Վիգեն Սարգսյան. Իմաստության բացակայությունը նպաստում է սեփական ժողովրդի համար անդառնալի հետևանքներ ունեցող սադրանքների քարոզչությանը 02/22/2018 14:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Բարձր գնահատելով Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունները և ողջունելով Տոյվո Կլաարին ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ, ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է ԵՄ հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում և քաղաքական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ինչը հստակ արտահայտված է Հայաստան-Եվրոպական Միություն շրջանակային համաձայնագրում:
Տոյվո Կլաարն իր հերթին ընդգծել է ԼՂ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծելու Եվրամիության դիրքորոշումը:
Հյուրի խնդրանքով ներկայացնելով պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը և անդրադառնալով վերջին օրերին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից արված ռազմատենչ հայտարարություններին, նախարար Սարգսյանն ընդգծել է, որ այդպիսի վարքագիծը ոչ մի կերպ չի նպաստում խնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
«Նման հայտարարություններ անելու համար մեծ իմաստություն չի պահանջվում, ճիշտ հակառակը` իմաստության բացակայությունը նպաստում է սեփական ժողովրդի համար անդառնալի հետևանքներ ունեցող սադրանքների քարոզչությանը»,- նկատել է Վիգեն Սարգսյանը: ՀՀ պաշտպանության նախարարը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը կարևորել են նման հայտարարություններին միջազգային հանրության պատշաճ արձագանքը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության մի շարք օրակարգային հարցեր և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներ:

“Для подобных заявлений большой мудрости не требуется”: министр обороны Армении прокомментировал милитаристские высказывания Баку 02/22/2018   16:44  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Виген Саркисян принял сегодня делегацию, возглавляемую спецпредставителем Евросоюза по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром.
Представляя по просьбе гостя ситуацию на госгранице и на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана и коснувшись озвученных недавно военно-политическим руководством Азербайджана милитаристских заявлений, Виген Саркисян подчеркнул, что подобное поведение Азербайджана никак не способствует мирному урегулированию проблемы.
"Для подобных заявлений большой мудрости не требуется. С точностью до наоборот, отсутствие мудрости способствует пропаганде провокаций, имеющих необратимые последствия для собственного народа”, – заявил глава Минобороны Армении.
Высоко оценив отношения между Арменией и Евросоюзом,  Виген Саркисян отметил важность взвешенной позиции ЕС в вопросе карабахского урегулирования и политической поддержки сопредседателям МГ ОБСЕ, что четко выражено в рамочном соглашении Армения-ЕС.
Т. Клаар в свою очередь заявил, что позиция Евросоюза по данному вопросу однозначна – конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем, на основе переговоров.