Արա Բաբլոյանը Ժնեւում հանդիպել է Բուլղարիայի խորհրդարանի նախագահ Ցվետա Կարայանչեւայի հետ 03/26/2018   16:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը Ժնեւում՝ Միջխորհրդարանական միության 138-րդ վեհաժողովի աշխատանքների շրջանակում, մարտի 25-ին հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ցվետա Կարայանչեւայի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Խոսելով երկու ժողովուրդների վաղեմի բարեկամության, մշակութային բազմաթիվ առնչությունների մասին՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ առկա են նպաստավոր բոլոր հիմքերը հայ-բուլղարական հարաբերությունների առավել զարգացման համար: Բուլղարիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը եւ երկու պետությունների միջեւ քաղաքական երկխոսության ամրապնդումը, ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի համոզմամբ, մեծ կարեւորություն ունի Հայաստանի Հանրապետության համար: Արա Բաբլոյանը, փաստելով, որ երկու երկրների օրենսդիր մարմիններում գործող բարեկամական խմբերի միջեւ արդեն ձեւավորված է փոխըմբռնման եւ համագործակցության բարի ավանդույթ, կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ու համագործակցության խորացման տեսանկյունից:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը շնորհավորել եւ հաջողություն է մաղթել բուլղարացի գործընկերոջը՝ ԵՄ խորհրդի նախագահությունը Բուլղարիայի կողմից ստանձնելու առթիվ: Արա Բաբլոյանը մասնավորապես նշել է. «Մենք կիսում ենք Բուլղարիայի նախագահության կարգախոսը՝ ԵՄ ներկա խնդիրները լուծելու համար անհրաժեշտ է լինել միասնական»:
Խոսելով Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ նախորդ տարի նոյեմբերին Բրյուսելում ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին՝ ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ համաձայնագիրը նոր էջ է բացում Հայաստանի եւ Եվրոպական միության հարաբերություններում: Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ Բուլղարիան առավել սեղմ ժամկետում կվավերացնի վերոնշյալ համաձայնագիրը:
«Տիկին նախագահ, ուրախ եմ մեր հանդիպման համար եւ հավատացած, որ նման հանդիպումների պարբերականությունը նոր լիցք կհաղորդի եւ՛ միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը, եւ՛ երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդմանը»,- նշել է ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը:
Բուլղարիայի Ազգային ժողովի նախագահ Ցվետա Կարայանչեւան շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար եւ նշել. «Հավաստիացնում եմ, որ հանձինս Բուլղարիայի՝ Հայաստանն ունի լավ բարեկամ, որը կաջակցի Հայաստանին Եվրոպական միության հետ համագործակցության հարցերում»:
Ցվետա Կարայանչեւան Արա Բաբլոյանին հրավիրել է Բուլղարիայի Հանրապետություն:
Կողմերը պայմանավորվել են խորացնել խորհրդարանական համագործակցությունը, ինչպես նաեւ տարբեր ոլորտներում երկու երկրների փոխգործակցության զարգացման հարցում ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր:

Ара Баблоян надеется, что Болгария в сжатые сроки ратифицирует Соглашение Армения-ЕС 03/26/2018   17:17  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян в рамках работы 138-й Ассамблеи МПС 25 марта встретился в Женеве с председателем НС Республики Болгария Цветой Караянчевой.Подробности встречи передает пресс-служба армянского парламента.
Говоря о давней дружбе и культурных общностях двух народов, А.Баблоян отметил, что есть все основания для еще большего развития армяно-болгарских отношений. Стабильное развитие дружественных связей с Болгарией и укрепление политического диалога между двумя государствами, по глубокому убеждению спикера армянского парламента, весьма важны для РА. Ара Баблоян, констатируя уже сложившуюся в действующих в законодательных органах двух стран группах дружбы добрую традицию взаимопонимания и сотрудничества, подчеркнул роль парламентской дипломатии с точки зрения укрепления двусторонних отношений   и углубления взаимодействия.
Председатель НС поздравил болгарского коллегу и пожелал успехов в связи с председательством Болгарии в Совете ЕС. А.Баблоян, в частности, отметил: “Мы разделяем девиз председательствующей Болгарии – для решения существующих проблем ЕС необходимо единение”.
Говоря о подписанном в ноябре прошлого года в Брюсселе Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, глава парламента РА отметил, что документ открывает новую страницу в отношениях Армении и Евросоюза. Ара Баблоян выразил надежду, что Болгария в сжатые сроки ратифицирует указанное соглашение.
“Г-жа председатель, рад нашей   встрече и уверен, что регулярность подобных встреч даст новый импульс как развитию межгосударственных отношений, так и укреплению двустороннего взаимовыгодного сотрудничества”, - отметил глава НС РА.
Председатель НС Болгарии Ц.Караянчева, поблагодарив за встречу, заметила: “Заверяю, что в лице Болгарии Армения имеет доброго друга, содействующего РА в вопросах сотрудничества с ЕС”.
Ц.Караянчева пригласила А.Баблояна в Республику Болгария.
Стороны договорились углублять парламентское сотрудничество, а также предпринять необходимые шаги к развитию взаимодействия двух стран в различных сферах.
14:19 22/03/2018  |  Лента новостейАрмения в направлении либерализации визового режима работает с отдельными странами ЕС – Шаварш Кочарян