Հայտնաբերվել և առգրավվել է տարբեր տեսակի զենք և զինամթերք.ՔԿ (լուսանկարներ) 02/24/2018   16:52  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել է տարբեր տեսակի զենք և զինամթերք։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
2017թ.-ի նոյեմբերի 02-ին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության օպերատիվ կառավարման կենտրոն քաղաքացուց ահազանգ էր ստացվել՝ Աբովյանից Սպիտակ մեկնող սև գույնի Լեքսուս ավտոմեքենայի մեջ անօրինական զենքի առկայության մասին:
Դեպքի առթիվ 24.11.2017թ. հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որով նախաքննությունն իրականացվել է ՀՀ ՔԿ Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում: Քրեական գործով մշակվել է քննչական պլան ձեռնարկվել են մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ քաղաքացու ահազանգի մեջ մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ, հարցաքննվել բազմաթիվ անձինք։
Արդյունքում՝ պարզվել է ավտոմեքենայի սեփականատիրոջ ինքնությունը, տվյալներ ձեռք բերվել ավտոմեքենայով զենքը տեղափոխած անձանց ինքնության վերաբերյալ, ովքեր հաշվառված են Արագածոտնում և հանդիսանում են հայր և որդի։
Օրենքով սահմանված կարգով այսօր՝ փետրվարի 24-ին, կատարվել է խուզարկություն հոր բնակության վայրում՝ Արագածոտնի մարզի Արուճ գյուղում գտնվող տանը։ Արդյունքում՝ կիսանկուղային հարկի թաքստոց սենյակից հայտնաբերվել և առգրավվել են բազմաթիվ զենքեր և զինամթերք, մասնավորապես՝ որսորդական հրացանի կոտորակներ, 5,45 տեսակի, 62,54 և այլ տեսակի փամփուշտներ, որոնց թվում նաև՝ զրահահատ-հրկիզվող, լուսացրող փամփուշտներ, ինչպես նաև՝ տարայի մեջ լցված «սոկոլ» տեսակի վառոդի խառնուրդ, թվով 3 ինքնաձիգի կողապայուսակ, ՀՄՄ-ի դիտման սարք, զրահամեքենայի «ՏՊԿՈՒ 2Բ» տեսակի օպերատոր նշանառուի տեսասարք, գնդացիրի բռնիչ, «ՊԿ» տեսակի ընթացքի նշանոց՝ իր նշանահատիկով, ինքնաձիգի գարեփուկ, 800գ. տարողությամբ տարայով «տաուտ», արբալետի նետեր, ազդանշանային հրթիռի ինքնաշեն սարք, 7,6.39 տրամաչափի ձեռքի գնդացրի փամփշտատուփ, ինքնաշեն եղանակով պատրաստված 32 մմ. որսորդական հրացանի խզակոթ՝ իր փողակալով, թվով 1 «ԿԱՐԱԲԻՆ» տեսակի հրացանի փակաղակ, «ԱԿՄ» տեսակի ինքնաձիգի պահեստատուփեր, «ԱԿՄ» տեսակի ինքնաձիգի փամփուշտներ, ինքնաձիգի սվին դանակ, ինքնաձիգի 4 խլացուցիչ, «ՆԱԳԱՆ» տեսակի ատրճանակ, «ԴՐԱԳԱՆՈՎ» տեսակի դիպուկահար հրացանի «ՑԲԴ» փող, «ԱԿՄ» տեսակի ինքնաձիգի փող, «Ֆ1» տեսակի բեկորային նռնակներ, «ՊԳԴ5», «ՊԳ45», «ՊԿԳ3» տեսակի նռնակներ, մի քանի տեսակի պայթուցիկ լիցքեր, էլեկտրոդետոնատոր, քողարկվող դիմակ և զինամթերքի այլ տեսակներ։
Հայտնաբերված զենք և զինամթերքը փաթեթավորվել են և կնիքվել:
Նույն օրը որոշում է կայացվել՝ քրեական գործի նյութերով նոր քրեական գործ հարուցելու, առանձին վարույթում առանձնացնելու և վարույթ ընդունելու մասին։ Նշանակվել է դատաձգաբանական փորձաքննություն, որի կատարումը հանձնարարվել է ոստիկանության ՓՔՎ փորձագետներին:
Մեկ անձ ձերբակալվել է: Նախաքննությունը շարունակվում է։
13:05 24/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱրուճի տներից մեկում զենք-զինամթերք է հայտնաբերվել
15:03 31/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՔաղաքացիները զենք-զինամթերք են հանձնել
16:11 28/08/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՔրեական հեղինակությունը կալանավորվեց
16:36 13/12/2016  |  Արտակարգ պատահարներԶենք՝ աղբակույտում
13:20 05/08/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն մեծ քանակությամբ ռազմամթերք է հայտնաբերել (լուսանկարներ)
21:48 12/04/2016  |  Արտակարգ պատահարներԱրևիկ գյուղում հայտնաբերվել է «Մուխա» տեսակի զինամթերք (Լրացված)

СК Армении: в одном из домов в Арагацотне обнаружено и изъято большое количество оружия и боеприпасов(Фото) 02/24/2018 17:07 | Криминальная хроника
В результате необходимых следственных и иных процессуальных действий, предпринятых по уголовному делу, расследуемому абовянским следственным отделом следственного управления Следственного комитета Армении по Котайкской области, обнаружено и изъято большое количество оружия и боеприпасов.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 2-го ноября 2017-го года в оперативный центр управления Полиции РА по городу Еревану от гражданина поступило сообщение о наличии незаконного оружия в автомобиле марки “Лексус” черного цвета, направляющемся из Абовяна в Спитак.
По данному факту 24-го ноября 2017 года было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 235 УК РА, предварительное следствие по которому ведет абовянский следственный отдел следственного управления Следственного комитета РА по Котайкской области. По уголовному делу разработан следственный план, предприняты масштабные следственные и оперативно-розыскные мероприятия для проверки указанных в сообщении гражданина обстоятельств, были допрошены многочисленные лица.
В результате была установлена личность владельца автомобиля, добыты данные о личности лиц, перевозивших оружие в автомобиле, которые прописаны в Арагацотне и приходятся друг другу отцом и сыном.
В установленном законом порядке segodnq, 24-го февраля, по месту проживания - в доме в селе Аруч Арагацотнской области - были проведены обыски. В результате в тайнике, оборудованном в полуподвальном помещении, было обнаружено и изъято большое количество оружия и боеприпасов.
Обнаруженные оружие и боеприпасы упакованы и опечатаны.
"В тот же день по материалам уголовного дела было принято решение о возбуждении нового уголовного дела и выделении его в отдельное производство и принятии его к производству. Назначена судебно-баллистическая экспертиза. Один человек задержан. Предварительное следствие продолжается", - отмечается в сообщении.