массовый стихийный митинг, на котором выступают родственники погибших.