«Մեր պայքարը Թուրքիայի դեմ չէ, մեր պայքարը հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության է». Էդուարդ Շարմազանով 03/06/2018 17:29 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 6-ին հանդիպել է եվրոպական տարբեր երկրների ալեւիների միության անդամներին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Կնյազ Հասանովը եւ Արսեն Միխայլովը: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ ՀՀ իշխանությունները կարեւորում են կրոնական համերաշխությունը, ազգային ու կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը: Այս համատեքստում ազգային փոքրամասնություններին հստակ քվոտա է տրված մեր երկրի խորհրդարանում: Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ հայ ժողովուրդը հասկանում է ազգային փոքրամասնությունների դերը եւ կարեւորում նրանց իրավունքների պաշտպանությունն ամբողջ աշխարհում, քանի որ Հայոց ցեղասպանությունից հետո հայության մի ստվար հատված ապաստան գտավ աշխարհի բազմաթիվ երկրներում:
«Մենք կհաջողենք, եթե միավորվենք հանուն կրոնական եւ ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության եւ ընդդեմ ցեղասպանությունների ու ժխտողականության: Մեր պայքարը Թուրքիայի դեմ չէ, մեր պայքարը հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության է»,-ընդգծել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Նա անդրադարձել է նաեւ մի շարք երկրներում ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին նվիրված «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանությունների» խորագրով միջոցառումների անցկացմանը, որը նախաձեռնել է Հայաստանի խորհրդարանը: Նա այս հարցում կարեւորել է եվրոպական տարբեր երկրներում ալեւիների միության ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցությունը:
Ֆրանսիայի ալեւիների միության նախագահ, եվրոպական տարբեր երկրների ալեւիների միության փոխնախագահ Էլդար Քլչքայան կարեւորել է Թուրքիայի կողմից անցյալի մեղքերը գիտակցելը՝ նշելով, որ 21-րդ դարը երկխոսելու ժամանակաշրջան է: Նա ներկայացրել է իրենց կազմակերպության գործունեությունն ու առաջիկա անելիքները:

Вице-спикер парламента Армении: наша борьба не против Турции, наша борьба во имя защиты прав человека 03/06/2018   17:56  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов 6-го марта встретился с членами Союза алавитов различных европейских стран.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, на встрече присутствовали также депутаты НС Князь Гасанов и Арсен Михайлов.
Приветствуя гостей, вице-спикер подчеркнул, что власти Армении осознают важность религиозного согласия, защиты прав национальных и религиозных меньшинств. В этом контексте нацменьшинствам выделена твердая квота в парламенте Армении. По словам Шармазанова, армянский народ понимает роль нацменьшинств и необходимость защиты их прав во всем мире, так как после Геноцида армян значительная часть армянства нашла убежище во многих странах.
“Мы достигнем успеха, если объединимся во имя защиты прав религиозных и национальных меньшинств и против геноцидов и политики отрицания. Наша борьба не против Турции, наша борьба во имя защиты прав человека”, - подчеркнул вице-спикер НС.
Он обратился также к проведению мероприятий под девизом “Парламентарии против геноцидов” к 70-летию принятой Генеральной Ассамблеей ООН Конвенции “О предотвращении и наказании преступления геноцида”, которые инициировал парламент Армении. В этом вопросе он подчеркнул важность активного участия представителей Союза алавитов различных европейских стран.
Председатель Союза алавитов Франции, заместитель председателя Союза алавитов различных европейских стран Эльдар Клчкаян подчеркнул важность осознания Турцией ошибок своего прошлого, отметив, что 21-й век – время налаживания диалога. Он представил деятельность и предстоящие планы их организации.