Դարձել է սպանության զոհ գումարային հարցերի պատճառով. դին հայտնաբերվել է այրված 03/07/2018 16:42 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է Գավառ քաղաքի 54-ամյա բնակչի սպանության շարժառիթը, կասկածյալը ձերբակալվել է:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2018թ. մարտի 4-ին՝ ժամը 22-45-ին, Գավառ քաղաքի բնակչուհուց ահազանգ էր ստացվել ամուսնու՝ 1963թ. ծնված Հ.Հերգնյանի անհայտ կորելու վերաբերյալ:
Հաղորդման հիման վրա ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ կինն ամուսնու հետ վերջին անգամ հեռախոսազրույց է ունեցել նույն օրը՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում, որի ընթացքում վերջինս հայտնել է, որ գտնվում է Գավառ քաղաքի շուկայի տարածքում և գալիս է տուն: Սակայն տուն չի գնացել, իսկ ավելի ուշ հեռախոսահամարը դարձել է անհասանելի:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում մարտի 5-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական և դատավարական այլ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ մարտի 4-ին՝ ժամը 15։30-ի սահմաններում, Հ.Հերգնյանը նստել է համաքաղաքացու ավտոմեքենան, որից հետո նրան այլևս ոչ ոք չի տեսել։ Պարզվել է համաքաղաքացու ինքնությունը, ստուգվել նրա այլուրեքությունը։
Նախնական քննությամբ պարզվել է, որ Հերգնյանը դարձել է սպանության զոհ՝ համաքաղաքացու հետ գումարային հարցերի շուրջ տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ։ Վերջինս հարցաքննության ժամանակ պատմել է դեպքի հանգամանքները, և նրա կողմից մատնացույց արված վայրում հայտնաբերվել է տուժողի այրված դին։
Կասկածյալը ձերբակալվել է։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

СК Армении сообщил подробности по делу об убийстве жителя Гавара 03/07/2018   17:17  |  Криминальная хроника
В результате масштабных следственных действий, предпринятых следственным управлением Следственного комитета РА по Гегаркуникской области, установлен мотив убийства 54-летнего жителя города Гавара, подозреваемый задержан.
Как сообщает пресс-служба СК, 4-го марта 2018-ого года, в 22:45 от жительницы Гавара поступило сообщение о пропаже А. Гергняна(1963 года рождения).
В результате предпринятых на основе сообщения мероприятий было установлено, что жена в последний раз говорила с мужем по телефону в тот же день, около 15:00. В ходе телефонного разговора муж сообщил о том, что находится на территории рынка Гавара и направляется домой. Однако домой он не пошел, а позже его номер был недоступен.
По данному факту следственным управлением Следственного комитета РА по Гегаркуникской области 5-го марта было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(“Убийство”) Уголовного кодекса РА. В результате предпринятых следственных и иных процессуальных мероприятий было установлено, что 4-го марта, около 15։30, А. Гергнян сел в машину к жителю того же города, после чего его никто больше не видел. Установлена личность местного жителя, проверено его алиби.
В ходе предварительного следствия установлено, что Гергнян стал жертвой убийства во время произошедшей с жителем Гавара ссоры из-за денежного вопроса. Последний в ходе допроса рассказал об обстоятельствах инцидента. В указанном им месте было обнаружено сожженное тело потерпевшего.
"Подозреваемый задержан. Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на обеспечение  всестороннего, полного и объективного расследования обстоятельств произошедшего", - отмечается в сообщении.