Արմեն Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Եվրոպայի Խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը 03/09/2018 12:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ Արմեն Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Եվրոպայի Խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը։
Ուղերձում մասնավորապես ասված է․
«Հարգելի նորընտիր Նախագահ,
Ձեր ընտրությունը նշանավորում է հսկայածավալ սահմանադրական բարեփոխումների ավարտը, որը իշխանություններն իրականացրել են Եվրոպայի խորհրդի հետ սերտ խորհրդատվությամբ և համագործակցությամբ։
Պետության համար այս պատմական ժամանակահատվածում, հատկապես՝ խորհրդարանական հանրապետությանը անցման շրջանում, ցանկանում եմ վստահեցնել Ձեզ՝ Ձեր երկրի կառույցներին Եվրոպայի խորհրդի շարունակական աջակցության մեջ։
Մաղթում եմ Ձեզ ամենայն հաջողություն՝ Ձեր նոր գործառույթների իրականացման հարցում»:
Ընտրված նախագահ Արմեն Սարգսյանին շնորհավորել են նաեւ Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի անդամ, Հայաստանի հետ բարեկամության խորհրդարանական խմբի նախագահ Ստեֆան Փաունդը, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը, Համաշխարհային առաջնորդության հիմնադրամի (Global Leadership Foundation) նախագահ Ֆրեդրիկ Վիլլեմ դե Կլերկը։

Генсек Совета Европы поздравил Армена Саркисяна с избранием на пост президента Армении 03/09/2018 12:33 | Лента новостей
Генеральный секретарь Совета Европы Турбьёрн Ягланд направил поздравительное послание Армену Саркисяну по случаю его избрания на пост четвертого президента Армении.Армен Саркисян избран четвертым президентом Армении“Ваше избрание знаменует завершение широкомасштабных конституционных реформ, проведенных властями при тесном сотрудничестве с Советом Европы. В этот исторический для государства период, особенно в период перехода парламентской республики, хочу заверить Вас в постоянном содействии Совета Европы структурам вашей страны”, - говорится в послании.
Генсек СЕ пожелал Армену Саркисяну всяческих успехов при выполнении новых функций.
Армена Саркисяна с избранием на пост президента Армении поздравили также член Палаты общин Великобритании, председатель парламентской группы дружбы с Арменией Стефан Паунд, баронесса Керолайн Кокс, председатель Глобального фонда лидерства(Global Leadership Foundation) Фредерик Виллем де Клерк.