Միշտ պետք է պատրաստ լինենք Ադրբեջանի ցանկացած սադրանքին. Շավարշ Քոչարյանը՝ զորավարժությունների մասին 03/15/2018 14:13 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը կարծում է, որ հայկական կողմը միշտ պետք է պատրաստ լինի Ադրբեջանից կողմից ցանկացած սադրանքի: Այդ մասին Քոչարյանը նշեց կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանում այս օրերին անցկացվող լայնամասշտաբ զորավարժություններին և այն մեկնաբանություններին, որ այդպիսով Ադրբեջանը պատրաստվում է պատերազմի:
«Բնական է, մենք դրանց հետևում ենք, միշտ պետք է պատրաստ լինենք նրանց կողմից ցանկացած քայլի: Տվյալ պարագայում կարող են լինել տարբեր մեկնաբանություններ, նաև նախընտրական շրջան է, բայց պետք չէ միայն դրանով բացատրել զորավարժությունների անցկացումը, պետք է միշտ ուշադիր լինել Ադրբեջանի գործողություններին: Մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք Ադրբեջանի կողմից ցանկացած սադրանքի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Քոչարյանը:
Ադրբեջանը մարտի 12-ին սկսած զորավարժություններին ներգրավված ռազմական միավորների թվով ակնհայտորեն խախտում է ԵԱՀԿ Վիեննայի 2011 թվականի փաստաթուղթը՝ երկրում իրականացվող զորավարժությունների մասին չտեղեկացնելով անդամ երկրներին:

Армянская сторона всегда должна быть готова к любым провокациям Азербайджана - Шаварш Кочарян 03/15/2018   14:34  |  Карабахский конфликт
Армянская сторона всегда должна быть готова к любым провокациям Азербайджана. Об этом в четверг, 15 марта, после заседания правительства Армении заявил журналистам заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, комментируя проводимые в Азербайджане в эти дни широкомасштабные военные учения.
“Естественно, мы следим. Мы должны всегда быть готовы к любому предпринимаемому ими шагу. В данном случае могут звучать различные комментарии, нужно учесть и предвыборный период, однако не следует объяснять лишь этим проведение учений. Мы должны быть всегда готовы к любым провокациям Азербайджана”, – приводит слова Шаварша Кочаряна “Арменпресс”.
Ранее пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян в своем микроблоге в Twitter заявил, что Азербайджан начал военные учения с вопиющим нарушением обязательств перед ОБСЕ  без предварительного уведомления государств-участников Организации.
“Азербайджан явно нарушает требования пункта 40.1.1 главы V Венского документа ОБСЕ 2011 года (Предварительное уведомление об определенных видах военной деятельности) в плане количества задействованных в учениях военнослужащих и военной техники”, – отметил Тигран Балаян.