Տարեց կնոջը վրաերթի է ենթարկել դատավորի փեսա՞ն. վարկածն ստուգվում է 03/13/2018 10:25 | Քրեական խրոնիկոն
Մարտի 10-ին Երևան քաղաքի Վազգեն Սարգսյան փողոցում՝ Կենտրոնական բանկի դիմաց, մահվան ելքով վթարի դեպքով մամուլում տեղեկություններ են շրջանառվում, որ տարեց կնոջը վթարի ենթարկած անձն իրականում դատավոր Գագիկ Խանդանյանի փեսան է, սակայն իրավապահներին է ներկայացել բոլորովին այլ մարդ՝ իր վրա վերցնելով վրաերթի պատասխանատվությունը։
Մամուլում շրջանառվող այս վարկածը արդյոք Քննչական կոմիտեն քննության առարկա դարձրե՞լ է «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան՝ Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը նշեց, որ այդ վարկածը ևս քննության առարկա է դարձել, և այդ ուղղությամբ կատարվում է քննություն։
Հիշեցնենք, որ վրաերթը տեղի է ունեցել մարտի 10-ին՝ ժամը 21:15-ի սահմաններում, «Մերսեդես-Բենց» մակնիշի 999 DO 99 հ/հ ավտոմեքենայի վարորդը հետիոտնին՝ 1943թ. ծնված Մարիա Գրիգորյանին ենթարկելուց հետո թողնելով դեպքի վայրը, հեռացել է:
«Նշված վարկածն, այո, քննության առարկա է դարձվել։ Ճիշտ է, նախաքննության ընթացքում մի քաղաքացի ներկայացել է եւ հայտնել, թե ինքն է դեպքի պահին եղել «Մերսեդես-Բենց» մակնիշի ավտոմեքենայի ղեկին, սակայն ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական եւ դատավարական այլ գործողություններ՝ քաղաքացու հայտնած տվյալներն ստուգելու եւ դեպքի իրական հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ»,- ասաց Սոնա Տռուզյանը։
Հետիոտնի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 244-րդ հոդվածով, իրավապահներին ներկայացած անձը, ով հայտարարել է, թե ինքն է ղեկին եղել, ձերբակալվել է:

Следствие проверяет версию о нахождении зятя судьи за рулем “Мерседеса”, сбившего насмерть пожилую женщину в центре Еревана 03/13/2018 10:43 | Криминальная хроника
В прессе муссируются сведения о том, что насмерть сбивший пожилую женщину на улице Вазгена Саркисяна в центре Еревана, на самом деле зять судьи Гагика Ханданяна, однако к правоохранителям явился совсем другой человек, взяв на себя ответственность за наезд.
Как сообщила в ответ на запрос “ФактИнфо” советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян, данная версия рассматривается, и в данном направлении проводится расследование.
Как сообщила ранее пресс-служба СК, по предварительным данным, 10-го марта 2018-ого года, около 21:15, на улице Вазгена Саркисяна в Ереване, напротив Центрального банка, автомобиль марки “Мерседес-Бенц” с номерными знаками 999 DO 99 сбил пешехода Марию Григорян(1943 года рождения). От полученных вследствие наезда травм женщина скончалась. Водитель автомашины, оставив место ДТП, скрылся.
“Указанная версия рассматривается. Правда, в ходе предварительного следствия явился некий гражданин, который сообщил, что в момент инцидента за рулем автомобиля марки “Мерседес-Бенц” находился он. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на проверку представленных гражданином данных и установление истинных обстоятельств произошедшего”, - заявила Сона Трузян.
По данному факту следственным управлением Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 242("Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть человека") и 244("Оставление места дорожно-транспортного происшествия") Уголовного кодекса РА.