Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի դեսպանին 02/27/2018   16:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 27-ին ընդունել է ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը դրական է գնահատել հայ-լիտվական հարաբերությունների զարգացման մակարդակը՝ ընդգծելով դեսպան Պետրիկասի անձնական ջանքերը թե՛ միջպետական, թե՛ միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնման հարցում:
Էդուարդ Շարմազանովը շնորհավորել է Լիտվայի ժողովրդին անկախության վերականգնման 100-ամյակի կապակցությամբ: Նա երախտագիտությամբ է ընդգծել այն փաստը, որ Լիտվան ՀՀ անկախությունը ճանաչած առաջին երկիրն է եւ առայժմ միակը Մերձբալթյան երկրներից, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է նաեւ ցեղասպանությունների դատապարտմանն ու ժխտողականության մերժմանը: Նա նշել է, որ ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման եւ պատժման» կոնվենցիայի 70-րդ հոբելյանական տարվա կապակցությամբ Հայաստանի խորհրդարանը նախաձեռնել է մի շարք երկրներում կազմակերպել «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով ցուցադրություններ: Նշվել է, որ ապրիլի 30-ին նման ցուցադրություն ընդդեմ թուրքական ժխտողականության նախատեսված է իրականացնել Սլովակիայի մայրաքաղաք Բրատիսլավայում: Անդրադարձ է կատարվել Լիտվայում նման ցուցադրություն կազմակերպելու հնարավորությանը:
Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: Էդուարդ Շարմազանովի գնահատմամբ՝ Լիտվան՝ որպես ԵՄ անդամ պետություն, կարող է հուսալի կամուրջ լինել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններում: Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ նա ընդգծել է փաստաթղթի հնարավորինս արագ վավերացումը Լիտվայի խորհրդարանի կողմից: Դեսպանն իր հերթին կարեւորել է ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրումը, որը, նրա խոսքով, լայն հնարավորություններ է ստեղծում տարբեր ոլորտների զարգացման համար:
15:35 06/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արցախը ԽՍՀՄ-ից անկախացել և հռչակել է իր անկախությունը նույն իրավական հիմքերով, ինչ Հայաստանը եւ Լիտվան». Էդուարդ Շարմազանովը` Լիտվայի դեսպանին
18:05 22/08/2017Ոստիկանության պետի տեղակալն ընդունեց Լիտվայի դեսպանին
15:40 23/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ու ՀՀ-ում Լիտվայի դեսպանը քննարկել են երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացմանն առնչվող հարցեր
17:45 22/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Լոքյանն ընդունել է  ՀՀ-ում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասին
12:50 09/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Լիտվայի դեսպանին
17:25 18/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանն ընդունել է Լիտվայի դեսպանին
14:20 02/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ
12:55 20/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանին

Шармазанов: Литва может стать надежным мостом в отношениях Армении и Евросоюза 02/27/2018 17:28 | Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении, руководитель группы дружбы Армения – Литва Эдуард Шармазанов 27 февраля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Литовской Республики в Армении Эрикаса Петрикаса.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, приветствуя гостя, вице-спикер НС положительно оценил уровень развития армяно-литовских отношений, подчеркнув личные усилия посла Петрикаса в расширении как межгосударственных, так и межпарламентских связей.
Э.Шармазанов поздравил народ Литвы с 100-летием восстановления независимости. Он с благодарностью констатировал, что Литва – страна, первой признавшая независимость РА, и пока единственная из Прибалтийских стран, признавшая факт Геноцида армян.
Вице-спикер НС обратился также к осуждению и криминализации отрицания геноцидов. Он отметил, что в связи с 70-летием принятия ООН Конвенции “О предупреждении и наказании преступления геноцида” парламент Армении инициирует организацию в ряде стран экспозиции “Парламентарии против геноцида”. Отмечено, что выставка о турецкой политике отрицания намечается 30 апреля в столице Словакии Братиславе. Затронута возможность организации такой выставки в Литве.
Обсуждены вопросы развития отношений РА – ЕС. В оценке Э.Шармазанова, Литва как государство-член ЕС может стать надежным мостом в отношениях Армения – Евросоюз. Обратившись к Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, он подчеркнул важность скорейшей ратификации документа парламентом Литвы. Посол в свою очередь выделил важность подписания нового соглашения РА – ЕС, которое, по его словам, создает широкие возможности развития различных сфер.