Թուրքիան կրկին ստորագրեց պատմական սխալի տակ. Թաներ Աքչամի բացառիկ մեկնաբանությունն «Արմենպրես»-ին 03/02/2018   11:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ-թուրքական արձանագրություններին ընթացք չտալով Թուրքիան հերթական անգամ ստորագրեց պատմական սխալի տակ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տված բացառիկ մեկնաբանության մեջ ասաց հայտնի թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը:
Նա ընդգծեց, որ արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց այն, ինչն արդեն հստակ էր:
«Արձանագրությունները Թուրքիայի կառավարության կողմից արված հայտարարություններից անմիջապես հետո արդեն սպանվել էին և վերածվել դատարկ թղթի կտորի: Չեմ կարող ասել, թե երբ կձևավորվի անհրաժեշտ կամք՝ կանգնելու արձանագրությունների հետևում:
Մարդկության պատմությունը լի է նման հարյուրավոր, անգամ հազարավոր բաց թողնված հնարավորություններով: Սա էլ մի մեծ հնարավորություն էր, որը բաց թողնվեց… Մեզ մնում է միայն ասել՝ ափսոս, և կրկնել՝ Թուրքիան կրկին ստորագրեց պատմական սխալի տակ»,- ասաց Աքչամը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 1-ին հրավիրած Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում հայտարարեց «Հայաuտանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաuտանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու մասին:
Նա հանձնարարեց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին հայ-թուրքական արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու մասին ծանուցել Թուրքիայի Հանրապետությանը:
18:59 01/03/2018  |  ՔաղաքականԱնկարան ականջալուր չեղավ ինչպես մեր, այնպես էլ միջազգային հանրության հետևողական կոչերին.Էդվարդ Նալբանդյան
16:48 01/03/2018  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայ-թուրքական արձանագրությունները չեղյալ հայտարարվեցին
17:53 06/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-թուրքական արձանագրությունների գործընթացը ցույց տվեց երկու երկրների մոտեցումներն իրենց ժողովուրդների ապագային. Բաբլոյան

Турция вновь подписалась под исторической ошибкой - эксклюзивное интервью турецкого историка агентству «Арменпресс» 03/02/2018   11:13  |  Интервью
Отказавшись подписать армяно-турецкие протоколы о нормализации отношений, Турция в очередной раз подписалась под своей исторической ошибкой. Об этом в эксклюзивном интервью информагентству «Арменпресс» заявил турецкий историк Танер Акчам.
Он подчеркнул, что президент Армении Серж Саргсян, подписав указ, который аннулирует процедуру подписания армяно-турецких протоколов, объявил о том, что и так было всем ясно.
«Протоколы были убиты сразу же после заявлений турецкого правительства и превратились в ничтожный клочок бумаги. Не могу сказать, когда у турецкой стороны появится надлежащая воля взять на себя ответственность подписания новых протоколов. В истории человечества есть сотни, даже тысячи подобных упущенных возможностей. Упустили и эту… Нам остается только сожалеть и повторять: Турция в очередной раз подписалась под исторической ошибкой», - сказал историк.
Президент Армении Серж Саргсян на состоявшемся 1 марта заседании Совета национальной безопасности сообщил, что подписал указ, который аннулирует процедуру подписания армяно-турецких протоколов. Он поручил министру иностранных дел Эдварду Налбандяну уведомить Турцию об этом решении.Президент Армении поручил главе МИД уведомить Турцию об аннулировании цюрихских протоколов