ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ՀՀ ապագա կառավարության կառուցվածքը հստակեցնող օրինագիծը 03/07/2018 13:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը և հարակից նախագծերի փաթեթը, որով հստակեցվում է ՀՀ ապագա կառավարության գործունեությունն ու կառուցվածքը:
Քվեարկությունից առաջ վարման կարգի վերաբերյալ ելույթ ունեցավ Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանը: Նա նշեց, որ օրենսդրական փաթեթում ներառված է մոտ 50 օրինագիծ՝ ընդգծելով, որ անընդունելի է այդքան շատ նախագծեր մեկ փաթեթով ընդունելը, ուստի իրենք դեմ են քվեարկելու:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նախագծին կողմ քվեարկեց 63, դեմ՝ 32 պատգամավոր:
Նախագծով սահմանվում է, որ ՀՀ կառավարությունը բաղկացած կլինի վարչապետից, առաջին փոխվարչապետից, երկու փոխվարչապետներից, 17 նախարարությունից:
Ոստիկանությունը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը, Պետական պահպանության ծառայությունը և Պետական վերահսկողության ծառայությունը կգործեն ՀՀ վարչապետի անմիջական ենթակայության ներքո:

Парламент Армении принял в первом чтении законопроект о структуре и деятельности будущего правительства 03/07/2018   13:31  |  Лента новостей
Национальное собрание Армении приняло в первом чтении проект закона о внесении изменений и дополнений в закон РА “О структуре и деятельности правительства” и смежный с ним пакет, которым утоняется  структура и деятельность будущего кабмина.
Перед голосованием выступил депутат от оппозиционной фракции “Елк”(“Выход”) Артак Зейналян. Он отметил, что в пакет включены порядка 50 законопроектов, подчеркнув неприемлемость принятия стольких проектов в одном пакете, поэтому они проголосуют против.
Как передает “Арменпресс”, законопроект поддержали 63 депутата, против высказались 32 парламентария.
Проектом устанавливается состав правительства Армении, в который войдут премьер-министр, первый вице-премьер, два вице-премьера и 17 министров.
Полиция, Служба национальной безопасности, Служба государственной охраны и Службы государственного контроля будут действовать в непосредственным подчинении у премьер-министра.