Հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում անցկացվել է հերթական դիտարկումը 02/22/2018 15:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 21-ին հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում` Տավուշի մարզում, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից անցկացվել է հերթական դիտարկումը: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Սահմանագոտու հայկական կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի դաշտային օգնականներ Գենադի Պետրիկան և Օգնեն Յովիչը: Սահմանային դիտարկման ընթացքում կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Ռելիեֆային բարդ պայմաններից ելնելով` կողմերի միջև տեսադիտարկում ապահովել հնարավոր չի եղել և դիտարկումն իրականացվել է ըստ կողմնորոշիչ ուղղությունների տեղեկություններ փոխանակելու միջոցով:
Սահմանային դիտարկման շրջանակում կայացել է նաև ճեպազրույց, որի ընթացքում ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին է ներկայացվել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրավիճակը, ադրբեջանական զինուժի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի վիճակագրությունը:

Миссия ОБСЕ провела очередной мониторинг армяно-азербайджанской государственной границы 02/22/2018   17:37  |  Лента новостей
Офис личного представителя действующего председателя ОБСЕ 21-го февраля провел очередной мониторинг на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы – в Тавушской области РА. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Армении.
С армянской стороны мониторинг провели полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Геннадий Петрика и Огнен Йович.
Нарушений режима прекращения огня в ходе мониторинга госграницы зарегистрировано не было.
Исходя из сложных рельефных условий, установить визуального контакта между группами наблюдения не удалось, мониторинг был осуществлен посредством обмена сведениями по ориентировочным направлениям.
В рамках мониторинга состоялся и брифинг, в ходе которого представителям ОБСЕ были представлены ситуация на границе, статистика случаев нарушения азербайджанскими ВС режима прекращения огня.