Նախագահը Կանանց տոնի կապակցությամբ պարգևատրել է արդյունավետ և բարեխիղճ աշխատանքով աչքի ընկած մի խումբ կանանց 03/07/2018 19:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Կանանց տոնի նախօրեին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանն այսօր Նախագահի նստավայրում հյուրընկալել են տարբեր բնագավառներում ներդրում ունեցած, իրենց արդյունավետ և բարեխիղճ աշխատանքով աչքի ընկած մի խումբ կանանց, ինչպես նաև բազմազավակ ծնողների: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է հանդիպման մասնակիցներին և ի դեմս նրանց՝ հանրապետության բոլոր կանանց գալիք տոնի առթիվ: Նախագահը նաև պետական բարձր պարգևներով խրախուսել է նստավայրում հյուրընկալված կանանց, իսկ բազմազավակ ծնողներին՝ ընտանիքի կայացման և ամրապնդման գործում ունեցած մեծ ավանդի, զավակների ֆիզիկական, հոգևոր և բարոյական լիարժեք ու ներդաշնակ զարգացումն ապահովելու համար Ծնողական փառքի մեդալով պարգևատրելուց բացի, խրախուսել է դրամական պարգևով:
«Սիրելի՛ պարգևատրվածներ,
Սիրելի՛ տիկնայք,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ հայրենիքի բարձր պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ և իհարկե վաղվա տոնի առիթով, որ տևելու է մեկ ամբողջ ամիս, այնուհետև ողջ տարին՝ ընդհուպ մինչև հաջորդ տարվա մարտի 8-ը:
Որևէ հասարակության ժամանակակից և կայացած լինելու մասին հնարավոր է խոսել դրանում կանանց ունեցած դերակատարության համատեքստում: Եթե տվյալ հասարակության մեջ կանայք լուրջ դերակատարներ չեն, ապա այդ հասարակությունը երբեք չի կարող կոչվել արդի, ժամանակակից:
Մեր անցած պատմական ճանապարհը և հենց այդ պատմական փորձը մեզ հուշում են, պարտադրում են, որ այսօր էլ կանայք էական դերակատարություն ունենան: Մեր հասարակության մեջ նրանք ունեն այդ դերակատարությունը: Իհարկե, կցանկանայի ասել՝ լայն դերակատարություն, լայն ներգրավվածություն ունեն, բայց այդ աշխատանքը մեր ապագա աշխատանքների մի մասն է: Ես խորապես համոզված եմ, որ ամեն տարի, ամեն ընտրություններից հետո՝ լինեն դրանք տեղական ինքնակառավարման մարմինների, թե համապետական ընտրություններ, կանայք ամեն անգամ և՛ ակտիվորեն պետք է մասնակցեն, և՛ նրանց դերակատարությունը, անշուշտ, պետք է ավելանա: Բայց այստեղ մի հանգամանք կա՝ կանայք դա պետք է ցանկանան: Շատ դեպքերում կանայք չեն ցանկանում հասարակական-քաղաքական կյանքում ակտիվ ներգրավվել: Դա, միգուցե, ողջ հասարակության մեղքն է, միգուցե տղամարդկանց խնդիրն է: Այնուհանդերձ, ես միշտ կոչ եմ արել և կոչ եմ անելու, որպեսզի կանայք ակտիվորեն մասնակցեն մեր երկրի շինարարությանը: Դա չափազանց կարևոր է: Եվ չնայած խոսքերս չկարողացա լիարժեքորեն ասել այն առումով, որ շատ մեծ ներգրավվածություն չկա, սակայն մենք ճիշտ ճանապարհի վրա ենք՝ տարեցտարի կանայք ներկայացվում են մեր պետական կառավարման բոլոր մակարդակներում, և չկա հանրապետությունում մի ոլորտ, որտեղ կանայք ներկայացված չլինեն:
Մեկ անգամ ևս սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ և՛ պարգևների, և՛ տոնի կապակցությամբ: Մաղթում եմ, որ դուք մշտապես լինեք կանացի, մեզ բոլորիս՝ և՛ հասարակությանը, և՛ տղամարդկանց, պարգևեք ջերմություն, ոգևորություն, իհարկե նաև՝ սթափություն: Սա շատ կարևոր հանգամանք է:
Շնորհակալ եմ, որ այսօր այստեղ եք: Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունից հետո Նախագահ Սերժ Սարգսյանը թեյի սեղանի շուրջ հանդիպում է ունեցել արարողությանը մասնակցող կանանց հետ: Նախագահն առաջարկել է նրանց ներկայացնել իրենց տեսակետները, նկատողությունները, առաջարկությունները և պետության կողմից կանանց դերակատարությունը հասարակական-քաղաքական կյանքում և պետական կառավարման համակարգում ավելի մեծացնելու, ներգրավվածությունը խրախուսելու ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերի վերաբերյալ:Այս մասին տեղեկացանք՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:

Президент Армении Серж Саргсян призвал женщин активнее участвовать в строительстве страны 03/07/2018   20:25  |  Лента новостей
Накануне Женского праздника президент Армении Серж Саргсян и госпожа Рита Саргсян сегодня в резиденции главы государства принимали группу женщин, которые внесли свой вклад в различные сферы, отличились эффективным и добросовестным трудом, а также многодетных родителей. Подробности передает пресс-служба главы государства.
Президент РА поздравил участников встречи и в их лице всех женщин Республики с наступающим праздником. Президент также поощрил высокими государственными наградами приглашённых в резиденцию женщин, а многодетным матерям за большой вклад в становление и укрепление семьи, обеспечение детям полноценного и гармоничного физического, духовного и нравственного развития наградил медалью Родительской славы, а также поощрил денежными премиями.
«Дорогие награждённые,
Дорогие дамы,
Сердечно поздравляю вас с получением высоких государственных наград и, конечно, с завтрашним праздником, который будет длиться целый месяц, затем - весь год, вплоть до 8 марта будущего года.
О современности и состоятельности любого общества можно говорить в контексте той роли, которую играют в нём женщины. Если в данном обществе женщины не играют серьёзной роли, такое общество никогда не может называться современным.
Пройденный нами исторический путь и именно этот исторический опыт нас учат, обязывают, чтобы и сегодня женщины играли существенную роль. В нашем обществе они имеют такую роль. Конечно, хотел бы сказать, широкую роль, широкую вовлечённость, но эта работа - часть нашей будущей работы. Я глубоко убеждён, что каждый год, после каждых выборов, будут они выборами в органы местного самоуправления, или общегосударственные выборы, женщины должны всякий раз и активно участвовать, и их роль, несомненно, должна возрастать. Но здесь есть одно обстоятельство: женщины должны этого хотеть. Во многих случаях женщины не желают активно участвовать в общественно-политической жизни. Это, возможно, вина всего общества, возможно, - проблема мужчин. Тем не менее, я всегда призывал и буду призывать, чтобы женщины активно участвовали в строительстве нашей страны. Это чрезвычайно важно. И хотя не смог полноценно сказать свои слова в том плане, что нет очень большого участия, однако мы на правильном пути - год от года женщины бывают представлены во всех органах государственной власти, и нет в республике такой сферы, где бы женщины не участвовали.
Ещё раз сердечно поздравляю вас и с наградами, и с праздником. Желаю, чтобы вы всегда были женственными, всем нам - и обществу, и мужчинам дарили теплоту, воодушевление, конечно, также трезвость. Это очень важное обстоятельство.
Благодарю, что вы сегодня здесь. Ещё раз поздравляю всех вас», - сказал президент Саргсян.
После торжественной церемонии награждения президент Серж Саргсян за чайным столом встретился с участвовавшими во встрече женщинами. Президент предложил им представить свои точки зрения, замечания, предложения относительно того, что нужно сделать для ещё большего увеличения роли женщин в общественно-политической жизни государства, стимулирования их участия в системе государственного управления.