Իսրայելում պատմել են «իրանական հարցով» Ռուսաստանի հետ բանակցությունների մասին 03/05/2018   12:11  |  Միջազգային լրահոս
Իսրայելը Ռուսաստանի հետ քննարկում է երաշխիքները, որոնք կարող է տալ Մոսկվան Գոլանի բարձունքներին իրանական ստորաբաժանումների չմոտենալու մասին, ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, հայտարարել է երկրի ԱԳՆ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ալեքսանդր Բեն-Ցվին:
Նա ընդգծել է, որ Մոսկվան «միանշանակ» հասկանում է Իսրայելի մտահոգությունը Սիրիայում շիիթական ստորաբաժանումների ներկայության հետ կապված:
Ըստ Բեն-Ցվիի, այդ հարցերը քննարկվել են Ռուսաստանի և Իսրայելի ԱԳՆ-ների միջև խորհրդատվությունների ժամանակ:
«Այն, որ մենք տարաձայնություններ ունենք Ռուսաստանի հետ Իրանի հետ կապված, դա բնավ գաղտնիք չէ, դա հասկանալի է: Մեր դիրքորոշումն այդ իրավիճակում պարզ է, մենք արդեն շատ անգամ ենք մեր ռուսաստանյան գործընկերներին կրկնել այն, թե մենք ինչպես ենք տեսնում իրավիճակը, և որ ամեն դեպքում Սիրիայում կարգավորումը կարող է տեղի ունենալ միայն այն ժամանակ, եթե այնտեղ չլինի Իրանը, «Հեզբոլլահ» և շիիթական ստորաբաժանումները», - հավելել է դիվանագետը: Նա ընդգծել է, որ Իսրայելի տեսանկյունից Սիրիայում իրանական ներկայությունը կհանգեցնի միայն իրավիճակի բորբոքմանը:
«Այդ պատճառով մենք ջանում ենք լուծել այդ հարցը: Կան մի քանի առաջարկություններ: Ես չեմ մանրամասնի ի՛նչ է հաջողվել կամ չի հաջողվել համաձայնեցնել, դրանք այնուամենայնիվ ներքին հարցեր են, սակայն ես ձեզ հաստատ կասեմ, որ ըմբռնում կա: Կողմերն ինչպիսի շահեր ունեն հարցը մենք ինչ-որ կերպ ջանում ենք քննարկել»,- նշել է Բեն-Ցվին:
Ռուսաստանյան լրատվամիջոցը նշում է, որ իսրայելական իշխանությունները մեղադրում են Իրանին Սիրիան շիիթական միլիցիաների տասնյակ հազարավոր մարտիկներով, սեփական օդային ու ծովային բազաներով «թշնամական ֆորպոստի» վերածելու ձգտման համար: Սիրիայում իրանական մշտական ռազմական ներկայությունը Թել Ավիվը որակում է անընդունելի և խոստանում է հակազդել դրան ուժային միջոցներով, եթե դա չկատարի դիվանագիտությունը:

В Израиле рассказали о переговорах с Россией по "иранскому вопросу" 03/05/2018   13:11  |  Международные новости
Израиль обсуждает с Россией гарантии, которые может дать Москва о неприближении иранских подразделений к Голанским высотам. Об этом, как передает РИА Новости, заявил заместитель генерального директора МИД страны Александр Бен-Цви.
Он подчеркнул, что Москва "однозначно" понимает озабоченность Израиля по поводу присутствия шиитских подразделений в Сирии.
По словам Бен-Цви, эти вопросы обсуждались  во время российско-израильских межмидовских консультаций.
"То, что у нас с Россией есть разногласия по поводу Ирана, — это совсем не секрет, это понятно. Наша позиция в этой ситуации ясная: мы много раз уже повторяли нашим российским коллегам то, как мы видим ситуацию, и что в любом случае урегулирование в Сирии может наступить только тогда, когда там не будет Ирана, "Хезболлы" и шиитских подразделений", — добавил дипломат.
С точки зрения Израиля, иранское присутствие в Сирии приведет лишь к эскалации ситуации, отметил он.
"Поэтому мы этот вопрос стараемся решить. Есть несколько предложений. Я не буду вдаваться в подробности, что удалось или не удалось согласовать, это все-таки внутренние вопросы, но я вам точно скажу, что понимание есть. Вопрос в том, какие у сторон интересы, мы их как-то стараемся обсуждать", — сказал Бен-Цви.
Как передает российское агентство, израильские власти обвиняют Иран в стремлении превратить Сирию во "враждебный форпост" с десятками тысяч бойцов шиитских милиций, собственными воздушными и морскими базами.
Постоянное иранское военное присутствие в Сирии Тель-Авив называет неприемлемым и обещает противодействовать ему силовыми средствами, если не сработает дипломатия.