Ուկրաինայի գլխավոր դատախազը Նադեժդա Սավչենկոյին մեղադրել Է ահաբեկչություն նախապատրաստելու մեջ 03/15/2018   16:43  |  Քրեական խրոնիկոն
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազ Յուրի Լուցենկոն Գերագույն ռադայի պատգամավոր Նադեժդա Սավչենկոյին մեղադրել Է երկրի խորհրդարանում ահաբեկչական գործողություն նախապատրաստելու մեջ եւ առաջարկել Է նրան զրկել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
«Հետաքննությունն ունի այն բանի անառարկելի ապացույցները, որ Ուկրաինայի ժողովրդական պատգամավոր Նադեժդա Սավչենկոն անձամբ պլանավորել, անձամբ հավաքագրել ու անձամբ ցուցմունքներ Է տվել, թե ինչպես իրականացնել ահաբեկչական գործողությունն այս դահլիճում»,- հայտարարել Է Լուցենկոն՝ հանդես գալով Գերագույն ռադայում:
Նրա խոսքով՝ Սավչենկոն պլանավորում Էր մարտական նռնակներով ոչնչացել երկու օթյակ, «ականանետներով պայթեցնել Գերագույն ռադայի գմբեթը եւ ինքնաձիգներով վերջ տալ նրանց, ովքեր ողջ կմնան»:
Լուցենկոն հավելել Է, որ մարտի 15-ին մտադիր Է խորհրդարանին զեկույց ներկայացնել Սավչենկոյին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու, կալանքի տակ վերցնելու եւ ձերբակալելու վերաբերյալ: Նաեւ հայտնի Է դարձել, որ Գերագույն ռադան Նադեժդա Սավչենկոյին բացառել Է ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերի կոմիտեի կազմից:
Մարտի 15-ին ավելի վաղ Սավչենկոն հարցաքննության համար ժամանել Էր Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության Կիեւի վարչության գրասենյակ:
Սավչենկոն ինքը հայտարարել Է, որ գլխավոր դատախազի հայտարարությունները գնահատում Է որպես ահաբեկում:
23:34 01/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՈւկրաինայում 12-ամյա գերազանցիկ աղջիկը սպանել է ինքն իրեն «Կապույտ կետի» առաջադրանքով
22:10 28/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Ազովի» մարտիկը սպանել է տղամարդուն «քաղաքական համոզմունքների պատճառով» և պրծել տուգանքով
11:43 14/10/2017  |  Միջազգային լրահոսՀունգարիայում անցկացվեց «Ինքնորոշում Անդրկարպատների համար» ակցիան
18:31 01/09/2017  |  Քրեական խրոնիկոն24-ամյա աղջիկն սպանվել է առաջին իսկ ժամադրության ժամանակ
15:39 24/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՈւկրաինայի գլխավոր դատախազությունը ահաբեկչական ակտի մասին քրեական գործ է հարուցել ԵԱՀԿ մեքենայի պայթեցման փաստով
19:50 12/12/2016  |  Միջազգային լրահոսՆիդերլանդները առաջարկել են Եվրամիությանը Ուկրաինային զրկել լրացուցիչ աջակցությունից
14:45 15/06/2016  |  Միջազգային լրահոսՌադայի պատգամավորները ձեռնամարտի են բռնվել՝ Հոլանդիայի պատվիրակության աչքի առաջ (տեսանյութ)
18:38 13/03/2016  |  Միջազգային լրահոսՍաակաշվիլին հայտարարել է, թե Յացենյուկը և Կոլոմոյսկին խանգարում են իրեն աշխատել
15:38 14/07/2015  |  Միջազգային լրահոսՊուտինի նկարով շապիկ հագած ուկրաինացի հյուպատոսը հեռացվել է պաշտոնից

Генпрокурор Украины обвинил Надежду Савченко в подготовке теракта в парламенте страны 03/15/2018   17:04  |  Международные новости
Генеральный прокурор Украины Юрий Луценко обвинил депутата Верховной рады Надежду Савченко в подготовке теракта в парламенте страны и предложил снять с нее депутатскую неприкосновенность, передает Би-би-си.
"У следствия есть неоспоримые доказательства того, что Надежда Савченко, народный депутат Украины, лично планировала, лично вербовала, лично давала указания, как провести террористический акт здесь, в этом зале", - заявил Луценко, выступая в Верховной раде.
По его словам, она планировала уничтожить боевыми гранатами две ложи, "минометами обрушив купол Верховной рады и автоматами добивая тех, кто выживет".
Луценко добавил, что в четверг намерен внести в парламент представление о привлечении к уголовной ответственности, задержании и аресте Савченко. Также стало известно, что Верховная рада исключила Надежду Савченко из состава комитета по вопросам национальной безопасности и обороны.
В четверг Савченко прибыла на допрос в офис управления Службы безопасности Украины по Киеву. После допроса Савченко заявила, что не считает себя виновной.
Ранее депутат заявляла, что расценивает заявления генерального прокурора как запугивание.
15:01 27/05/2016  |  Международные новостиНадежда Савченко заявила о готовности стать президентом Украины
17:22 25/05/2016  |  Международные новостиВладимир Путин помиловал украинскую летчицу Надежду Савченко
09:47 23/03/2016  |  Международные новостиОБСЕ призывает РФ немедленно освободить осужденную на 22 года Надежду Савченко
13:21 21/03/2016  |  Международные новостиСавченко признана виновной в гибели российских журналистов под Луганском
09:47 28/02/2015  |  Международные новостиМВД России опровергло сообщения о смерти украинской летчицы Савченко в СИЗО
14:22 11/07/2014  |  Международные новостиПредставитель СК России считает, что шансы освободить летчицу Савченко у Порошенко такие же, как стать президентом США
13:25 10/07/2014  |  Международные новостиПосольство США призывает Россию немедленно освободить задержанную украинскую летчицу
14:47 09/07/2014  |  Актуальная темаСледственный комитет России обвинил украинскую летчицу в причастности к убийству журналистов ВГТРК