Հայաստանը ողջունում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Լիբանանի դիրքորոշումը 02/22/2018   14:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը ողջունում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Լիբանանի Հանրապետության դիրքորոշումը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։ Նա նշեց, որ Լիբանանը կողմ է բացառապես խաղաղ ճանապարհով խնդրի լուծմանն այն առաջարկների հիման վրա, որոնք արվում են Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից։
«Մենք ողջունում ենք Լիբանանի դիրքորոշումը՝ հաջակցություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և մոտեցումներին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց արտգործնախարարը։
Անդրադառնալով Լիբանանի նախագահի այցին` նախարար Նալբանդյանը վստահությամբ շեշտեց, որ այն միանշանակ իր ազդեցությունը կունենա երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման վրա:
«Մենք Լիբանանի հետ ունենք ավանդական ջերմ, բարեկամական հարաբերություններ և երկու կողմից էլ ձգտում կա այդ հարաբերություններն առավել զարգացնելու և խորացնելու-,«ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը։
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով փետրվարի 21-ին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Լիբանանի Հանրապետության նախագահ Միշել Աունը:

Эдвард Налбландян: Армения приветствует позицию Ливана в вопросе карабахского урегулирования 02/22/2018 15:11 | Лента новостей
Армения приветствует позицию Ливана в вопросе урегулирования карабахского конфликта. Об этом в четверг заявил журналистам министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
Он отметил, что Ливан является сторонником решения проблемы исключительно мирным путем, на основе тех предложений, которые делают сопредседатели Минской группы ОБСЕ.
"Данная позиция подразумевает поддержку усилий и подходов сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а соответствующие подходы последних общеизвестны", – отметил он.
"Мы приветствуем позицию Ливана, заключающуюся в поддержке усилий и подходов сопредседателей Минской группы ОБСЕ", – приводит слова Налбандяна "Арменпресс".
По словам Эдварда Налбандяна, визит президента Ливана Мишеля Ауна в Армению позитивно отразится на дальнейшем развитии двусторонних отношений.Президент Армении уверен, что визит ливанского коллеги в Ереван откроет новую страницу в двусторонних отношениях"Армению и Ливан связывают традиционно теплые, дружественные отношения, стороны обоюдно стремятся к их дальнейшему развитию и углублению", – сказал Эдвард Налбандян.