Պարզվել է դպրոցի բակում կրակոց արձակած անձի ինքնությունը 03/06/2018   17:44  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է Երևանի դպրոցներից մեկի բակում զենքի գործադրմամբ տեղի ունեցած միջադեպի շարժառիթը, մասնակիցների շրջանակը:
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, 2018 թվականի փետրվարի 28-ին` ժամը 21:30-ի սահմաններում, երկու քաղաքացիներից հաղորդումներ են ստացվել առ այն, որ Երևան քաղաքի դպրոցներից մեկի բակում հնչել են կրակոցներ: Ըստ քաղաքացիների՝ դպրոցի բակից լսվել են կրակոցի և աղմուկի ձայներ, դեպքի վայրում եղել են բազմաթիվ անձինք, ովքեր կրակոցներից հետո հեռացել են: Ահազանգի հիման վրա դեպքի վայր մեկնած իրավապահները զննության ժամանակ դպրոցի բակում հայտնաբերել են ռետինե պարկուճ:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, որով նախաքննությունը մարտի 2-ից կատարվում է ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում, մշակվել քննչական պլան և ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Արդյունքում պարզվել է, որ դպրոցի բակում վիճաբանել են մի խումբ երիտասարդներ՝ մասնավոր հարցերի շուրջ։ Վիճաբանությունը վերաճել է քաշքշուկի, որի ժամանակ էլ մասնակիցներից մեկը գազային ատրճանակից կրակոց է արձակել։  Վերջինիս ինքնությունը պարզվել է, ով  ներգրավվել է որպես կասկածյալ և հարցաքննվել դեպքի շուրջ: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։ Կասկածյալը ներկայացրել է այն գազային ատրճանակը, որով միջադեպի ժամանակ կրակել է։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու, միջադեպի բոլոր մասնակիցների ինքնությունը պարզելու և նրանց գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ:

Установлена личность открывшего стрельбу участника инцидента во дворе ереванской школы 03/06/2018   18:23  |  Криминальная хроника
Установлен мотив инцидента с применением оружия, произошедшего во дворе одной из школ в Ереване, а также  круг его участников.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 28-го февраля 2018-ого года, около 21:30, от двух граждан поступили сообщения о том, что во дворе школы в городе Ереване раздались выстрелы. По их словам, со двора школы доносились звуки выстрелов и шум. На месте инцидента находилось множество лиц, которые после стрельбы покинули территорию. Прибывшие на место на основе поступившего сигнала правоохранители в ходе осмотра обнаружили во дворе школы резиновую гильзу.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 258 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому со 2-ого марта ведет следственный отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления СК РА по Еревану. Проработан план следственных действий. Предприняты необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление обстоятельств произошедшего.
В результате выяснилось, что между молодыми людьми во дворе школы возник конфликт из-за личных вопросов. Ссора переросла в потасовку, во время которой один из участников выстрелил из газового пистолета. Личность последнего установлена. Он привлечен в качестве подозреваемого и допрошен относительно случившегося. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.Подозреваемый предъявил газовый пистолет, из которого открыл стрельбу. Назначены судебно-медицинские экспертизы.
"Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение объективного, полного и всестороннего расследования обстоятельств произошедшего, установление личностей всех участников инцидента и индивидуализацию действий каждого из них", - отмечается в сообщении.