ՄԻԵԴ նախագահը բարձր է գնահատել Պաշտպանի աշխատանքի նոր սկզբունքները և ՍԴ-ի հետ համագործակցությունը 02/26/2018 13:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահԳիդոՌայմոնդին Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին ուղղված պաշտոնական նամակում բարձր է գնահատել Պաշտպանի աշխատակազմի գործունեությունը։ Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմը:
Նա հատկապես կարևորել է Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումներով հատուկ կարծիքներ (amicuscuriae) ներկայացնելու և նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծեր մշակելու Պաշտպանի պրակտիկան՝ շեշտելով, որ դա ամբողջությամբ բխում է Եվրոպայի խորհրդի առաջնահերթություններից, այն է՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային երկրի իրավական համակարգի առավել համապատասխանեցմանն ուղղված սուբսիդիարության սկզբունքից:
ՄԻԵԴ-ի նախագահը նաև ընդգծել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցները ճանաչվում են կարևոր աղբյուր, որոնց վրա հղումներ են կատարվում Հայաստանին վերաբերող վճիռների մեջ։
Հիշեցնենք, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանը Սահմանադրական դատարանի հետ համագործակցության արդյունքում մարդու իրավունքներին առնչվող դիմումներով հատուկ կարծիքներ է ներկայացնում։ Բացի այդ, «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» սահմանադրական օրենքի փոփոխությունից հետո աշխատակազմում մշակվում և շրջանառության են ներկայացվում իրավական ակտերի նախագծեր, որոնք ուղղված են երկրում մարդու իրավունքների համակարգի ամրապնդմանը:
Այս գործառույթի շրջանակում Մարդու իրավունքների պաշտպանի և Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմերն իրականացրել են Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարմանն ուղղված օրենքների նախագծեր։ Դրանք արդեն պաշտոնապես ուղարկվել են կարծիքի ինչպես իրավասու պետական մարմիններին, այնպես էլ իրավապաշտպան կազմակերպություններին ու Փաստաբանների պալատ:

Председатель ЕСПЧ высоко оценил новые принципы деятельности аппарата омбудсмена Армении и сотрудничество с КС 02/26/2018 14:02 | Лента новостей
Председатель Европейского суда по правам человека Гвидо Раймоди в официальном письме, адресованном омбудсмену Армени Арману Татояну, высоко оценил деятельность Защитника прав человека. Об этом осообщает апапрат омбудсмена Армении.
Он придал особое значение практике омбудсмена по представлению особых мнений(amicuscuriae) по подаваемым в Конституционный суд заявлениям и разработке проектов нормативных правовых актов, подчеркнув, что это полностью вытекает из приоритетов Совета Европы, а именно: принципа субсидиарности, направленного на максимальное приведение правовой системы страны в соответствие с Европейской конвенцией по правам человека.
Председатель ЕСПЧ также подчеркнул, что доклады омбудсмена Армении в Европейском суде по правам человека признаются важным источником, на которые ссылаются в решениях, касающихся Армении.
Напомним, пи итогам сотрудничества омбудсмена с Конституционным судом за последние два года по касающимся прав человека заявлениям представляют особые мнения. Кроме того, после внесения изменений в конституционный закон РА “О Защитнике прав человека” аппаратом разрабатываются и вводятся в обращение проекты правовых актов, которые направлены на укрепление системы прав человека в стране.
В рамках данной функции аппараты омбудсмена и КС реализовали проекты законов, нацеленных на исполнение решений Конституционного суда. Они уже официально направлены на рассмотрение как компетентных государственных органов, так и правозащитных организаций и Палаты адвокатов.