Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոն տնտեսական ֆորումի նախապատրաստական բարձր մակարդակի հանդիպումը 03/23/2018   10:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 22-ին Փարիզում տեղի ունեցավ Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի շրջանակներում Հայաստանում հոտկեմբերի 10-ին կայանալիք Ֆրանկոֆոն տնտեսական ֆորումի նախապատրաստաման բարձր մակարդակի հանդիպումը, որին մասնակցեցին Հայաստանի ԱԳ նախարար, Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի նախագահ Էդվարդ Նալբանդյանը, ՖՄԿ-ում նախագահող Մադագասկարի արտգործնախարար Անրի Ռաբարի-Նձական, Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանը, Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժման (MEDEF) ղեկավար Պիեռ Գատազը։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ներկայացնելով տնտեսական ֆորումի անցկացման Հայաստանի նախաձեռնությունը՝ էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ հիմնական նպատակն է ֆրանկոֆոն գործարարների մշտական գործող ցանցի ստեղծումը։
Հայաստանի ԱԳ նախարարի բնորոշմամբ ստեղծվելիք այդ ցանցի առաքելությունն է դառնալու ֆրանկոֆոն տարածքի ձեռնարկատերերի, գործարարների և նրանց միավորող կազմակերպությունների միջև ինստիտուտուցիոնալ, մասնագիտական կապերի հաստատումը և զարգացումը, ձեռնարկատիրության համար նպաստավոր պայմանների խթանումը, փոխադարձ ներդրումների խրախուսումը՝ միտված Ֆրանկոֆոնիայի երկրների տնտեսական զարգացմանը։ Էդվարդ Նալբանդյանը հավելեց, որ ծրագրվում է ցանցի թվային հարթակի ձևավորումը՝ որպես շահավետ փոխանակումների և դրական փորձառության ընդօրինակման շրջանակ։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը որպես ֆորւմի քննարկման թեմաներ առանձնացրեց կայուն զարգացման ապահովմանը միտված ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացումը, էներգետիկայի՝ ներառյալ վերականգնվող էներգիայի, հաղորդակցության և տրանսպորտային ուղիների, ջրային ռեսուրսների կառավարման կատարելագործումը, գյուղատնտեստության և սննդի արտադրության արդյունավետության բարձրացումը, թվային ու բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում փոխգործակցության խթանումը, կանանց և երիտասարդների ձեռնարկատիրական գործունեության առաջմղումը և մասնագիտական կրթության խրախուսումը։
ԱԳՆ ղեկավարը նշեց, որ ֆորումին մասնակցելու հրավիրվելու են միջազգային և տարածաշրջնային տնտեսական կառույցների ղեկավարներ, սահմանափակ թվով անվանի գործարարներ՝ ողջ ֆրանկոֆոն աշխարհից։ Նախարար Նալբանդյանը հանդիպման մասնակիցներին տեղեկացրեց, որ տնտեսական ֆորումը նախատեսվում է անցկացնել Հայաստանի գեղատեսիլ վայրերից մեկում ՝ Ծաղկաձորում։ Հայաստանի ԱԳ նախարարը նշեց, որ Ֆորումի մասնակից գործարարները հրավիրվելու են հոկտեմբերի 11-ին Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի հանդիսավոր բացման արարողությանը։
Հանդիպման մասնակիցները հավանության արժանացրեցին ֆրակոֆոն տնտեսական ֆորում կազմակերպելու վերաբերյալ Հայաստանի նախաձեռնությունը և դրա հետ կապված առաջարկությունները՝ պատրաստակամություն հայտնելով ամենայն աջակցություն ցուցաբերել ինչպես ֆորումի անցկացման, այնպես էլ ֆրանկոֆոն գործարարների ցանց ստեղծելու աշխատանքներում։

Экономический Форум Франкофонии планируется провести в Цахкадзоре - глава МИД Армении 03/23/2018   12:08  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении, председатель Министерской Конференции Франкофонии Эдвард Налбандян 22 марта в Париже принял участие во встрече по подготовке на высоком уровне Экономического Форума Франкофонии, который состоится в Ереване в октябре. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Во встрече приняли также участие действующий председатель Международной организации Франкофонии(МОФ), министр иностранных дел Мадагаскара Анри Рабари-Ндзака, генеральный секретарь МОФ Микаэль Жан, глава MEDEF Пьер Гаттаз.
Представляя инициативу Армении по проведению экономического форума, глава МИД Армении отметил, что основной цель- является создание постоянно действующей сети франкофонных бизнесменов. По словам Налбандяна, миссией данной сети станет формирование и развитие институциональных, профессиональных связей между предпринимателями, бизнесменами и объединяющими их организациями франкофонного пространства, стимулирование благоприятных условий для предпринимательства, поощрение инвестиций, нацеленные на экономическое развитие  франкофонных стран
Он также сообщил о планах по формированию цифровой платформы сети.
Глава внешнеполитического ведомства Армении отметил, что для участия в форуме будут приглашены руководители международных и региональных экономических структур, ограниченное число известных бизнесменов.
По словам Налбандяна, экономический форум планируется провести в Цахкадзоре, в одном из живописных мест Армении. Глава МИД Армении сообщил, что участники форума будут приглашены на церемонию открытия Саммита Франкофонии 11 октября.
Участники встречи приветствовали инициативу Армении по организации экономического форума и представленные предложения, выразив готовность оказать содействие  как в организации форума и создании сети.
10:42 25/11/2017  |  Лента новостейПредседательство в Совете министров Франкофонии перейдет к Армении