Ընկերություններից և անհատ ձեռնարկատերերից խաբեությամբ հափշտակել են գումարներ. մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի 03/19/2018 17:17 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով բացահայտվել են ՀՀ-ում գործող տարբեր ընկերություններից և անհատ ձեռնարկատերերից խաբեությամբ խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ կատարելու մի շարք դեպքեր. մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեօի պաշտոնական կայքից:
Նախնական քննության տվյալներով՝ խարդախությամբ հափշտակություններ կատարելու համար երկարատև ազատազրկման դատապարտված անձը՝ ծնված 1974թ., ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պատիժը կրելու ընթացքում 2016թ. դեկտեմբերից 2017թ. մարտն ընկած ժամանակահատվածում ծրագրել և ՀՀ-ում գործող ընկերություններից, անհատ ձեռնարկատերերից խարդախությամբ հափշտակել է տարբեր ապրանքներ: Քրեական գործով ձեռնարկված լայնածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են դեպքի՝ էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքները՝ հափշտակությունների մեխանիզմը, դրանց անմիջական մասնակցություն ունեցած մի շարք անձանց ինքնությունը, հստակեցվել նրանցից յուրաքանչյուրի գործողությունները:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ պատիժ կրելու ընթացքում վերջինս, մտերիմ հարաբերություններ հաստատելով նույն խցում պատիժ կրող երկու անձի հետ, ինչպես նաև բջջային հեռախոսի միջոցով կապ պահպանելով իր մտերիմ, ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿ հիմնարկում պատժի կրումից ազատված մեկ այլ անձի հետ, ցանկացել է իրականացնել իր հանցավոր մտադրությունները:
Մասնավորապես, 1974թ. ծնված դատապարտյալը հեռախոսակապ է հաստատել ՀՀ-ում գործող մի շարք ընկերությունների և ձեռնարկատերերի հետ, առանձին դեպքերում ներկայանալով որպես ՀՀ-ում ճանաչում ձեռք բերած ընկերությունների աշխատակից՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել՝ տարբեր տեսակի ապրանքներ գնելու վերաբերյալ: Ապա ազատության մեջ գտնվող իր ծանոթների միջոցով պատրաստել և ներկայացրել է ապրանքի դիմաց գումարի փոխանցման վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր՝ այդ կերպ խաբեությամբ հափշտակելով ապրանքները՝ տարբեր տնտեսվարող սուբյեկտների պատճառելով խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով վնասներ:
Որոշ դեպքերում հափշտակություններն ավարտին չեն հասցվել դրանք իրականացնողների կամքից անկախ պատճառներով։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի. Դատապարտյալին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (4 դրվագ), ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (6 դրվագ), ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (2 դրվագ):
Երկու անձի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 34-38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 38-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 34-38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և ևս մեկի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 34-38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Նրանց մասով հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան:

В Армении раскрыта крупная афера с участием заключенного 03/19/2018 18:29 | Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА раскрыты несколько случаев хищения в крупных в особо крупных размерах у различных компаний и индивидуальных предпринимателей, совершенного путем обмана. Пятерым лицам предъявлены обвинения. Об этом сообщает СК РА.
По данным предварительного следствия, к совершенным у действующих на территории РА компаний и индивидуальных предпринимателей в период с декабря 2016 года до 9-го марта 2017 года путем обмана хищениям непосредственном причастны осужденные, отбывающие наказание в уголовно-исполнительном учреждении. В результате предпринятых по уголовному делу широкомасштабных следственных и иных процессуальных действий раскрыты ряд имеющих существенное значение обстоятельств произошедшего, механизм совершения хищения, личности лиц, непосредственно причастных к этому, индивидуализированы действия каждого из них.
В частности, добыто достаточно доказательств о том, что приговоренный к длительному сроку лишения свободы подсудимый(1974 г.р.) для совершения хищений путем обмана в ходе отбывания наказания в УИУ “Нубарашен” МЮ РА в период с декабря 2016 года до марта 2017 года спланировал и обманным путем украл у действующих в РА компаний и индивидуальных предпринимателей различные товары.
Согласно добытым следствием данным, в ходе отбывания наказания последний, наладив близкие отношения с двумя сокамерниками, а также поддерживая с помощью мобильного телефона связь со своим близким человеком, освобожденным от отбывания наказания в УИУ “Нубарашен”, хотел осуществить свой преступный замысел.
В частности, осужденный(1974 г.р.) установил по телефону связь с рядом действующих в Армении компаний и предпринимателей, представляясь в отдельных случаях сотрудником фирм, снискавших в Армении известность, достиг договоренности о приобретении у них различных видов товаров. А затем посредством своих знакомых, находящихся на свободе, подготовил и предъявил поддельные документы относительно передачи суммы за товар. Таким образом он обманным путем украл товары, причинив различным хозяйствующим субъектам вред в крупных и особо крупных размерах. В ряде случаев хищения не были доведены до завершения по не зависящим от воли исполнителей причинам.
На основе добытых доказательств обвинения предъявлены 5 лицам. Осужденному предъявлены обвинения по пункту 1 части 3 статьи 178 (4 эпизода) Уголовного кодекса РА, пункту 1 части 3 статьи 34-178(6 эпизодов)УК РА, пункту 2 части 2 статьи 178(2 эпизода)УК РА.
Двум лицам предъявлены обвинения по пункту 1 части 3 статьи 38-178 Уголовного кодекса РА, по пункту 1 части 3 статьи 34-38-178 УК РА и пункту 2 части 2 статьи 38-178 УК РА.
Еще одному человеку предъявлены обвинения по пункту 1 части 3 статьи 34-38-178 Уголовного кодекса РА и еще одному – по 1 части 3 статьи 38-178 УК РА и пункту 1 части 3 статьи 34-38-178 УК РА.
"Объявлено о завершении предварительного следствия по делу в части, касающейся них. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд", - отмечается в сообщении.