Դատախազների կողմից քննիչին ծեծի ենթարկելու վերաբերյալ գործը կարճվել է 03/17/2018   12:35  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ դատախազ եղբայրների կողմից Քննչական կոմիտեի ավագ քննիչ Սուրեն Նազարյանին ծեծի ենթարկելու վերաբերյալ քրեական գործը կարճվել է:
Մեր այս տեղեկությունը հաստատեցին նաև Հատուկ Քննչական ծառայությունից:
Հիշեցնենք, որ դեպը տեղի էր ունեցել նախորդ տարի՝ նոյեմբերի 20-ին, 26-ամյա ավագ քննիչ Սուրեն Նազարյանը ծեծի էր ենթարկվել դատախազներ, երկվորյակ եղբայրներ 32-ամյա Նարեկ և Հայկ Խաչատրյանների կողմից:
Փաստի առթիվ Հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ էր հարուցվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով (ծեծը):
Ամիսներ շարունակ կատարված նախաննության ընթացքում այդպես էլ մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող անձ չեղավ. Գլխավոր դատախազը նման ցուցում չտվեց իր ենթակաների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ:
Նշենք նաև, որ դատախազների նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցել միայն գլխավոր դատախազը կամ նրա տեղակալները։
Մինչդեռ դատախազների կողմից ծեծի ենթարկված քննիչը դեպքից հետո ստացած վնասվածքներով տեղափոխվել էր թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց: Նշանակվել էր դատաբժշկական փորձաքննություն:
Դեպքի վերաբերյալ Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Ղամբարյանը ավելի վաղ լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել էր, որ ըստ ՔԿ ներքին անվտանգության վարչություն ներկայացված զեկուցագրի՝ դեպքի պատճառը եղել է այն, որ դատախազը, ըստ նախնական տվյալների, որևէ գործի քննարկման ժամանակ բանավոր ցուցում է տվել քննիչին, իսկ քննիչը չի համաձայնել այդ բանավոր ցուցումը կատարել՝ ասելով, որ գրավոր ներկայացնեն, քանի որ օրենքի պահանջ է: Այստեղից էլ վիճաբանություն է ծագել:
Միևնույն ժամանակ Ղամբարյանը նաև նշել էր, որ դատախազներն իրավասու չեն քննիչներին բանավոր ցուցումներ տալու, դա բացասական է ազդում նախաքննական մարմնի քննության վրա, օրենքի հստակ պահանջ է՝ դատախազ պարտավոր է ցուցում տալ գրավոր, որպեսզի քննիչը նաև բողոքարկելու իրավունք ունենա, իսկ երբ բանավոր ես ասում, դա լիազորություններից որոշակիորեն շեղում է:
Միևնույն ժամանակ Ղամբարյանը նշել էր՝ այստեղ քրեաիրավական գնահատական տալուց պետք է հասկանալ, որ ոչ թե մասնավոր վեճ է անձերի միջև, այլ դատավարական գործողությունն օրենքի պահանջով չի կատարվել, ինչի հետևանքով էլ տեղի է ունեցել վիճաբանությունը:
12:30 24/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազ եղբայրների կողմից քննիչին ծեծի ենթարկելու դեպքով քրեական գործ կա՝ մեղադրյալներ չկան
12:53 09/01/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՔննիչին ծեծի ենթարկելու համար դատախազների նկատմամբ քրեական հետապնդում դեռ չի հարուցվել
15:57 19/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՔննիչին ծեծի ենթարկելու համար դատախազ եղբայրներին մեղադրանք չի՞ առաջադրվել
13:04 02/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ն հաստատեց դատախազ եղբայրների կողմից ավագ քննիչին ծեծի ենթարկելու դեպքով քրեական գործ հարուցվելու տեղեկությունը
18:19 01/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազ եղբայրների կողմից ավագ քննիչին ծեծի ենթարկելու դեպքով քրեական գործ է հարուցվել
18:45 24/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ում ստացել են դատախազ եղբայրների կողմից քննիչին ծեծի ենթարկելու վերաբերյալ նյութերը
13:10 23/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազ եղբայրները ծեծի են ենթարկել քննիչին. Նյութերն ուղարկվել են ՀՔԾ

Производство по делу об избиении прокурорами следователя прекращено 03/17/2018   12:50  |  Криминальная хроника
Производство по уголовному делу об избиении братьями-прокурорами старшего следователя Следственного комитета РА Сурена Назаряна прекращено. Эту информацию “ФактИнфо” подтвердили в Специальной следственной службе Армении.
Напомним, инцидент произошел 20-го ноября прошлого года. 26-летний старший следователь Сурен Назарян был избит братьями-прокурорами – 32-летними близнецами Нареком и Айком Хачатрянами.
По данному факту в Специальной следственной службе было возбуждено уголовное дело по статье 118(“Побои”) УК РА.
Лиц в статусе обвиняемых в ходе проводившегося на протяжении месяцев предварительного следствия так и не появилось.
Отметим, что уголовное преследование в отношении прокуроров может возбудить только генеральный прокурор или его заместители.
Как сообщалось ранее, после инцидента следователь с травмами был госпитализирован в Университетскую больницу №1. Была назначена судебно-медицинская экспертиза.
Ранее заместитель председателя СК Армении Артур Гамбарян на встрече с журналистами заявил, что, согласно представленному Управлением внутренней безопасности докладу, причиной инцидента стало то, что прокурор, по предварительным данным, дал следователю устное указание в ходе обсуждения по делу, а следователь отказался выполнять данное указание, предложив представить его в письменном виде, поскольку это является требованием закона. Отсюда и возник конфликт.
В то же время Гамбарян указал, что в данном случае при даче уголовно-правовой оценки нужно понять, что речь идет не о личном конфликте между лицами, а имело место неисполнение процессуального действия по требованию закона, вследствие чего и произошла ссора.
13:08 24/02/2018  |  Криминальная хроникаОбвиняемых по делу об избиении братьями-прокурорами следователя СК Армении нет
13:21 09/01/2018  |  Криминальная хроникаУголовного преследования в отношении братьев-прокуроров за инцидент со следователем пока не возбуждено
13:25 02/12/2017  |  Криминальная хроникаВ ССС Армении подтвердили информацию о возбуждении уголовного дела по факту избиения братьями-прокурорами старшего следователя СК
09:22 02/12/2017  |  Криминальная хроникаУголовное дело заведено по факту избиения братьями-прокурорами старшего следователя СК Армении
13:31 23/11/2017  |  Криминальная хроникаСпециальная следслужба Армении займется инцидентом с избиением братьями-прокурорами следователя