125 կգ միսը ճանաչվել է ոչ պիտանի սննդում օգտագործելու համար 02/27/2018 13:24 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը, անասնահամաճարակային մշտադիտարկումների շրջանակներում և սպանդանոցային մորթի պարտադիր նորմի նեդրմանը զուգահեռ՝ շրջայցեր է կատարում մսի իրացման շուկաներ: Այս մասին հայտնում է ՍԱՊԾ լրատվական ծառայությունը:
Ծառայության տեսուչները վաղ առավոտյան, շուկաներում մսի մատակարարման ժամին, հերթական շրջայցն են կատարել Խորենացու մսի տաղավարների տարածք՝ նպատակով ունենալով հսկել թե ստացված մսի ծագումը, և թե մսի տեղափոխման պայմանները:
Ծառայության մասնագետները ստուգել են ստացվող մսեղիքի ուղեկցող անասնաբուժական փաստաթղթերը: Այն բոլոր դեպքերում, երբ միսը կասկածելի են համարել, կատարել են նմուշառում և ուղարկել անասնաբուժասանիտարական փորձաքննության՝ մինչ այդ կասեցնելով վաճառքը:
Փորձաքննության վերցված նմուշներում, լաբորատոր հետազոտությամբ, սուր վարակիչ հիվանդություններ չեն հայտնաբերվել: Տեսուչների հայտնաբերած 125 կգ կասկածելի թարմությամբ միսը, որը չի ունեցել ուղեկցող փաստաթղթեր, ուղարկվել է գազանանոց: Օրեր առաջ, անասնահամաճարակային մշտադիտարկման շրջանակներում Ծառայությունը կանխել էր առանց ուղեկցող փաստաթղթերի մսի իրացման փորձը:
Թեև սահմանված ժամանակացույցով մսի տեղափոխումը սանիտարական անձնագրեր ունեցող փոխադրամիջոցներով դեռևս պարտադիր պայման չէ, սակայն Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը, ծանուցումների ու խորհրդատվության միջոցով, տնտեսավարողներին հորդորում է օր առաջ միսը տեղափոխել սանիտարահիգիենիկ և սահմանված այլ նորմերին համապատասխան:
Հիշեցնենք՝ կառավարության սահմանած ժամանակացույցով սպանդանոցային մորթը ողջ հանրապետությունում պարտադիր կդառնա հուլիսի 1-ից, և միս տեղափոխող փոխադրամիջոցների անձնագրավորումն ու համապատասխանեցումը՝ այդ ժամկետին համահունչ:

В Ереване из продажи изъяли 125 кг непригодного к употреблению мяса 02/27/2018   15:36  |  Лента новостей
Государственная служба безопасности продуктов питания Министерства  сельского хозяйства Армении изъяла из продажи и признала непригодным к употреблению 125 кг мяса.
Как сообщает регулятор, Госслужба  в рамках эпидемиологического надзора и параллельно с внедрением  обязательной нормы по забою скота на скотобойнях проводит постоянный мониторинг и в пунктах реализации мяса.
Инспекторы Госслужбы, в частности, рано утром во время поставок мяса на рынки, осуществили очередной обход на территории павильонов, расположенных на улице Хоренаци, с тем, чтобы проверить как происхождение мяса, так и условия его хранения и транспортировки.
Так, специалисты проверили сопроводительные ветеринарные документы. При возникновении подозрения специалисты отправляли образцы мяса на ветеринарно-санитарную экспертизу. Продажа мяса была приостановлена.
В подвергнутых экспертизе образцах не было обнаружено острых инфекционных заболеваний. А выявленное специалистами мясо сомнительной свежести общим весом 125 кг., которое не имело сопроводительных документов, было отправлено в зоопарк.
14:23 13/07/2013  |  Лента новостейГосслужба безопасности продуктов питания Армении выявила в работе более половины хозяйствующих субъектов республики нарушения