Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ ունեցավ ՀՀ Զինված ուժերի ղեկավար կազմի ամենամյա օպերատիվ հավաքին 03/19/2018   14:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 19-ին Էդվարդ Նալբանդյանը ՀՀ Զինված ուժերի ղեկավար կազմի ամենամյա օպերատիվ հավաքի մասնակիցներին ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքական հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները, արտաքին անվտանգության բաղադրիչի ամրապնդման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
ԱԳ նախարարը ներկաներին տեղեկացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված Հայաստանի շարունակական ջանքերի մասին:
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին, երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում ընթացող համագործակցությանը, ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ Հայաստանի նախաձեռնություններին, Մերձավոր Արևելքում զարգացումներին, տարածաշրջանային և միջազգային կարևորության մի շարք խնդիրների շուրջ Հայաստանի մոտեցումներին:

Налбандян представил участникам ежегодного оперативного сбора руководящего состава ВС приоритеты внешней политики Армении 03/19/2018   14:54  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян представил участникам ежегодного оперативного сбора руководящего состава Вооруженных сил РА основные направления и приоритеты внешней политики республики, а также предпринимаемые шаги, направленные на укрепление составляющей внешней безопасности.
Глава МИД РА проинформировал присутствующих о предпринимаемых Арменией последовательных шагах, направленных на урегулирование карабахской проблемы исключительно мирным путем.
Эдвард Налбандян коснулся вопросов региональной безопасности,  сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах, инициатив Армении по предупреждению геноцидов и преступлений против человечества, происходящих на Ближнем Востоке процессов, подходов Армении вокруг проблем региональных и международной значимости.