ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի պատվիրակությունը հարգանքի տուրք է մատուցել Ծիծեռնակաբերդում 03/26/2018 12:49 | ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի ուղեկցությամբ մարտի 24-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Պատվիրակության անդամները ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի անունից ծաղկեպսակ են դրել 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը
Հյուրերը եղել են Հայոց ցեղասպանության-թանգարան ինստիտուտում, դիտել ցուցանմուշները, ծանոթացել Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, գրառում կատարել հուշամատյանում:
ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վիկտոր Վոդոլացկին նշել է, որ թանգարանից դուրս եկող յուրաքանչյուր ոք իր հետ տանում է այն միտքը, թե աշխարհի բոլոր ժողովուրդները պետք է ապրեն խաղաղ ու համերաշխ:
«Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հուշում է մի բան` Ցեղասպանությունը երբեք չպետք է կրկնվի»,-ասել է Վիկտոր Վոդոլացկին:

Делегация Госдумы России в Цицернакаберде почтила память жертв Геноцида армян 03/26/2018   13:03  |  Лента новостей
Делегация Комитета Государственной думы Федерального собрания Российской Федерации по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками 24 марта посетила мемориал в Цицернакаберде.
Российскую делегацию сопровождал в сопровождении председатель Постоянной комиссии Национального собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, члены комитета от имени Госдумы ФС РФ возложили венок к мемориалу жертв Геноцида 1915 года, цветы – к Вечному огню и почтили молчанием память Св.Мучеников.
Гости побывали в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с экспонатами, документами и материалами, свидетельствующими о преступлении, а также оставили запись в Памятной книге.
Заместитель председателя Комитета ГД ФС РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Виктор Водолацкий отметил, что все народы должны жить в мире и согласии.
“Память жертв Геноцида армян подсказывает одно: геноцид никогда не должен повториться”, - подчеркнул российский парламентарий.