Ասկերովին եւ Գուլիեւին կտտանքների ենթարկելու պնդումը միտումնավոր հորինվածք է. Բաբայան. News.am 03/10/2018   13:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի քաղաքացիներ Դիլհամ Ասկերովին եւ Շահբազ Գուլիեւին «բարոյական եւ ֆիզիկական կտտանքների» ենթարկելու պնդումները ոչ այլ ինչ են, քան միտումնավոր հորինվածք։
Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնել է Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղոր Դավիթ Բաբայանը մեկնաբանելով (İnternational Human Rights Defence committe (CIPDH) հնչեղ անունով ինչ-որ մի կազմակերպության տարածած հայտարարությունը։
«Ադրբեջանական լրատվամիջոցներում հրապարակված այդ հայտարարության ոճից կարելի է ենթադրել, որ այդ կազմակերպությունը գրանցված է Սումգայիթում կամ Բաքվում։ Անզեն աչքով էլ տեսանելի է՝ հայտարարությունը կեղծ է՝ ներծծված ադրբեջանական նավթով կամ խավիարով։ ԿԽՄԿ-ն նշված անձանց պահման եւ առողջական վիճակի դիտարկումներ է անում, եւ կտտանքների որեւէ հետք չի հայտնաբերվել»,- ընդգծել է Բաբայանը։
Միեւնույն ժամանակ նա հիշեցրել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումների մասին, հատկապես ազգային փոքրամասնությունների, գերիների, կալանավորվածների նկատմամբ։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Շահբազ Գուլիեւը (1968թ. ծնված), Դիլհամ Ասկերովը (1960թ. ծնված), ինչպես նաեւ սպանված երրորդ մասնակից Հասան Հասանովը, ունենալով զենք եւ զինամթերք, 2014թ. հունիսի 29-ին ապօրինաբար հատել էին ԼՂՀ պետական սահմանը  եւ ներխուժել Հանրապետության Շահումյանի շրջանի տարածք՝ հետախուզական գործողությունների նպատակով:
Տվյալ անձինք հատուկ առաջադրանքով տեղեկություններ էին հավաքել եւ լրտեսական գործունեություն իրականացրել: Ավելին, նրանք զենքի գործադրմամբ հուլիսի 4-ին առեւանգել էին ԼՂՀ անչափահաս քաղաքացի Սմբատ Ցականյանին, որի մարմինը հրազենային վնասվածքներով հայտնաբերվել էր հուլիսի 15-ին Քարվաճառ եւ Մանաշիդ համայնքների միջեւ ընկած անտառային զանգվածում:
Բացի այդ, Հասանովը հուլիսի 11-ի երեկոյան Վարդենիս-Քարվաճառ ճանապարհի 32-րդ կմ-ին ազգային ատելության հողի վրա հրազենով սպանել էր Երեւանի բնակիչ Սարգիս Աբրահամյանին (1971թ. ծնված), իսկ Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր գյուղի բնակիչ Կարինե Դավթյանին հրազենային վնասվածքներ էր հասցրել: Նա զինված դիմադրություն էր ցույց տվել ձերբակալման ժամանակ եւ վնասազերծվել:
Նշենք, որ ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի վճռով Դիլհամ Ասկերովը դատապարտվել է ցմահ, իսկ Գուլիեւն էլ՝ 22 տարվա ազատազրկման:
17:48 14/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են ադրբեջանցի ազատազրկվածներին
18:15 23/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Արցախում պատիժ կրող ադրբեջանցի դիվերսանտներին
14:15 30/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Արցախում պատիժ կրող ադրբեջանցի դիվերսանտներին
15:32 12/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցի ահաբեկիչների թեման վաղուց փակված է. Դավիթ Բաբայան
15:04 20/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են ԼՂՀ-ում պատիժ կրող ադրբեջանցի դիվերսանտներին
10:46 28/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Արցախում դատապարտված ադրբեջանցի դիվերսանտներին
12:57 18/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Արցախում դատապարտված ադրբեջանցի դիվերսանտներին
16:59 27/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Արցախում դատապարտված ադրբեջանցի դիվերսանտներին
20:47 17/02/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄԻԵԴ-ը հրաժարվել է առաջնահերթության կարգով քննել ադրբեջանցի դիվերսանտների գանգատները

В Степанакерте назвали злостным вымыслом утверждения о пытках в отношении Дильхама Аскерова и Шахбаза Гулиева 03/10/2018   14:06  |  Лента новостей
Утверждения о «моральных и физических пытках» в отношении граждан Азербайджана Дильхама Аскерова и Шахбаза Гулиева не что иное, как умышленный вымысел. Об этом заявил пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am публикацию о заявлении, распространенном некоей организацией (İnternational Human Rights Defence committe (CIPDH).
"По стилю опубликованного в азербайджанских СМИ заявления можно сделать вывод, что организация зарегистрирована где-нибудь в Сумгаите или Баку. Видно невооруженным глазом – заявление фальшивое, пропитанное азербайджанской нефтью и икрой. Международный комитет красного креста проводит мониторинг состояния указанных лиц, в том числе состояния здоровья. Никаких следов пыток, будь то морального или физического характера, представители МККК не выявляли", - подчеркнул Давид Бабаян.
В то же время он напомнил о серьезнейших нарушениях прав человека в самом Азербайджане, в особенности в отношении нацменьшинств, пленных, арестованных.
"Можно утверждать, что в местах лишения свободы в Азербайджане с людьми обращаются так же, как в нацистских лагерях, просто в духе времени", - отметил Бабаян, напомнив многочисленные свидетельства иностранцев, побывавших в азербайджанских тюрьмах.
Граждане Азербайджана Шахбаз Гулиев и Дильхам Аскеров, а также ликвидированный третий участник группы Гасан Гасанов, имея при себе оружие и боеприпасы, 29 июня 2014 года незаконно пересекли государственную границу НКР и проникли на территорию Шаумянского района республики с целью осуществления разведывательной деятельности. Они с применением оружия 4 июля похитили несовершеннолетнего гражданина НКР Смбата Цаканяна, тело которого было обнаружено 15 июля с огнестрельными ранениями в лесной полосе общин Карвачар и Манашид Шаумянского района. Кроме того, Гасанов вечером 11 июля на 32-ом километре автодороги Варденис – Карвачар на почве национальной ненависти из огнестрельного оружия убил жителя Еревана Саркиса Абрамяна (1971 года рождения), а жительнице села Дзорахбюр Котайкской области Карине Давтян нанес огнестрельные ранения. Он оказал вооруженное сопротивление в ходе операции по его задержанию и был обезврежен.
По решению суда в Нагорном Карабахе 29 декабря 2014 года Аскеров был приговорен к пожизненному заключению, а Гулиев - к 22 годам лишения свободы. Апелляционный и Кассационный суды оставили приговор без изменений, напоминает СМИ.