47 մլն դրամի մաքսանենգության գործը դատարանի վարույթում քննվում է ավելի քան 7 տարի 03/09/2018 15:02 | Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետությունից մաքսանենք ճանապարհով Իրանի Իսլամական Հանրապետություն 47 միլիոն դրամից ավելի արժողության ապրանքների տեղափոխման գործով Հայաստանում յոթ տարուց ավելի է դատաքննություն է ընթանում։
Ալբերտ Մաթևոսյանի վերաբերյալ քրեական գործը դատարան է ուղարկվել 2010 թվականի դեկտեմբերին և 23-12-2010 թվականին մակագրվել է Սյունիքի մարզի դատարանի դատավոր Նապոլեոն Օհանյանին:
Մեղադրանքի համաձայն՝ Ալբերտ Մաթևոսյանը ՀՀ մաքսային սահմանով, մաքսային և այլ փաստաթղթերը խաբեությամբ օգտագործելու միջոցով 47.141.121 ՀՀ դրամ արժողությամբ ապրանքները մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ-ից տեղափոխել է ԻԻՀ:
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 34-215-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 215-րդ և 325-րդ հոդվածների 1-ին մասերով:
Այս քրեական գործով 2011թ. հունվարի 19 -ին դատաքննություն է նշանակվել և 6 դատական նիստ հետո՝ 2011թ. ապրիլի 29-ին, Ալբերտ Մաթևոսյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել և քրեական գործի վարույթը կասեցվել:
Նշենք, որ նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրված եղել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Տարիներ շարունակ քրեական գործի վարույթը կասեցված է եղել: Ալբերտ Մաթևոսյանին կարողացել են հայտնաբերել միայն հինգ տարի անց՝ 2016 թվականին մայիսի 20-ին: Նույն օրը քրեական գործի վարույթը վերսկսվել է:
Այս ընթացքում էլ գործով մի քանի դատավորներ են փոխվել, և 2017թ. փետրվարին գործն ընդունվել է ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Դ.Սարգսյանի վարույթ և դատական նիստ է նշանակվել, ապա նաև Ալբերտ Մաթևոսյանի վերաբերյալ մեկ այլ գործի է հարուցվել:
Նա, հանդիսանալով «Էլուար» ՍՊԸ հիմնադիր տնօրեն և իրականացնելով ՀՀ տարածքից տարբեր տեսակի ապրանքների արտահանման հետ կապված գործունեություն, 2010թ-ի հունիս ամսին կեղծել է իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթղթեր և մաքսանենգությամբ՝ ՀՀ մաքսային սահմանով, մաքսային փաստաթղթերը խաբեությամբ օգտագործելու միջոցով ՀՀ-ից ԻԻՀ է տեղափոխել երկակի նշանակության ապրանք հանդիսացող CNC 600 թվածրագրային ղեկավարումով CBKoZ-900x1400/7 տիպի բարձր ճշտության մշակման կենտրոն (հաստոց):
Այս քրեական գործի վարույթը միացվել է նախորդ գործին և 2017թ մայիսի 5-ին դատաքննություն է նշանակվել:
Ալբերտ Մաթևոսյանը կալանավորված է, դատաքննություն էլ դեռ ընթանում է. վերջին նիստը տեղի է ունեցել փետրվարի 23-ին, իսկ հաջորդ նիստը նշանակվել է 1,5 ամիս հետո՝ ապրիլի 13-ին:

В Армении суд по делу о контрабанде товаров стоимостью более 47 млн длится уже более семи лет 03/09/2018   15:53  |  Криминальная хроника
Судебное разбирательство по делу о контрабанде товаров стоимостью более 47 миллионов драмов из Армении в Иран продолжается более семи лет.
Уголовное дело в отношении Альберта Матевосяна было направлено в суд в декабре 2010-ого года и поступило в производство судьи суда общей юрисдикции Сюникской области Армении Наполеона Оганяна.
Согласно обвинению, Альберт Матевосян через границу Армении контрабандным путем перевез товары стоимостью  47.141.121 драмов.
Ему предъявлено обвинение по части 2 статьи 205, части 1 статьи 34-215, ч. 1 статьи 215 и части 1 статьи 325 УК РА.
По данному уголовному делу судебное разбирательство было назначено на 19-е января 2011-ого года, и спустя 6 судебных заседаний, 29-го апреля 2011-ого года, Альберт Матевосян был объявлен в розыск. Производство по уголовному делу было прекращено.
Отметим, что в отношении него была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Альберта Матевосяна удалось разыскать лишь спустя 5 лет, 20-го мая 2016-ого года. В то же день производство по уголовному делу было возобновлено.
За это время по делу сменились несколько судей, и в феврале 2017-ого года дело принял своему производству судья суда общей юрисдикции Сюникской области Армении Д. Саркисян. Было назначено судебное заседание, после которого в отношении Альберта Матевосяна было возбуждено еще одно уголовное дело.
Он, будучи основателем и директором ООО “Элуар” и осуществляя деятельность, связанную с  экспортом различных товаров из Армении, в июне 2010-ого года подделал официальные документы и контрабандным путем через границу Армении, обманным путем перевез из Армении в Иран являющийся товаром двойного назначения высокоточно-координатный сверлильный станок CBKoZ-900x1400/7 с числовым программным управлением(ЧПУ) CNC 600. Данное уголовное дело было  объединено в одно производство с предыдущим делом. Судебное разбирательство было назначено на 5-е мая 2017-ого года.
Альберт Матевосян заключен под стражу. Судебный процесс продолжается. Последнее заседание состоялось 23-ого февраля. Следующее заседание суда назначено на 13-е апреля.