Քննարկվել են 2018 թ. ոռոգման շրջանի նախապատրաստական աշխատանքները 03/20/2018   16:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ 2018 թ. ոռոգման շրջանի նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Անդրադառնալով ընթացիկ իրավիճակին՝ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արսեն Հարությունյանը տեղեկատվություն է ներկայացրել ջրամբարների լցվածության և դրանց հետ կապված որոշ խնդիրների լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների վերաբերյալ:
Վարչապետին զեկուցվել է նաև ոռոգման այլ համակարգերի՝ մայր ջրանցքների, երկրորդային և ներտնտեսային ջրանցքների, պոմպակայանների և խորքային հորերի մաքրման ու նորոգման, պայմանագրերի կնքման, ջրաչափական դիտակետերի կարգաբերման, ջրաչափերի տեղադրման աշխատանքների ընթացքի մասին: Ջրպետկոմի նախագահը նշել է, որ սակավաջրության ռիսկերի մեղմման նպատակով հետագա քայլերի շրջանակում նախատեսվում է գնման գործընթացում հրատապ խնդիրների լուծման համար ընթացակարգի արագացում և մեխանիկական ջրարտադրության ֆինանսավորում՝ խորքային հորերի հորատում և վերականգնում, շարժական պոմպակայանների ձեռքբերում և կիրառում, լրացուցիչ այլ աշխատանքներ:
Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ ոռոգման սեզոնին ջրամատակարարման հարցը պետք է պատկան պետական մարմինների մշտական ուշադրության կենտրոնում լինի:
«Ջուրը մեզ համար թիվ մեկ խնդիրն է: Եթե գյուղի բնակիչը կարողանում է իր տունը պահել, բազմաթիվ խնդիրներ լուծվում են», - ասել է կառավարության ղեկավարը՝ հանձնարարելով արագացնել գործընթացի կազմակերպումը, որպեսզի ջուրը ժամանակին հասնի գյուղացուն, նա չտուժի և կարողանա գյուղատնտեսական աշխատանքները պատշաճ իրականացնել:
Վարչապետը հաջորդ տարիների համար ոռոգման սեզոնի նախապատրաստական աշխատանքների պլանավորման և իրականացման արդյունավետությունը բարձրացնելու համատեքստում հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ ամփոփել ջրային ոլորտում առկա ծրագրերը, որոշել առաջնահերթությունները և ներկայացնել քննարկման:
«Ամռանը կամ աշնանը կսահմանենք նախապատվությունները, կդնենք ջրամբարաշինության ծրագիրը, ՋՕԸ-երի ռեֆորմը, որպեսզի ամեն տարվա համար ուրվագծենք՝ ինչ ենք անելու և ինչու ենք անելու. ամռանը կքննարկենք երկարաժամկետ հեռանկարը, աշնան-ձմռանը՝ 2019 թ. ոռոգման համակարգը և այդ ցիկլով տարեցտարի առաջ կգնանք, մինչև այդ դաշտը կարգավորենք»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարների և մարզպետների ուշադրությունը հրավիրել է նաև ջրագծերի և ջրատարների մաքրման խնդրի վրա՝ հանձնարարելով աշխատել համայնքների ղեկավարների հետ, որպեսզի աղբահանությունը ճիշտ կազմակերպվի, և ջրատարներն ընթացքում չլցվեն աղբով:
09:00 11/01/2018  |  ՄամուլՀՀ ոռոգման ջրե­րի տնտեսությունը կարող է սեփականաշնորհվել և հանձնվել Սամվել Կարապե­տյանի վերահսկողությանը. «Ժամանակ»
13:19 24/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը ոռոգելի հողատարածքներն ավելացնելու խնդիր է դնում
10:45 11/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԹալինի ջրանցքը մաքրվել է սելավաջրերից և ցեխից. Ջրամատակարարումը վերականգնվել է
17:00 03/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲնապահպանության նախարարությունը նախատեսում է բարձրացնել Արարատյան դաշտի ստորերկրյա խորքային ջրերի մակարդակը
16:29 04/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՈռոգման ջրի համար վճարումներն այսուհետև բանկային համակարգով
14:39 23/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀԲ ծրագրով կառուցված ոռոգման համակարգերը կնվիրաբերվեն գյուղական համայնքներին
11:54 24/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՈռոգման սեզոնին ընդառաջ՝ կունենանք 100 %-ով հաշվառվող ոռոգման ջուր
19:30 22/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԾրագրային նոր ֆինասավորում՝ ոռոգման համակարգի արդիականացման նպատակով
14:16 24/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԿհզորացվեն Արարատյան դաշտում ստորերկրյա ջրերի մեծածավալ օգտագործման հսկողության մեխանիզմները
21:05 10/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀԲ առաքելություն. Հայաստանի ոռոգման համակարգերի բարելավման ծրագրի ընթացքը գոհացուցիչ է

В правительстве Армении обсудили работы по подготовке к оросительному сезону 2018 года 03/20/2018   17:15  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Карена Карапетяна в правительстве сегодня состоялось совещание по вопросам подготовки к оросительному сезону 2018 года.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, коснувшись текущей ситуации, председатель Государственного комитета водного хозяйства Арсен Арутюнян представил информацию о заполненности водохранилищ и работах, осуществляемых в направлении связанных с ними некоторых проблем. Премьер-министру доложили также о ремонте и очистке других оросительных систем: магистральных каналов, вторичных и внутрихозяйственных каналов, насосных станций и глубинных скважин, о заключении договоров, обустройстве пунктов наблюдения за расходом воды, установке счетчиков воды. Председатель Госкомитета водного хозяйства отметил, что с целью снижения рисков, связанных с нехваткой воды, в рамках дальнейших шагов планируется ускорение процедур с целью решения неотложных задач в процессе закупок, финансирование механического орошения, обустройство и восстановление глубинных скважин, приобретение и применение мобильных насосных станций, другие дополнительные работы.
Карен Карапетян отметил, что в оросительный сезон вопрос водоснабжения должен быть в центре постоянного внимания соответствующих государственных органов.
"Вода для нас – задача номер один. Если житель села может содержать свой дом, многочисленные проблемы решаются", - сказал глава правительства, поручив ускорить организацию процесса, чтобы вода своевременно дошла до крестьянина, чтобы он не пострадал и смог осуществить сельскохозяйственные работы надлежащим образом.
Премьер-министр в контексте повышения эффективности планирования и осуществления работ по подготовке к оросительному сезону в последующие годы поручил ответственным обобщить имеющиеся в водной сфере программы, определить и представить на обсуждение первоочередности.
"Летом или осенью мы определим предпочтения, запустим программу строительства водохранилищ, реформу обществ водопользователей, чтобы каждый год намечать, что будем делать и почему: летом обсудим долгосрочные перспективы, осенью-зимой – оросительную систему 2019 года и по этому циклу будем из года в год идти вперед, пока не урегулируем это поле", - отметил глава правительства.
Премьер-министр привлек внимание руководителей заинтересованных ведомств и губернаторов также к вопросу очистки каналов и водоводов, поручив работать с руководителями общин, чтобы вывоз мусора был правильно организован и мусор не сбрасывали в каналы.