Հունաստանը Ռուսաստանին արտահանձնել է խոշոր կազմակերպված հանցավոր խմբավորման պարագլուխներից մեկին 02/22/2018 16:38 | Քրեական խրոնիկոն
Հունաստանը Ռուսաստանին է արտահանձնել Արտուր Ջիոևին՝ խոշոր կազմակերպված խմբավորման պարագլուխներից մեկին: Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, այդ մասին հաղորդել է Քննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն:
Թաքնվելով ռուսաստանյան իրավապահ մարմիններից՝ նա օգտագործում էր կեղծ վարորդական իրավունքի վկայական: 2015թ. արդեն իսկ միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող Ջիոևին ձերբակալել էին Հունաստանում: Անցած չորեքշաբթի նրան արտահանձնել են Ռուսաստանին և կալանավորել:
Նշվում է, որ նա եղել է հանցավոր կազմակերպության ղեկավար, ծնունդով Վրաստանից Ասլան Գագիևի «աջ ձեռքը»: Կազմակերպված հանցավոր խմբավորումում Ջիոևը համակարգում էր բանդայի կառուցվածքային ստորաբաժանումների գործողությունները, ինչպես նաև մասնակցում էր սպանությունների և այլ ծանր ու առանձնապես ծանր հանցագործությունների կատարմանը:
Խմբավորման գործունեության զոհ է դարձել 60 մարդ՝ իրավապահ մարմինների աշխատակիցներ, հանրապետական ու քաղաքային մակարդակի չինովնիկներ, գործարարներ: Բանդան գործում էր Մոսկվայում, Պոդմոսկովիեում և Հյուսիսային Օսիայում:

В Россию из Греции экстрадирован один из главарей крупной ОПГ 02/22/2018   17:05  |  Криминальная хроника
Греция выдала России Артура Джиоева — одного из главарей крупной организованной преступной группировки, передает РИА Новости со ссылкой на официального представителя СК Светлану Петренко.
Скрываясь от российских правоохранительных органов, он использовал поддельные водительские права. В 2015 году Джиоева, который уже находился в международном розыске, задержали в Греции. В минувшую среду его выдали России и заключили под стражу.
Отмечается, что он был "правой рукой" руководителя преступной организации уроженца Грузии Аслана Гагиева. В ОПГ Джиоев координировал действия структурных подразделений банды, а также участвовал в совершении убийств и других тяжких и особо тяжких преступлений.
Жертвами деятельности группировки стали 60 человек: сотрудники правоохранительных органов, чиновники республиканского и городского уровней, бизнесмены. Банда орудовала в Москве, Подмосковье и Северной Осетии.