Նախնական տվյալներով էլեկտրական սավանը՝ երեխայի և տատի էլեկտրահարման պատճառ 03/23/2018   11:29  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Ավան և Նոր նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ պարզելու 64-ամյա կնոջ մահվան և վերջինիս թոռնիկի էլեկտրահարվելու դեպքի հանգամանքները։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2018 թվականի մարտի 22-ին` ժամը 17:10-ին, «Մուրացան» բժշկական կենտրոնից հաղորդում է ստացվել առ այն, որ Երևան քաղաքի Նոր Նորք վարչական շրջանի բնակարաններից մեկից «էլեկտրահարվածություն, ձախ սրունքի այրված վերք» ախտորոշմամբ բուժօգնության է տեղափոխվել 10 ամսական երեխա։ Բացի այդ, նույն բնակարանում հայտնաբերվել է երեխայի տատիկի դին, ով, նախնական վարկածով, մահացել է էլեկտրահարվելու հետևանքով։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը։ Դեպքի վայրի զննությամբ՝ բնակարանում՝ գետնին, հայտնաբերվել է մանկահասակ երեխայի տատիկի դին՝ վերին վերջույթների` դաստակների, նախաբազուկների դրսային, առաջամիջնային մակերեսների, աջ կրծքագեղձի, ձախ սրունքի շրջաններում բազմաթիվ մոխրացած, ածխացած, դարչնագույն վնասվածքներով:
Լոգարանի հարևանությամբ գտնվող ննջասենյակում հայտնաբերվել է վնասված էլեկտրական սավան: Նախնական տվյալներով՝ դեպքի պահին տանը գտնվել են թոռնիկը՝ տատիկի (ծնված 10.11.1953թ.) հետ միասին։
Նշանակվել են դատաբժշկական և դիակի դատաբժշկական փորձաքննություններ: Վարույթն իրականացնող մարմնին բժշկական կենտրոնից տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ փոքրիկի կյանքին, այս պահի դրությամբ, վտանգ չի սպառնում։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Ավան և Նոր նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում նախապատրաստվում են նյութեր, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

СК Армении выясняет обстоятельства смерти 64-летней женщины и получения ее малолетним внуком электротравмы 03/23/2018   14:54  |  Чрезвычайное просшествие
Следственный комитет Армении проводит расследование для установления обстоятельств смерти 64-летней женщины и получения ее внуком электротравмы.
22 марта 2018 года, в 17:10, из медцентра “Мурацан” поступило сообщение о том, что к ним  из одного из домов в ереванском районе Нор Норк доставлен десятимесячный ребенок, у которого диагностировали удар электрическим током, ожог левой голени. Кроме того, в той же квартире было обнаружено тело бабушки, которая, по предварительной версии, скончалась от электротравмы.
На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа. При осмотре места происшествия, на полу в квартире, было обнаружено тело бабушки малолетнего ребенка со множественными повреждений в виде обугленных и потемневших участков кожи на поверхности запястий, предплечий, правой груди и левой голени.
В спальной комнате, расположенной по соседству с ванной, было обнаружено поврежденное электрическое одеяло. По предварительным данным, в момент инцидента дома находился внук вместе с бабушкой(1953 г.р.).
Назначены судебно-медицинские экспертизы. Согласно предоставленной осуществляющему производство органу в медцентре информации, жизни ребенка в данный момент ничто не угрожает.
“По данному факту следственным отделом по административным районам Аван и Нор Норк готовятся материалы. Предпринимаются меры, направленные н установление всех обстоятельств произошедшего”, - отмечается в сообщении.