Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության հարցը չպետք է քննարկման առարկա դառնար. Արփինե Հովհաննիսյան 03/02/2018   13:43  |  Քաղաքական
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը գտնում է, որ Ազգային ժողովում ՀՀ 4-րդ նախագահ ընտրված Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության հարցը չպետք է քննարկման առարկա դառնար, քանի որ նա ներկայացրել է բոլոր հիմնավորումները:
Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում Արփինե Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ Արմեն Սարգսյանը ներկայացրել է բոլոր հիմքերը, որոնց համապատասխան նրա քաղաքացիության հարցը չպետք է այդքան շատ քննարկման առարկա լիներ:
«Բրիտանական օրենքի դրույթներով ոչ բնիկ բրիտանացիների համար երկքաղաքացի լինելու դեպքում Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիությունը դադարեցվում է դիմումի պահից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Հովհաննիսյանը:
Դիտարկմանը, թե ընդդիմադիր պատգամավորները պահանջում են, որպեսզի Արմեն Սարգսյանը հրապարակի փաստաթղթերը, որոնց կապացուցեն, որ նա այլևս Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի չէ, Արփինե Հովհաննիսյանը պատասխանեց. «Նպատակահարմար կհամարի պարոն Սարգսյանը հրապարակել այդ փաստաթղթերը և որ փուլում կհամարի նպատակահարմար, կարծում եմ, հարցեր են, որոնք ուղղված են ոչ թե ինձ, այլ պարոն Սարգսյանին»:
Խորհրդարանը մարտի 2-ին քվեարկությամբ ՀՀ 4-րդ նախագահ ընտրեց Արմեն Սարգսյանին: ՀՀ նախագահի պաշտոնում Արմեն Սարգսյանի թեկնածությանը կողմ քվեարկեց 90, դեմ՝ 10 պատգամավոր:
12:46 02/03/2018  |  ՔաղաքականԱրմեն Սարգսյանը ՀՀ նախագահի լիազորությունները կստանձնի ապրիլի 9-ին ԱԺ հատուկ նիստում
12:43 02/03/2018  |  ՔաղաքականԱրմեն Սարգսյանը խոստանում է իր կյանքի մեծ փորձը ներդնել հայ ժողովրդին ծառայելու գործում
12:13 02/03/2018  |  ՔաղաքականԱրմեն Սարգսյանն ընտրվեց ՀՀ 4-րդ նախագահ
11:11 02/03/2018  |  ՔաղաքականԱԺ-ում մեկնարկել է ՀՀ 4-րդ նախագահի ընտրության քվեարկությունը
10:48 02/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն ընտրում է ՀՀ 4-րդ նախագահին. ՈւՂԻՂ
09:19 02/03/2018  |  ՄամուլԻնչ անակնկալ են պատրաստել լոսանջելեսահայերը Արմեն Սարգսյանին. «Ժամանակ»
09:25 28/02/2018  |  ՄամուլԻնչո՞ւ որոշվեց նախագահի ընտրության քննարկումները նշանակել մարտի 1-ին. «Հրապարակ»
09:32 27/02/2018  |  ՄամուլԾառուկյանը բացահայտեց խնդիրը. անհնար է մեկ կենտրոնից կախել համակարգը. «Ժամանակ»

Вице-спикер НС Армении считает, что вопрос о гражданстве Армена Саркисяна не должен был становиться предметом обсуждения 03/02/2018   14:47  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении Арпине Ованнисян считает, что вопрос гражданства избранного четвертым президентом Армении Армена Саркисяна не должен был становиться предметом обсуждения, поскольку тот представил все обоснования.
“Согласно положениям британского закона, для некоренных жителей Британии, в случае, если у них двойное гражданство, гражданство Великобритании прекращается с момента подачи заявления”, - приводит слова Ованнисян информагентство "Арменпресс".
На замечание о том, что оппозиционные депутаты требуют, чтобы Армен Саркисян опубликовал документы, которые доказывают, что он не гражданин Великобритании, Арпине Ованнисян отметила: “Посчитает ли господин Саркисян целесообразным публиковать эти документы и когда он сочтет это целесообразным, вопросы, которые должны быть направлены не мне, а господину Саркисяну”.