34.000 ԱՄՆ դոլարի գողության մեջ կասկածվում է ԱԻՆ աշխատակիցը (լուսանկարներ) 03/15/2018 14:32 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է Երևանում կատարված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 34 հազար ԱՄՆ դոլարի գողությունը. գողոնը հայտնաբերվել է, իսկ որպես կասկածյալ ներգրավվել է բնակչուհու քրոջ փեսան, ով ՀՀ ԱԻՆ-ի աշխատակից է` թիվ 2 փրկարարական ջոկատի ավագ հրշեջ: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2018թ. մարտի 14-ին՝ ժամը 19-ի սահմաններում, Երևանի բնակչուհուց հաղորդում է ստացվել առ այն, որ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձն իր տնից գողացել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար՝ 34.000 ԱՄՆ դոլար և 65.000 ՀՀ դրամ։ Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն. տան մուտքի դռան և ճաղավանդակներով պատուհաններին վնասվածքի հետքեր չեն հայտնաբերվել, իսկ տունն ամբողջովին եղել է տակնուվրա արված:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 1.1 կետի հատկանիշներով, մշակվել է քննչական պլան։
Ոստիկանության Էրեբունու բաժնի աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում հանցագործությունը բացահայտվել է և փաստական տվյալներ ձեռք բերվել, որ կատարված գողությանն անմիջական մասնակցություն է ունեցել տուժողի քրոջ փեսան՝ ծնված 1987թ.:
Մասնավորապես՝ նախնական քննությամբ պարզվել է, որ Երևանի բնակչուհին դեպքի օրն իր բարեկամների՝ այդ թվում նաև քրոջ փեսայի հետ վերջինիս վարած «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենայով գնացել է գերեզմանատուն՝ հարազատի շիրիմին, ապա այցելել մեկ այլ ազգականի տուն, որտեղ գտնվել են շուրջ երկու ժամ։ Փեսան տաքսի վարելու պատրվակով այդ ընթացքում բացակայել է տնից. քրեական գործի տվյալներով՝ տղամարդը նախապես իմացել է, որ իր կնոջ մորաքրոջ տանը գումար կա, իսկ տան դուռն էլ բաց է մնացել:
30-ամյա տղամարդը ներգրավվել է որպես կասկածյալ և հարցաքննվել դեպքի շուրջ։ Գողոնն ամբողջովին հայտնաբերվել է:
Կասկածյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
Կատարվում է նախաքննություն: Հաշվի առնելով, որ հանցագործության կատարման մեջ կասկածվողը պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձ է, ուստի՝ քրեական գործը քննչական ենթակայության կարգով կուղարկվի դատախազություն՝ ՀՔԾ վարույթ փոխանցելու հարցը լուծելու համար։

Сотрудник МЧС Армении подозревается в краже 34 тыс. долларов 03/15/2018 15:14 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщил о раскрытии совершенной в Ереване краже в особо крупном размере. В качестве подозреваемого привлечен зять сестры жительницы Еревана, который является сотрудником МЧС, старшим пожарным второго спасательного отряда.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 14-го марта 2018-ого года, около 19:00, от жительницы Еревана поступило сообщение о том, что предполагаемый преступник украл из ее дома 34 тыс. долларов США и 65 тыс. драмов. На место немедленно отправилась оперативно-следственная группа. Произведен осмотр места происшествия: следов повреждений на входной двери и решетке не обнаружено, а в доме все было перевернуто вверх дном.
По данному факту следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления СК РА по Еревану возбуждено уголовное дело по признакам пунктов 1 и 1.1 части 3 статьи 177 Уголовного кодекса РА, проработан план следственных действий.
В результате неотложных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых совместно с сотрудниками отдела Полиции Эребуни, преступление было раскрыто. Добыты фактические данные о непосредственной причастности к краже зятя(1987 г.р.) сестры потерпевшей.
В частности, в ходе предварительного следствия установлено, что жительница Еревана в день инцидента вместе со своими родственниками, в том числе зятем сестры, на управляемом последним автомобиле марки “Мерседес”, поехали на кладбище, посетили могилы родственников, а затем побывали в доме у другого родственника, где пробыли примерно 2 часа. Зять под предлогом занятия частным извозом, вышел из дома. По материалам уголовного дела, мужчина заранее знал о наличии денег в доме у тети его жены, а дверь была не заперта.
30-летний мужчина привлечен в качестве подозреваемого и допрошен относительно случившегося. Вся украденная сумма обнаружена.
"В отношении подозреваемого избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Проводится предварительное следствие. С учетом того, что подозреваемый является лицом, осуществляющим специальную государственную службу, уголовное дело в порядке определения подследственности будет направлено в Прокуратуру для решения вопроса о передаче в производство Специальной следственной службы", - отмечается в сообщении.