Դատավոր Գագիկ Խանդանյանի փեսային մեղադրանք է առաջադրվել 03/17/2018   14:05  |  Քրեական խրոնիկոն
74-ամյա տարեց կնոջը վրաերթի ենթարկած դատավոր Գագիկ Խանդանյանի փեսային՝ Ժորա Վարդանյանին, մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 244-րդ հոդվածի հատկանիշներով: «Փաստինֆո»-ն այս մասին տեղեկացավ ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանից։
Նկատի ունենալով, որ մեղադրյալը նախաքննության ընթացքում համագործակցել է վարույթն իրականացնող մարմնի հետ, ցուցմունքներ է տվել դեպքի շուրջ, վկաներ են հարցաքննվել և հիմքեր չկան կարծելու, որ նա կդիմի փախուստի, կխոչընդոտի գործի քննությանը, բացի այդ՝ խնամքին ունի երկու մանկահասակ երեխա՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Հիշեցնենք, որ դեպքը տեղի է ունեցել մարտի 10-ին Երևան քաղաքի Վազգեն Սարգսյան փողոցում՝ Կենտրոնական բանկի դիմաց, «Մերսեդես-Բենց» մակնիշի 999 DO 99 հ/հ ավտոմեքենան վրաերթի է ենթարկել հետիոտն 1943թ. ծնված Մարիա Գրիգորյանին, ինչի հետևանքով ստացած մարմնական վնասվածքներից վերջինս մահացել է։
Իսկ ավտոմեքենայի վարորդը, թողնելով դեպքի վայրը, հեռացել էր:
Առաջին իսկ օրվանից շրջանառվում էր, որ մեքենայի ղեկին գտնվել է 1992 թ. ծնված Ժորա Վարդանյանը, ով դատավոր Գագիկ Խանդանյանի փեսան է, ով նաև «Մարիաննա» կաթնամթերքի սեփականատեր Տիգրան Վարդանյանի որդին է։
Սակայն մարտի 11-ին ՀՀ ոստիկանության Մալաթիայի բաժին էր ներկայացել մի քաղաքացի և հայտնել, թե վրաերթը կատարել է ինքը: Նույն օրը վերջինս ձերբակալվել էր: Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ այդ քաղաքացու հայտնած տվյալներն ստուգվում են և քննություն է տարվում օբյեկտիվ իրականությունը պարզելու ուղղությամբ։
Արդյունքում՝ մարտի 13-ին ձերբակալվեց ավտոմեքենայի իրական վարորդը, իսկ մյուս քաղաքացին ազատ արձակվեց։

Зятю судьи предъявили обвинение по делу о смертельном наезде на пенсионерку в Ереване 03/17/2018   14:29  |  Криминальная хроника
Зятю судьи Гагика Ханданяна – Жоре Варданяну, подозреваемому в смертельном наезде на 74-летнюю женщину, предъявлено обвинение по части 2 статьи 242("Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть человека") и 244("Оставление места дорожно-транспортного происшествия") Уголовного кодекса РА. Об этом “Фактинфо” сообщила советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян.
Данная мера пресечения избрана с учетом того, обвиняемый сотрудничал со следствием, дал показания относительно случившегося, были допрошены свидетели, а также нет оснований полагать, что он обратится в бегство и будет  препятствовать расследованию дела. Кроме того, на его попечении находятся двое малолетних детей.
Напомним, что инцидент произошел 10-ого марта с.г. на улице Вазгена Саркисяна в Ереване, напротив Центрального банка. Автомобиль марки “Мерседес-Бенц” с номерными знаками 999 DO 99 сбил пешехода Марию Григорян(1943 года рождения). От полученных вследствие наезда травм женщина скончалась. Водитель автомашины, оставив место ДТП, скрылся.
С первого же дня муссировалась информация о том, что за рулем автомобиля находился Жора Варданян(1992 г.р.), который является зятем судьи Гагика Ханданяна и сыном владельца предприятия по производству молочной продукции “Марианна” Тиграна Варданяна.
Однако, 11-го марта в отдел Полиции Малатии явился некий гражданин и сообщил, что наезд совершил он. В тот же день последний был задержан.  Следственный комитет ранее сообщил,. Что представленные гражданином данные проверяются, ведется расследования для установления объективной истины.
В результате 13-го марта был задержан мужчина, который находился за рулем машины, а взявший на себя ответственность гражданин был отпущен.