«Գորիս» ՔԿՀ-ի մի շարք կալանավորված և դատապարտված անձինք հրահրել են անկարգություններ. երեք անձի մեղադրանք է առաջադրվել 03/02/2018 15:20 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ պարզելու ՀՀ ԱՆ «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկում տեղի ունեցած անկարգություններին անմիջական մասնակցություն ունեցած անձանց ինքնությունը, անհատականացնելու նրանց գործողությունները։ Մեղադրանք է առաջադրվել երեք դատապարտյալի։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկում զանգվածային անկարգությունները տեղի են ունեցել 2017թ. հոկտեմբերի 30-ին՝ ժամը 15:30-ի սահմաններում։
Նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ դեպքի օրը ՀՀ ԱԱԾ և ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության աշխատակիցների կողմից ՀՀ ԱՆ «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկի մի քանի խցերում, սահմանված կարգով, կատարվել են խուզարկություններ, որից հետո խցից դուրս են հանել ՔԿՀ-ի դատապարտված և կալանավորված անձանց շրջանում հեղինակություն վայելող Կ.Հովհաննիսյանին՝ այլ քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելու նպատակով:
Նշված տեղափոխությանը խոչընդոտելու նպատակով մի շարք կալանավորված և դատապարտված անձինք հրահրել են անկարգություններ՝ հայհոյել, սպառնալիքներ հնչեցրել իրավապահ և արդարադատության համակարգի ծառայողների հասցեին, ոտքերով և տարբեր առարկաներով հարվածել խցերի դռներին և կերակրադռնակներին, այրված անկողնային պարագաներ և կենցաղային այլ իրեր նետել խցերի կերակրադռնակներից և պատուհաններից: Անկարգությունների հետևանքով վնասվել է ՔԿՀ-ի գույքը։
Նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկի 3 դատապարտյալի մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ անկարգություններին մասնակցելու համար:
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում է անկարգությունների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ մասնակիցների ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։

Трем осужденным предъявлено обвинение по делу о беспорядках в одной из тюрем Армении 03/02/2018   15:42  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на  установление личности лиц, непосредственно участвовавших в беспорядках, произошедших в уголовно-исполнительном учреждение "Горис" МЮ РА, индивидуализацию действий каждого из них. Трем лицам предъявлено обвинение.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, массовые беспорядки в  уголовно-исполнительном учреждение "Горис" произошли 30-го октября 2017-ого года, около 15:30.
В ходе предварительного следствия добыты данные о том, что в день инцидента сотрудниками СНБ РА и Уголовно-исполнительного управления МЮ РА  в установленном законом порядке были проведены обыски в нескольких камерах в УИУ "Горис", после чего из камеры вывели пользующего авторитетом среди осужденных и заключенных УИУ К. Ованнисяна с целью его перевода в другое уголовно-исполнительное учреждение.
С целью воспрепятствования его перевода ряд заключенных и осужденных лиц спровоцировали беспорядки:нецензурно выражались, озвучивали угрозы в адрес сотрудников правоохранительных органов и системы правосудия, ногами и различными предметами били в двери камер и дверные проемы, выбрасывали оттуда сожженные постельные принадлежности и другие предметы бытового обихода. В результате беспорядков было повреждено имущество УИУ.
На основе добытых следствием достаточных доказательств трем содержащимся в УИУ "Горис" осужденным за участие в беспорядках предъявлено обвинение по признакам части 2 статьи 225 Уголовного кодекса РА.
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА продолжается производство предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по факту беспорядков. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление полного круга участников.