Լեհաստանի Սենատի պատվիրակությունը hարգանքի տուրք է մատուցել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում 03/19/2018   12:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների ու Եվրոպական միության հետ կապերի կոմիտեի պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահան Հարությունյանի, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանի եւ Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակի ուղեկցությամբ մարտի 18-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԺ պաշտոնական կայքից:
Լեհաստանի Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Մարեկ Ռոցկին եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները Լեհաստանի Սենատի անունից ծաղկեպսակ են դրել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հյուրերը եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել հուշամատյանում:
Մարեկ Ռոցկին, ցավակցություն հայտնելով հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված Ցեղասպանության համար, նշել է, որ հայ եւ լեհ ժողովուրդների նկատմամբ նախորդ դարում իրականացվել են դաժան ոճրագործություններ եւ հավելել, որ ամեն ինչ պետք է անել, որ երկու երկրների նոր սերունդը խաղաղ ճանապարհով կերտի իր ապագան:

Делегация Сената Польши в Цицернакаберде почтила память жертв Геноцида армян 03/19/2018   12:48  |  Лента новостей
Делегация Комитета по иностранным делам и связям с Евросоюзом Сената Польши 18 марта посетила мемориал в Цицернакаберде. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Делегацию сопровождали руководитель парламентской группы дружбы Армения – Польша Ваан Арутюняна, член Постоянной комиссии НС по внешним связям Ширак Торосяна и Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Польша в РА Павел Чеплак
Председатель Комитета по иностранным делам и связям с Евросоюзом Сената Польши Марек Роцки и члены возглавляемой им делегации возложили венок к мемориалу Геноцида армян 1915 года, цветы к Вечному огню и почтили молчанием память Св.Мучеников.
Гости побывали также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились со свидетельствующими о преступлении документами, экспонатами, оставили запись в Книге памяти.
Марек Роцки, выразив сочувствие армянскому народу в связи с геноцидом, напомнил о совершенных в прошлом веке в отношении армянского и польского народов жестоких злодеяниях и добавил, что следует сделать все для того, чтобы новое поколение  обеих стран строило свое будущее в мирных условиях.