Պարզվել է մահացած նորածնի մոր ինքնությունը. վերջինս 4 երեխաների մայր է՝ 37 տարեկան 02/27/2018 12:28 | Արտակարգ պատահարներ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում շարունակվում են ձեռնարկվել անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ նորածնի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ. արդյունքում պարզվել է նորածնի մոր ինքնությունը: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկված անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում պարզվել է փետրվարի 26-ին Մեծամոր քաղաքի աղբանոցում մահացած հայտնաբերված նորածնի մոր ինքնությունը: Վերջինս Մեծամոր քաղաքի բնակչուհի է՝ ծնված 1981թ., խնամքին ունի 4 երեխա: Կինը հայտնել է, որ 2018թ. փետրվարի 21-ի լույս 22-ի գիշերն իրենց տան լոգարանում ծննդաբերել է արական սեռի երեխա, որից հետո, ըստ կնոջ, երեխան մահացել է, և նա մահացած նորածնին դրել է պոլիէթիլենային տոպրակի մեջ , ապա՝ շենքի բակում գտնվող աղբամանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2018թ. փետրվարի 26-ին` ժամը 12:45-ին, ահազանգ է ստացվել առ այն, որ Մեծամոր քաղաքի աղբանոցում նորածնի դի կա: Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական- օպերատիվ խումբը:
Դեպքի վայրի զննությամբ Մեծամոր քաղաքից դեպի «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ տանող ճանապարհի հարակից աղբանոցում հայտնաբերվել է արական սեռի նորածնի դի։ Արտաքին զննությամբ դատաբժիշկներն արձանագրել են գլխի, պարանոցի, կրծքավանդակի և որովայնի շրջաններում տարածուն փափուկ հյուսվածքների դեֆեկտներ, բացի այդ, բացակայել է նախաբազկի աջ վերին վերջույթը՝ դաստակը, իսկ ձախ վերին վերջույթը` ամբողջությամբ:

СК Армении выясняет обстоятельства смерти новорожденного мальчика в Мецаморе 02/27/2018 12:52 | Чрезвычайное просшествие
Следственный комитет Армении предпринимает необходимые мероприятия для установления обстоятельств гибели новорожденного младенца, найденного мертвым на свалке в Мецаморе. Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
Установлена личность матери ребенка: ею оказалась жительница города Мецамора(1981 года рождения). На ее попечении находятся четверо детей. Женщина сообщила, что в ночь с 21-го на 22-е февраля у себя дома, в ванной комнате, родила мальчика, после чего, по ее словам, ребенок скончался, и она положила новорожденного младенца в полиэтиленовый пакет, а затем - в мусорный бак, расположенный во дворе дома.
26-го февраля, в 12:45 поступило сообщение об обнаружении на свалке в городе Мецаморе тела новорожденного ребенка. На место немедленно выехала оперативно-следственная группа.
При осмотре места, на территории, ведущей к АЭС, было обнаружено тело новорожденного мальчика. При внешнем осмотре судмедэксперты констатировали дефекты мягких тканей головы, шеи, грудной клетки и брюшной полости. Кроме того, отсутствовали правая верхняя конечность предплечья - запястье, и полностью левая верхняя конечность.
"Назначена судебно-медицинская, судебно-генетическая экспертизы. Предпринимаются необходимые мероприятия, направленные на проверку предоставленных матерью сведений", - отмечается в сообщении.