Սերժ Սարգսյանը շախմատի Հավակնորդների մրցաշարում կկատարի խորհրդանշական առաջին քայլ 03/09/2018 15:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով կմեկնի Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն՝ ներկա գտնվելու Բեռլինում մարտի 10-28-ը կայանալիք շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Որպես մրցաշարի պատվավոր հյուր` Հայաստանի Նախագահը մարտի 10-ին կկատարի խաղի խորհրդանշական առաջին քայլը:
Բեռլինյան մրցաշարին կմասնակցի ութ ուժեղագույն շախմատիստ՝ շախմատի աշխարհի գավաթի խաղարկության հաղթող Լևոն Արոնյանը (Հայաստան), գավաթի խաղարկության եզրափակչի մասնակից Դին Լիրենը (Չինաստան), ՖԻԴԵ-ի «Գրան Պրի»-ի ընդհանուր հաշվարկում առաջին և երկրորդ հորիզոնականները զբաղեցրած շախմատիստներ Շահրիյար Մամեդյարովը (Ադրբեջան) և Ալեքսանդր Գրիշչուկը (Ռուսաստան), 2017թ. ընթացքում ամենաբարձր միջին գործակից ունեցող երկու շախմատիստներ` Ֆաբիանո Կարուանան (ԱՄՆ) և Ուեսլի Սոն (ԱՄՆ), աշխարհի փոխչեմպիոն Սերգեյ Կարյակինը (Ռուսաստան) և աշխարհի 14-րդ չեմպիոն Վլադիմիր Կրամնիկը (Ռուսաստան):
Հավակնորդների մրցաշարն անցկացվելու է շրջանային մրցակարգով՝ երկու շրջանով` տասնչորս խաղափուլով: Հաղթողն իրավունք կստանա մրցամարտ անցկացնել աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կառլսենի հետ` ս.թ. նոյեմբերի 9-28-ը, Լոնդոնում: Մրցաշարի կազմակերպիչներն են Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻԴԵ) և նրա կոմերցիոն գործընկեր «Ուորլդ Չես» կազմակերպությունը:

Президент Армении сделает первый ход на шахматном турнире претендентов в Берлине 03/09/2018   16:03  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня с рабочим визитом отправится в Федеративную Республику Германия, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян будет присутствовать на торжественной церемонии открытия Турнира претендентов на шахматную корону, который пройдет в Берлине с 10-го по 28-е марта.
В качестве почетного гостя турнира президент Армении 10-ого марта совершит символический первый ход партии.
В турнире примут участие восемь сильнейших шахматистов: победитель розыгрыша Кубка мира Левон Аронян (Армения), участник финала розыгрыша кубка Дин Лижень (Китай), занявшие в общем зачете Гран При ФИДЕ первое и второе места Шахриян Мамедъяров (Азербайджан) и Александр Грищук (Россия), имеющие самый высокий средний коэффициент в 2017 году Фабиано Каруана (США) и Уэсли Со (США), вице-чемпион мира Сергей Карякин (Россия) и 14-й чемпион мира Владимир Крамник (Россия).
Турнир претендентов пройдет по круговой системе - в два круга, 14 туров.
Победитель получит право сразиться с чемпионом мира Магнусом Карлсеном 9-28 ноября в Лондоне. Организаторами турнира выступают ФИДЕ и ее коммерческий партнер – организация World Chess.
11:32 26/02/2018  |  СпортАрмянский гроссмейстер Тигран Петросян в шестом туре сыграл вничью с россиянином Игорем Лысым
12:03 24/02/2018  |  Спорт"Аэрофлот Опен": армянский гроссмейстер Тигран Петросян возглавляет турнирную таблицу
00:12 22/02/2018  |  СпортГроссмейстер из Арцаха Мануел Петросян черными разгромил представителя Азербайджана
13:44 27/01/2018  |  СпортПредставили Армении сыграли вничью на международном турнире Tradewise Chess Festival